[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu ciclide cu verdeata - plante sau cu alge verzi  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

Salutari!

Imi doresc cu ajutorul vostru sa fac un acvariu de bun gust, cu ciclide in care sa fie si verdeata. Nu stiu, poate a mai fost dezbatuta problema dar n-am timp/rabdare sa aprofudez cautari prin forum. Ce-mi place foarte mult si ma inspira este bazinul facut de colegul nostru pomi http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26881.page . Daca as reusi ceva asemanator ar fi nemaipomenit. Desi bazinul pe care il voi face pentru un an de acum inainte ar fi undeva in jur de 200l ( urmeaza sa ma mut si apoi se schimba datele problemei )
Vreau un bazin cu 2-3 familii care le voi alege din 8 buc Labidochromis Caeruleus ‘Electric yellow’; 6 buc Pseudotropheus demasoni; 4 buc Maylandia Estherae 3 Red Zebra si un mascul Blue.
Momentan ii tin pe toti in aproximativ 100 l apa....
O alta problema cu care ma framant foarte tare... cum pot sa elimin sau mai bine zis sa inlocuiesc din poza de mai jos rosu?
[Thumb - IMG_20161130_123108.jpg]

onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

Salut! Am avut si eu la un moment dat o plant? Anubias provenit? dintr-un acvariu plantat pe care am adaugat-o în acvariul de ciclide si din p?cate nu a rezistat. Frunzele vechii au rezistat un timp ,dar tot ce ap?rea nou ca frunze erau mâncate si in final planta a murit( aici a contribuit ?i parametrii apei).În concluzie cred c? orice plante ai pune dintr-un acvariu de ciclide Malawi nu vor rezista.Mentionez ca pesti aveau 4-5 cm când am pus planta în acvariu.
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca acvariul lui Pomi e inspiratia ta cu siguranta trebuie sa uiti de plante. Singura verdeata intr-un biotop de africani sunt algele.
Legat de problema ta, e simplu. Scapi de Hemichromis (oricum e o ciclida de rau, nu merge acolo) si faci rost de Aulonocara Firefish, Hongi Sweden sau Protomelas taeniolatus.
unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

lukitza wrote:Daca acvariul lui Pomi e inspiratia ta cu siguranta trebuie sa uiti de plante. Singura verdeata intr-un biotop de africani sunt algele.
Legat de problema ta, e simplu. Scapi de Hemichromis (oricum e o ciclida de rau, nu merge acolo) si faci rost de Aulonocara Firefish, Hongi Sweden sau Protomelas taeniolatus.


Da, algele din acvariul ala sunt super, nici nu trebuie sa te mai gandesti la plante. Doar ca am sentimentul ca sunt greu de obtinut si ca mai usor ar fi sa introduc lunar cate o tufa doua de Microsorum
In ce priveste draga mea Hemichromis, ai perfecta dreptate ca este nenaturala prezenta ei acolo, fiind ciclida de rau - motiv pentru care am si ridicat problema .... Pana la urma o sa-i gasesc un mascul frumos si cred ca va ramane in bazinul ala cu perechea. Doar ca este asa faina combinatia de culori pe care o formeaza cu celelalte ciclide ca ma bate gandul sa populez lacul Malawi cu specia ei )
Cred ca o sa ma orientez spre Protomelas taeniolatus.
unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

Un bazin de 130x45x45 cred ca ar fi suficient pentru ce vreau eu sa tin, nu?. Ca lumina ce mi-ati recomanda ?
Rog un administrator sa ma ajute ( daca este posibil )sa elimin foto cu combinatia hemicromis + ciclide Malawi ( presupun ca asta este principalul motiv pentru care am fost amendat cu ignoranta ). Oricum pestii sunt provizoriu pusi impreuna, am inteles de ceva vreme ca nu se amesteca.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

La ciclide lumina e cea mai usoara alegare , iei ce iti place tie



unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

bulan77 wrote:La ciclide lumina e cea mai usoara alegare , iei ce iti place tie

Ok, de acord cu tine, doar ca eu am dorinta de a obtine alge verzi pe bolovani

This message was edited 1 time. Last update was at 10/12/2016 23:23:20

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu inteleg dilema topicului... adica, desigur ca Hemichromisu' ala e din alt film, da' plm... daca ideea ta e sa ai "trei culori" in acvariu, atunci pestele ala poa' sa stea acolo bine merci.

La fel cu plantele... Anubias si Microsorium/Bolbitis. Nu trebuie decat sa-ti placa si sa vrei.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu cred ca ai fost ignorat, ai primit raspunsuri la ce ai intrebat.
Uite, primesti si legat de lumina daca vrei alge verzi: JBL Marin Day.
unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

lukitza wrote:Nu cred ca ai fost ignorat, ai primit raspunsuri la ce ai intrebat.
Uite, primesti si legat de lumina daca vrei alge verzi: JBL Marin Day.


ok, recunosc - cel putin in ce te priveste....
Ca intensitate a luminii cate tuburi trebuie oare ?
unqben
Junior member

Joined: 08/04/2016 10:40:13
Messages: 63
IP:
Offline

koala wrote:Eu nu inteleg dilema topicului... adica, desigur ca Hemichromisu' ala e din alt film, da' plm... daca ideea ta e sa ai "trei culori" in acvariu, atunci pestele ala poa' sa stea acolo bine merci.

La fel cu plantele... Anubias si Microsorium/Bolbitis. Nu trebuie decat sa-ti placa si sa vrei.


Esti dragut si indulgent cu mine Maestre .. doar ca acum ( dupa ce am "rasfoit" prin forum) am inceput sa-mi mai slefuiesc si eu "simtul artistic" si imi doresc sa fac lucrurile corect din acest punct de vedere.
Adica ce nu merge nu merge, chiar daca tehnic vorbind nu sunt probleme... nu vreau sa fac combinatii gen Blak Molly cu Goldfish doar pentru ca e contrastul culorilor frumos ( am exagerat un pic).
Referitor la plante, am vazut evolotia Marelui African ( un acvariu superb in perceptia mea) care a fost initiat cu ceva plante la care ai renuntat ulterior. Nu am citit integral topicul dar ma intrebat daca ar fi fost coplicat sa fie pastrat in forma initiala ?
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

unqben wrote:
lukitza wrote:Nu cred ca ai fost ignorat, ai primit raspunsuri la ce ai intrebat.
Uite, primesti si legat de lumina daca vrei alge verzi: JBL Marin Day.


ok, recunosc - cel putin in ce te priveste....
Ca intensitate a luminii cate tuburi trebuie oare ?


Cate vrei. Sa-ti placa tie. Totusi nu baga lumina ca la plantate, ciclidele prefera o lumina mai redusa ca intensitate.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

unqben wrote:...Referitor la plante, am vazut evolotia Marelui African ( un acvariu superb in perceptia mea) care a fost initiat cu ceva plante la care ai renuntat ulterior. Nu am citit integral topicul dar ma intrebat daca ar fi fost coplicat sa fie pastrat in forma initiala ?

Plantele s-au topit de la caldura (aveam 29-30 grade in apa).
Ulterior, la setup-ul american, am reusit sa tin un Echinodorus acolo... planta s-a facut imensa.

image


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com