[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dilema........ sump sau canistre?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline


Se da urmatoarea configuratie:
bazin – 130X60X60, volum brut de 468 litri
filtrare – 2 X eheim 2080 pline cu material filtrant biologic(siporax, matrix, substrat pro)
– 1 X JBL e901 plin cu matrix si pe out legat un reactor cu purigen
vietuitoare – ciclide africane

Avand in vedere ca pe viitor (1 an) voi schimba locuinta ma gandesc sa fac un sump

In noua locatie spatele si o laterala mica vor fi aproape lipite de perete, fata si cealalta laterala mica vor fi prim plan. In locul unde va fi pus am apa pentru schimb la picatura si canalizare
Cum fac legatura intre bazin si sump fara a pune cutie externa?
Prin spate ar fi loc pentru tevi adica maxim 10 cm. Robineti pot pune doar in stand

Din cele spuse are rost sa trec la sump sau raman la canistre?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2016 10:27:35

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu nu m-as complica cu sump la 168 de litri , dar asteapta si parerea altora
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Se pare ca am tastat gresit, 468 litri
ituriforest
Member

Joined: 23/05/2010 10:44:07
Messages: 102
IP:
Offline

Eu la acvariul meu de dimensiuni: 120x35x65 uite ce am ales:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/60/28368.page
post #66

This message was edited 6 times. Last update was at 03/12/2016 12:42:58

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote:

In noua locatie spatele si o laterala mica vor fi aproape lipite de perete, fata si cealalta laterala mica vor fi prim plan. In locul unde va fi pus am apa pentru schimb la picatura si canalizare
Cum fac legatura intre bazin si sump fara a pune cutie externa?
Prin spate ar fi loc pentru tevi adica maxim 10 cm. Robineti pot pune doar in stand



Pai ar fi cutie interna si gaura in sticla pe unde ies tevile, sau "coast to coast overflow" intern din tevi pvc,
sau doar sifoane la tevile interne: https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00CRIDNV6/ref=oh_aui_detailpage_o06_s00?ie=UTF8&psc=1
Depinde cat vrei sa fie de silentios.
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

ituriforest
ai pastrat si o canistra?

adivb
cel putin la fel de silentios ca si canistrele
posibilitatea de a regla coloana de apa la 3cm sub buza acvariului ca nu se vada marginea apei sub rama de la capac


Eu acum cu canistrele am deficit de filtrare mecanica. As rezolva si problema filtrarii mecanice cu sump?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2016 18:03:40

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In viziunea mea la volumul ala de apa plus ciclide, as face sump. O sa ai cel putin 100l in plus. Si cat mai multa filtrare biologica. Pe langa cele enumerate de tine as adauga si spartura de lava si ce mai vezi pe forumuri...poti chiar si matrix/siporax daca te tine bugetul. Eu am 400l brut cu ciclide americane cu un filtru diy din teava canalizare de 25cm, cu volum cred 70l. Si tot la sump o sa ajung.
Overflow bean animal e silentios. Vezi ca sunt multe discutii si scheme pe forum.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adivb wrote:In viziunea mea la volumul ala de apa plus ciclide, as face sump.

+1


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
ituriforest
Member

Joined: 23/05/2010 10:44:07
Messages: 102
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote: ituriforest
ai pastrat si o canistra?

adivb
cel putin la fel de silentios ca si canistrele
posibilitatea de a regla coloana de apa la 3cm sub buza acvariului ca nu se vada marginea apei sub rama de la capac


Eu acum cu canistrele am deficit de filtrare mecanica. As rezolva si problema filtrarii mecanice cu sump?

Da. Canistra e un eheim 2217 pe care l-am cuplat la un UGF, filtru de substrat care impinge apa prin substrat.
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Cam care sunt costurile pentru un sump (bazin compartimentat, pompa, tevi, coturi, robineti si ce mai trbuie pe acolo), orientativ 500-700-1500?

gaurita sticla pe laterala sau fund si cutia cu pieptanul in interior dar nu pe tata lungimea bazinului

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2016 21:56:05

Malin26
Unripe member

Joined: 29/09/2016 23:33:01
Messages: 2
Location: Craiova
IP:
Offline

Dilema........ sump sau canistre? Sau mai bine o super canistra?
Cum in viitorul apropiat am in plan infiintarea unui acvariu ma gandeam si la constructia unei super canistre. Si aici ma refer la ceva in genul ADA Super Jet Filter ES-1200 Series care are din pacate are un pret pe masura. Care de fapt ce este? Un bidon de inox si o pompa. Nu?
Bidone de inox cu capac ermetic se folosesc la pastratea laptelui si se gasesc in comert de diferite marimi la preturi mai mult decat acceptabile.
Ceva de genul asta: https://www.olx.ro/oferta/bidoane-inox-cu-capac-etans-ID19ith.html
Mai este nevoie de 2 gauri, una in partea de jos pentru intrare si una in capac pentru iesire, la capatul celei de iesire putem monta o pompa de genul Eheim 2400 sau 3400.
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dintre toate variantele de filtrare parerea mea este ca un sump este cea mai buna alegere pret vs calitatea filtrarii. Multi dintre acvaristi il fac in regim DYI. Mai intai studiaza vreun topic cu un sump pt africani, vezi review-urile, vezi cum vrei compartimentarea, cata filtrare mecanica / biologica iti incape etc...cine stie, poate vrei si un refugium pt export nutrienti, genul celor marine . Din cate am vazut gasesti toate detaliile tehnice prin topic-urile colegilor inclusiv preturi furnizori. Dupa ce stii clar configuratia, da un mesaj pe forum si sigur vei primi indrumari/oferte.

PS pt filtrul gen ADA: nu cred ca e usor de copiat filtrul ADA, inclusiv pompa. Sigur costurile vor depasi cele ale unui sump. Ce sa mai zic daca vrei sa umpli canistra cu Ada bio rio . Daca reusesti, e buna de pus in fata acvariului sa fie "vizionata", deoarece pe design s-a bazat si Amano.
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[quote=l0ngh0rn]
Eu acum cu canistrele am deficit de filtrare mecanica. As rezolva si problema filtrarii mecanice cu sump?[/quote]

Da. In sump, primul compartiment (sau de ce nu compartimente) il faci pentru filtrare mecanica. Dar la sump, fata de canistre, ai MARELE avantaj al unui acces mult mai facil la mediile filtrante. Dispar din start problemele cu oprirea pompei ( in functie de cum e proiectat sumpul poti directiona ca out-ul sa se duca in compartimentul de filtrare bio sau/si compartimentul pompei) cat timp scoti si cureti buretii, cu dezamorsarea si amorsarea filtrului, a aerului in filtru, etansare etc.

Un alt avantaj major e ca in sump poti baga echipament pe care nu vrei sa-l vezi in acvariu ( piatra aer, incalzitoare etc.)

Un alt avantaj ( la plantate dar si in cazul tau) ar fi ca poti sa-ti faci un compartiment in care "plantezi" plante nepretentioase dar mari consumatoare de NO3 si PO4)

Altul ar fi ca daca ai probleme cu vreun peste (ex. se bate/e batut) poti sa-l tii in auml fara probleme

Gata ca m-a luat nevastamea la 13-14

.
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Balanta inclina destul de mult care sump, problemele mele legate de sistemul sump

Prima mare problema este ca nu am gasit in Pitesti pe nimeni care sa imi dea gauri in sticla (am mai avut o tentativa de a face sump)

A doua este ca trebuie sa gasesc pe cineva care sa faca si sa calculeze dimensiunile, compartimentarea bazinului sump, asta nu in Pitesti ca eu nu am gasit pe nimeni. Sa zicem ca daca mi se da ca la prost: ai nevoie de X bucati de geam cu dimensiunile Y, gaura pentru preaplin in locul H, le lipesti la Z cm ca in desen ma descurc sa le lipesc altfel sunt in pom si trebuie sa il faca cineva

Teama de a nu il regla corect si sa am nivelul apei sub rama capacului(ceea ce nu este foarte grav fata de.... apa la picioare) sau ma trezesc cu apa la picioare

Overflow intern - sticla gaurita pe laterala sau pe fund, cum este mai sigur, cate tevi/gauri trebuiesc?

This message was edited 2 times. Last update was at 04/12/2016 12:41:46

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Sumpul si tot sistemul de overflow este o banalitate dupa ce ai inteles principiul de functionare. La sump trebuie sa te gandesti ca totul trebuie sa mearga in cascada, sa dai cadere apei , sa nu aiba aceleasi dimensiuni foile de sticla din interior. Iti faci o idee cum vrei sa iti treaca apa prin medile ptr filtrate. Iar ptr overflow intern / extern trebuie sa sti ca inaltimea coloanei de apa este data de dinti piaptanului + aprox 1 cm (atat trece apa peste dinti piaptanului, iar gaurile sunt si mai banale , cauti ce fel de tank conector vrei tu si alegi ce tip de overflow faci , bean animal sau doar 2 tevi. O gaura trebuie sa fie cel mai jos -asta e full sifon , apoi faci 1 mai sus 2-3 cm asta e open sifon si a 3 poti sa o faci la acelasi nivel cu a 2a. Oricum tu vei avea teava pvc in interior , deci de acolo vei regla inaltimea tevi de siguranta.
Sper sa te ajute, oricum pe forum cat si pe youtube gasesti o gramada de exemple.



Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazin asemanator dar cu scop diferit. Totusi, topicul lui Lucian este unul de referinta: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/35253.page
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote: Prima mare problema este ca nu am gasit in Pitesti pe nimeni care sa imi dea gauri in sticla (am mai avut o tentativa de a face sump)

A doua este ca trebuie sa gasesc pe cineva care sa faca si sa calculeze dimensiunile, compartimentarea bazinului sump, asta nu in Pitesti ca eu nu am gasit pe nimeni. Sa zicem ca daca mi se da ca la prost: ai nevoie de X bucati de geam cu dimensiunile Y, gaura pentru preaplin in locul H, le lipesti la Z cm ca in desen ma descurc sa le lipesc altfel sunt in pom si trebuie sa il faca cineva


- Comanzi o carota de pe net si dai tu gaura cu o banala masina de gaurit.
- Mura-n gura nu cred ca o sa-ti dea nimeni dar nici nu e asa complicat. Gasesti pe net absolut tot ce ai nevoie.
Partea faina la un sump e ca ti-l compartimentezi cum vrei, in functie de nevoi.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

l0ngh0rn wrote: Balanta inclina destul de mult care sump, problemele mele legate de sistemul sump...

Eu te sfatuiesc sa apelezi la o firma care poate sa-ti faca toata treaba...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

koala wrote:
l0ngh0rn wrote: Balanta inclina destul de mult care sump, problemele mele legate de sistemul sump...

Eu te sfatuiesc sa apelezi la o firma care poate sa-ti faca toata treaba...


O recomandare de persoana sau firma?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2016 11:09:22

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incearca la Dan (pepika.ro).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com