[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tratare alga pe bolbitis  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Nex
Member

Joined: 13/04/2016 12:12:27
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va rog sa ma ajutati cu tratarea unei alge ( presupun ca e BBA) pe bolbitis.

Din ce am citit as avea 3 optiuni:
1. Bai de 1-2 minute in apa oxigenata.
2. Bai scurte in spirt de 2-3 sec.
3. Easy Carbon direct pe alga.

Ce imi recomandati? Si cam ce concentratie sa folosesc?

Multumesc.

Mai jos aveti poze:
[Thumb - WP_20161127_17_06_07_Pro.jpg]

Nex
Member

Joined: 13/04/2016 12:12:27
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca o poza in care sunt avectate doar unele Frunze (cele din stanga):
[Thumb - WP_20161127_17_06_17_Pro.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/11/2016 22:00:02

Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Il imbaiezi - bagi si scoti planta - agitat si scurt de vreo 3-4 ori in apa cu spirt medicinal (eu am pus cam 200 ml de spirt la 10 l de apa) dupa care clatesti bine in apa curata - schimbi apa de cateva ori, agiti bine planta si lasi 10 minute in acea apa la fiecare schimb.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pai daca nu sunt afectate toate frunzele, cel mai bine este sa tai frunzele afectate si gata; e rapid si eficient si planta va da alte frunze noi

daca nu vrei asa, ia-ti un spray din ala de la Ikea sau de oriunde si spray-aza cu apa oxigenata, ca baia cu apa oxigenata te si costa si este si mai ineficienta decat spray-ul dpdv al timpului si banilor (pt o baie iti trebuie 1 -2 litri de apa oxigenata, pe cand pentru spray iti ajunge si prisoseste 250 ml, adica 1 sticla)

daca dai cu easy carbo direct pe alga, va muri alga dar si frunza, deci mai bine tai direct frunza

de aceea nu recomand spray-ul cu easy carbo, ci cu apa oxigenata

chiar aseara am spray-at cu easy carbo niste buturugi cu BBA pe care am niste microsorum si in dimineata asta am vazut ca frunzele de microsorum sunt arse acolo unde au ajuns picaturile de easy carbo, deci vor muri

am folosit easy carbo diluat in doua cu apa, si tot am distrus frunzele.

spirt nu am incercat, nu ma pronunt, faci cum zice Lucian daca vrei.

This message was edited 4 times. Last update was at 29/11/2016 15:55:13




skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca dai cu spray cu H2O2 , atuci dupa 1 minut dupa ce ai dat cu spray trebuie sa dai cu apa multa altfel se ard frunzele
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am incercat eu spirt, dar simplu, nediluat. Bai de 2-3 secunde si apoi clatit bine. Frunzele nu au patit nimic, iar alga a murit in totalitate, spre deosebire de baile cu apa oxigenata, la care s-au mai topit si frunze, iar alga a mai ramas pe alocuri. Doar asa de samanta, cat sa aiba de unde sa se mai intinda.
Am incercat si easy carbo, nu bun, ars frunzele.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Nex
Member

Joined: 13/04/2016 12:12:27
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multmesc frumos pentru raspunsuri.
O sa incerc bai cu spirt si revin cu rezultatul.
Nex
Member

Joined: 13/04/2016 12:12:27
Messages: 138
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am adoptat solutia bailor de 2-3 secunde in spirt nediluat. mentionez ca am tratat doar frunzele cu problem, nu toata planta.
Operatiunea am realizat-o duminica. Pe marti deja era arsa alga, frunzele au inceput sa isi mai revina. Au aparut si mici gaurele pe unele frunze adiaceante celor tratate (la varful lor).

Acum sper sa isi revina. Daca nu o sa le tai pe cele care nu isi mai revin.\
In rest, plantei ii merge foarte bine, multi lastari noi, chiar as putea spune ca are o crestere destul de rapida.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com