[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Grabire proces  XML
Forum Index » Apa
Author Message
bob_de_grau
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2006 21:30:39
Messages: 78
Location: Timisoara-Lipovei
IP:
Offline

Salutari!
Am citit parca pe undeva ca incalzirea si aerarea apei lasata la statut duce la acceleararea procesului de eliberare a clorului. Voi ce stiti de asta? Avand in vedere ca incalzitoarele cam someaza in perioada asta si cate un bolborositor se gaseste pe ici pe colo ma gandeam ca asa am putea sa obtinem mai repede apa fara clor atunci cand situatia cere schimburi mai dese....si nu numai.

Bine ati venit in Turnul Babel
[Yahoo!]
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

simpla aerare este suficienta si dupa 24 h cel mai sigur o poti pune in acvariu linistit

vasele in care sta apa ar trebui sa aiba "gura" cat mai larga (se elimina clorul mai repede), sa nu fie canistre sau bidoane

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
Africanu
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2002 02:50:07
Messages: 218
Location: bucuresti - dr. taberei
IP:
Offline

Cu cat temperatura este mai mare, cu atat solubilitatea gazelor in apa scade. De aia clorul iese mai repede.
Iar la aerare, evident ca fortezi alte gaze sa se dizolve in apa, si mai ies din cele existente (clorul).
Poate daca te joci cu un tester de clor, incalzire (usoara) si aerare poti sa ne zici in cat timp scoti clorul din apa. Oricum, nu e asa greu sa lasi cateva sticle de 5l cu apa prin casa.
[Yahoo!] [MSN]
bob_de_grau
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/05/2006 21:30:39
Messages: 78
Location: Timisoara-Lipovei
IP:
Offline

Merci mult de raspunsuri. Cat priveste micul experimet propus de mr. Africanu imi lipseste recuzita de laborator (testerul de clor) asa ca sunt in imposibilitatea materiala de a desfasura operatiunea. Oricum este o idee foarte buna si cand o sa-mi procur un set de teste pentru acvariu o voi pune in aplicare. Rezultatele unui astfel de test depind foarte mult de sursa apei (de la oras la oras). Cred ca si in cadrul celuiasi oras ponderea clorului in apa e variabila in functie de statia de filtrare. De exemplu, eu stau intr-un capat al Timisoarei si apa are un gust pregnant de clor in timp ce in apa de la robinetul prietenei mele (ce sta in celelalt capat al orasului-Sagului-) clorul deabia daca se simte.

Bine ati venit in Turnul Babel
[Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com