[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cosuri la carasi  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

iata despre ce e vorba: pe un caras, undeva aproape de coada, a aparut o inflamaţie, asemeni unui coş, care are în jurul lui o zona rosiatica. E una singura si pe un singur peste. Poate cineva sa spuna vreun sfat?

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deocamdata schimb de apa mai des (la 2 zile), apa conditionata cu SERA AQUTAN (nu cu AQUASAFE), temperatura ridicata cu 2 grade, aerare marita.
[Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

alina_g wrote: temperatura ridicata cu 2 grade
.

Parerea mea e ca in cazul carasilor care au probleme cu pielea sa nu se creasca temperatura. O temperatura mai ridicata favorizeaza dizolvarea mucusului de protectie care il au carasii pe piele si favorizeaza orice infectie.
Nu prea am idee ce boala e asta, dar primul lucru care l-as face eu ar fi sa adaug sare in apa (o lingurita rasa la 20l). Asta ca si prim-ajutor.

PS: poti sa ne spui ce temperatura ai in mod curent in acvariu?

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu l-as separa. Macar pina iti dai seama ce are exact, sa nu fie ceva care sa-i imbolnaveasaca si pe ceilalti. Si cum zice si GeorgeT, pune o lingura de sare.
nutu
Junior member

Joined: 27/10/2004 19:06:00
Messages: 16
Location: iasi
IP:
Offline

formatiunea in sine e alba si clar delimitata?
[Email]
adi_ci23
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/11/2004 19:50:47
Messages: 333
Location: alba iulia jud alba
IP:
Offline

nutu wrote:formatiunea in sine e alba si clar delimitata?


fa schimburi de apa regulate, aspira substratul. ce ai tu acolo apare cand apa este "infecta", aglomeratzie mare, acvariu mizerabil. fa asta, mai baga sare si albastru de metil. potzi chiar scoate pestele din apa, si sa ii badijonezi rana, cu albastru de metil, cu ajutorul unui betigas de urechi.
spor

decat pe uscat, mai bine in apa
[Email] [Yahoo!] [MSN]
horia-anca
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2004 13:59:36
Messages: 239
Location: cluj-napoca, grigorescu
IP:
Offline

adi_ci23 wrote:
nutu wrote:formatiunea in sine e alba si clar delimitata?


fa schimburi de apa regulate, aspira substratul. ce ai tu acolo apare cand apa este "infecta", aglomeratzie mare, acvariu mizerabil. fa asta, mai baga sare si albastru de metil. potzi chiar scoate pestele din apa, si sa ii badijonezi rana, cu albastru de metil, cu ajutorul unui betigas de urechi.
spor


apa nu e infecta, fac schimburi regulate de apa, aspir substratul, acvariul nu e deloc mizerabi,. oricum , "buba" a trecut si pare ca e ok, multumesc tuturor de sfaturi

hai să dăm mână cu mână...
[Email] [Yahoo!]
GeorgeB
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/06/2004 09:37:02
Messages: 67
Location: Bucuresti , Lacul Tei
IP:
Offline

cand aveam carasi aveam si eu aceeasi problema . acele cosuri apareau pe tumoarea (capul rosu) al carasilor.

le storceam si le dadeam cu dezinfectant . albastru de metil .

mergea ... nu stiu daca e cea mai indicata solutia , dar functiona
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com