[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Despre creveti?  XML
Forum Index » General info
Author Message
PimballWizard
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2016 16:12:33
Messages: 205
Location: Brasov
IP:
Offline

Vreau sa fac al 4-lea si ultimul acvariu si tin neaparat sa pun creveti,neavand nici un strop de experienta cu ei am cateva intrebari

cu ce specii de pesti se impaca? (zic asta pt ca la petshop nu au vrut sa-mi vanda niste creveti ca cica omoara pestii)
au nevoie de conditii speciale sau se imultesc ca imigrantii?
care sunt speciile mai usor de intretinut?
si ar fi in regula daca i-as tine alaturi de un rose tail betta? nu vreau ca sa ii fie ciupite aripioarele

"Love the Emperor, for He is the salvation of Mankind.
Obey His words, for He will lead you into the light of the future.
Heed His wisdom, for He will protect you from evil.
Whisper His prayers with devotion, for they will save your soul.
Honour His servants, for they speak in His voice.
Tremble before His majesty, for we all walk in His immortal shadow"
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu se impaca bine cu aproape nici o specie de peste. Exceptii sint pestii complet algivori - cum e pleco. Toti pestii o sa le vineze puii. Sint multe cazuri in care au crescut cu pesti daca au destule locuri in care sa se ascunda - le place Java moss. In momentul de fata ma gindesc sa adaog microrasbora si Colisa Lalia, desi stiu ca ambii ii alearga din cind in cind - si chiar ii maninca daca reusesc sa ii prinda. Daca mai adaog moss destul cred ca o sa mearga.

Poate la petshop ai vazut raci, nu creveti. Unii raci vineaza pesti, iar altii rod plantele. Racii au perechea de "picioare" din fata transformata in clesti mari, vizibili. Nu am citit nicunde de creveti care sa atace pestii.

RCS se inmultesc mai repede decit gupi, daca au conditii bune. Am primit 20-30 de RCS la sfirsitul lui august. La inceputul lunii (dupa 2 luni) am numarat 80 doar pe substrat (fara sa ma chiorasc prin plante - de fapt la 80 m-am plictisit). Erau si 7 femele cu icre. Partea buna la inmultire e ca se pare ca numarul lor se autoregleaza functie de cantitate de hrana care o au la dispozitie.

RCS sint cei mai usor de intretinut, nepretentiosi - si ieftini pe deasupra (in cel mai rau caz ii gasesti pe OLX la 1 leu bucata). Incepe cu ei - vezi ca ai multe informatii in sectiune nevertebrate - http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/17.page

Beta e un peste pradator, o sa vineze puii. Din fericire e destul de lent ca sa ii prinda rar.

Deci cel mai bine s-ar simti singuri sau daca vrei sa pui pesti aranjeaza cumva multe ascunzatori mici - moss, plante multe... In ciuda sfaturilor de mai sus i-am vazut de mai multe ori in acvarii cu pesti si tot se inmulteau - mai lent. Ciclidele o sa ii decimeze cu foarte mare placere si repede. Asta chiar am vazut-o la mine cind aveam un mbuna.

Sint sensibili la cupru. Verdele de malahit sau substantele antimelci sint interzise. Nu la fertilizanti - cantitatea de cupru din fertilizanti e foarte mica.
Pe linga temperatura si pH sint sensibili si la variatia altui parametru al apei - TDS. Sa lungesti aclimatizarea.
Daca vrei mai multe tipuri sa verifici daca sint aceeasi specie. Au fost obtinute mai multe variatii de culoare in cadrul acelelasi specii.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
criss.z
Member
[Avatar]

Joined: 05/08/2016 20:23:28
Messages: 146
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Liv wrote:Unii raci vineaza pesti

Eu am Amano si odata a alergat un guppy pentru ca-i furase pastiluta de mâncare!



Liv wrote:Verdele de malahit sau substantele antimelci sint interzise.

Eu am facut un tratament contra grisului (doar in capul meu, ca n-aveau) si nu i-am scos->bine mersi

Si depinde de temperamentul pestilor, nu sunt toti la fel. Eu ii tin cu guppy, black molly, neoni si nu au nimic unii cu ceilalti!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Aveam mbuna izolata de plante cu o plasa.
Dupa ce am bagat crevetii cum l-a vazut pe primul l-a halit instantaneu. Imediat l-a ochit pe al 2-lea dincolo de plasa, a deschis o gura cit sura si l-a sorbit prin plasa. Nu mai vazuse creveti pina atunci. Am donat mbuna. N-as repeta experienta.
Pleco se lasa cit de cit pigulit de creveti.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
PimballWizard
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2016 16:12:33
Messages: 205
Location: Brasov
IP:
Offline

aha...multumesc pt raspuns ^^

le: eu ma gandeam sa-i tin alaturi de puii de platy pe care ii am

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2016 20:54:47


"Love the Emperor, for He is the salvation of Mankind.
Obey His words, for He will lead you into the light of the future.
Heed His wisdom, for He will protect you from evil.
Whisper His prayers with devotion, for they will save your soul.
Honour His servants, for they speak in His voice.
Tremble before His majesty, for we all walk in His immortal shadow"
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

I-am vazut tinuti cu platy. Intr-un acvariu plantat zdravan.
Cit timp crevetii au unde sa se ascunda o sa ai si pui.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
PimballWizard
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2016 16:12:33
Messages: 205
Location: Brasov
IP:
Offline

Dar sincer sa fiu nu as vrea sa ma umplu de creveti...intr-un fel e mai bine daca sunt mancati o parte din pui

"Love the Emperor, for He is the salvation of Mankind.
Obey His words, for He will lead you into the light of the future.
Heed His wisdom, for He will protect you from evil.
Whisper His prayers with devotion, for they will save your soul.
Honour His servants, for they speak in His voice.
Tremble before His majesty, for we all walk in His immortal shadow"
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Eu am tinut si tin creveti cu rasbora, platy , neoni fara probleme. Din ce stiu eu populatia de creveti se autoregleaza cumva functie de spatiul care l au la dispozitie .
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com