[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dilema  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna seara !

Bine v-am regasit dupa ceva absenta – acvariul meu a avut momente de crestere, apogeu si declin ... Ca in orice este viu lasat de Dumezeu pe pamant. http://acvariu.ro/forum/posts/list/0/24117.page

In aceasta toamna am donat ultimii pesti supravietuitori ai acvariului meu – multi dintre ei ajunsi la maturitate s-au batut pana la moarte ... cred ca au fost un pic cam multi, si neavand mai multe bazine in care sa-i permut am ales sa mai donez progresiv din ei si dupa vacanta de vara in care 3 au disparut am cautat un prilej sa-i dau pe toti. Am facut curatenie, am spalat bolovanii si am reumplut acvariul in asteptarea unei inspiratii ... (Am gasit si oase de peste pe sub bolovani ...)

Am de gand sa imi duc iarna asta la indeplinire visul de a face un acvariu de 2.20 metri si acum dilema este cu ce sa-l populez. Voi ramane tot la ciclide africane dar vreau sa schimb ceva. In acvariul vechi am cumparat 10 pui de Placidochromis phenochilus mdoka “white lips”. As dori sa fac un acvariu de peacock and haps cum apar ele pe Youtube adica Aulonocara si Haplochromis.
Nu prea stiu mare lucru despre acesti pesti ... Am inteles doar ca nu se bat pana la moarte ca Mbunele.

Ce recomandari aveti ?
Vreau liniste si Pace in acvariu fara suprapopulare... fara pesti scandalagii. Am facut greseli din care am invatat si stiu foarte clar ca nu ma mai amuza luptele de suprematie intre masculii din aceeasi specie si dansul lor pentru imperechere. Se lasa cu victime cel putin intr-un acvariu mic in care nu am putut sa renunt la nici un mascul pentru ca erau prea frumosi.
Am cautat pe net o gramada de pareri dar nu stiu cat de avizate sunt ... Acvariul de tip ”all male african cichlid tank” arata foarte bine si spun baietii ca nu au motiv sa se ia la cearta fara femele dar nu stiu ce dezavantaje are. Si parca e prea gay ideea. Nu stiu ce sa zic. De aratat arata impecabil cu toti pestii colorati maxim dar e ceva ce ma retine.

Cer ajutor de la crescatori de ciclide care au asa ceva in bazin. Si daca e benefica asocierea cu Mbune pasnice sau nu. M-am gandit ca si un acvariu cu 10 pesti albastri cu buze albe poate arata superb la o adica ... Dar nu stiu daca sa ma limitez doar la o specie si nu stiu daca odata ajunsi la maturitate se vor rupe masculii in bataie ca ceilalti. Nu stiu cum am avtut eu bafta ca din orice specia am luat pesti marea majoritate erau masculi si atunci nu prea iti vine sa-i donezi tocmai pe aia ... Astept raspunsul vostru.

Seara buna !



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bine-ai revenit!

- Pe ideea expusa de tine, apuca-te si citeste povestea lui Cris: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26602.page ... e cam ceea ce vrei tu.
- Daca accepti si alte sugestii, pentru bazinul ala pe care-l visezi tu, eu ti-as recomanda o trupa de Frontosa Burundi (avem un coleg de forum care te poate ajuta cu pui: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/36511.page )

Te-ai gandit la filtrare? Ce faci, cum faci?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna seara maestre Koala !

Cu filtrarea nu am hotarat dar cred ca tot pe canistre voi merge ... standul meu este compartimentat si nu am spatiu mare sub acvariu. Sincer imi este foarte frica de o inundatie ca sa merg pe sump. In plus mai este zgomotul care din ce am inteles este mult mai mare la sump.

Filtrul Jbl 1501 nu mi-a facut probleme in 3 ani si vreau sa mai iau doua 1901 sau fluval ...

Nu vreau sa am un bazin aglomerat ci mai degraba unul linistit. M-am gandit inclusiv la ideea de a pune 2 oscari precum ai matale dar am vazut un film cu un oscar nervos care scotea apa din bazin cand se enerva ... asa ca mi-a cam trecut.

Vreau Liniste si nu prea multa munca. Si rezultatul sa fie unul spectaculos. Sunt dependent de frumos

Intre timp familia s-a marit si cu un caine Boxer mare si balos care trebuie plimbat pe afara de cateva ori pe zi si timpul devine cea mai pretioasa resursa.

Astept idei

Frontosa cu White lips se impaca ?? stiu ca nu sunt din acelasi judet

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2016 02:00:44


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arhitectul wrote:Frontosa cu White lips se impaca ?? stiu ca nu sunt din acelasi judet

Referitor la filtrarea cu canistre, uite aici o discutie foarte recenta: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/38271.page
- eu iti recomand sa mergi pe mana unui Eheim d-ala mare 2260 (vezi ca am pomenit de el si e si-un link unde poti vedea cum arata in realitate)
- are 18 litri volum de material filtrant, are o pompa externa care se poate inlocui (in caz de nevoie)... practic, te tine o viata.

Cat despre Frontosa + White lips, nu prea cred ca merge combinatia... daca vrei frontose, trebuie sa iei doar din alea.
Faci un grup de 7-8 femele care sunt "pastorite" de un singur mascul urias. Cam asta inseamna "familia" la ele.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Interesanta canistra Nu stiu cat zgomot face pompa aia. E deranjant ?

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am avut canistra aia, in standul inchis cu PAL... nu este nimic deranjant.
Intr-adevar, se aude un fel de huuuummmm, pentru ca pompa aia chiar baga!
Mai mult o "simti" decat sa o "auzi", nu stiu cum sa ma exprim.

Una peste alta, pe mine nu m-a deranjat deloc.

Canistra are niste avantaje care pentru mine au "facut sens":
- constructie simpla si robusta... practic, nu are ce sa se strice la ea.
- pompa se poate prinde pe capac, sau o poti pune in camara ... nu conteaza.
- capacul se strange cu niste cleme pe filet, extrem de sigure,
- inauntru e goala ca femeia in noaptea nuntii... nu are cosuri, nu are gratare, nu are nimic. Pur si simplu, o umpli cu material filtrant si aia e!
- in partea de jos are robinet de spalare/purjare... o poti goli de apa fara sa o ridici de-acolo. Daca o legi la canalizare, poti sa golesti acvariul cu ea!
- asa, in putine cuvinte, e un fel de tanc rusesc... mare, puternica, supradimensionata.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

E pe sufletul meu Multumesc de recomandare !

Cu cine lipesc eu un acvariu de dimensiuni mari ? Asta e intrebarea ...

Pietre naturale foarte frumoase am gasit si stiu exact cum vreau sa arate bolovanii - filtrarea e ca si asigurata cu doua canistre verzi. Trebuie sa vad cum reusesc sa cuplez un surface skimmer la un filtru pe care il am ca sa rezolv si problema luciului de apa. Am gasit ceva la JBL care pare ca merge.

Si sursa de pesti frumosi am gasit. Deocamdata o sa iau pe langa White Lips inca 10 pui de 4 cm de Protomelas Taiwan reef, si 10 pui de Aulonocara Jacobfreibergi otter point O sa vad in primavara daca ma lipesc si de o familie de Aulonocara jacobfreibergi Eureka deja crescuta spre 6-7 cm. Am o promisiune in acest sens.

O sa vad pe parcurs cat de frumosi se fac si la ce mai renunt si ce mai adaug daca va fi cazul.

Ar mai fi o ultima intrebare ... Cu cine fac un capac impecabil cu iluminat led. Vreau ceva dimabil pentru ca am observat ca ciclidele palesc un pic la lumina foarte puternica. Se vad cu adevarat spectaculos la o lumina ceva mai slab? decat am eu acum cu 2 tuburi de neon.

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Pentru acvariu, ia legatura cu Dan de la pepika.ro. Poti sa-i zici ca te-am trimis la el.
- Daca nu ai cumparat inca bolovanii, uita-te peste decorurile facute de colegu' de aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/60/37453.page

Un bazin mare, facut de pepika si decorat de colegu' amintit, poti sa vezi aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/180/36661.page

- legat de leduri, nu ma pricep... eu am un sistem facut cu led "banda" si un controller Arduino.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Multumesc !

O sa iau legatura cu Dan. Sa fac un buget cu care sa plec la drum.

Cu pietrele din fibra / polistiren imbracat in rasini colorate am au ceva pe creier ... Vreau sa pun autocolant negru pe spate si sa construiesc eu decorul cu bolovani naturali. E un pitic pe creier daca vrei asa. E singurul lucru la care ma pricep cu adevarat - sa construiesc cu bolovani Asta fac zi de zi ...

In alta ordine de idei e foarte talentat omul cu decorurile - dar nu e pentru mine ...

Seara bun? !


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Orice combinatie de africani ai face nu ai garantia ca va fi liniste si pace. Asta e concluzia mea dupa niste ani de tinut africani.
Am avut specii "pasnice" in teorie care erau tot timpul puse pe harta. Si invers.
Totul tine de echilibrul pe care TU il creezi in acvariu. Am renuntat si eu la pesti impotriva vointei mele tocmai pentru a pastra acest echilibru.
Posibil un factor pentru agresivitate sa fi fost si volumul mai mic al acvariului. Posibil ca aceeasi pesti in noul acvariu sa se fi comportat altfel.
Parerea mea e sa-ti iei ce pesti iti place dar sa fi dispus sa renunti la scandalagi daca e cazul.
Si eu sunt de parere sa nu combini pesti ce nu sunt din acelasi film, gen frontosa si mbune.
In alta ordine de idei, riscul unei inundatii datorate unei garnituri uzate e mai mare decat in cazul unui sump bine facut.

Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@koala: ce era mai "galagios" (in termeni de zgomot si vibratii) sump-ul actual sau...Hercule?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hercule se auzea ca o vibratie surda, la frecventa joasa... era un zgomot absolut nedefinit, il auzeai doar daca te gandeai la el. Altfel, nu era nici o problema.
Pe de alta parte, sistemul Bean Animal este absolut silentios (ma refer la curgerea apei)... tot pompa este elementul care face galagie.

Eu am standul inchis, asa ca nu se aude nimic in afara.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna seara !

O sa incep cu cele 3 specii descrise mai sus. O sa vad dupa asta ce o sa mai fie ... Avand in vedere ca o sa fac niste grote din pietre parca mi-ar placea si 10 demasoni care sa se agite prin partea de jos a bazinului. Vreau sa am culoare domninanta albastrul. O sa pun si lumina de asa maniera incat sa iasa albastrul in evidenta. Vreau sa selectez cate 4-5 din fiecare familie si restul sa-i donez. Femelele argintii au si ele farmecul lor in toata povestea asta.

Cu filtrarea o sa merg pe Eheim 2260 + Fluval FX6. Cred ca va fi o combinatie buna pentru ca am nevoie si de filtrare mecanica.

Ce ma sperie foarte tare este pretul acvariului care din 3 surse a depasit bine 3000 lei Fara capac ... Fara iluminat ... Nu mai vorbesc de filtre care mai costa 3000 plus bolovani si alte d-astea ... Cred ca una peste alta optimist vorbind ajung la 10.000

E un proiect indraznet dar si bugetul e pe masura ... In plus mai e o chestiune la care eu nu m-am gandit. Acvariul de 220 m nu mai reusesc sa-l scot de acolo intreg la cum e configurata camera.

Inca fac calcule ca sa analizez bine in ce ma bag.

Numai bine !
[Thumb - Ciclide.jpg]


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Nu pretind a avea experienta dar daca vrei hapsi eu nu as exclude Copadichromis Azureus, masculii au un albastru ireal...nu-ti dai seama decat atunci cand ii vezi pe viu. Placidochromis mdoka arata bine si vad ca i-ai si ales
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Deocamdata fac bugete ... Si nu prea iese socoteala

O sa ma gandesc destul la pesti in timp ce se usuca siliconul

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ce sticla vrei sa folosesti? Mi se par cam mari sumele pentru volumul ala.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca bazinul are peste 50 cm inaltime, eu recomand sticla de 12mm... pentru "figuri", merge sa faci o fata (cea vizibila) din geam ultra-clar. Restul, din geam normal.
Cu fund dublu si ranforsari... face bine la somnul de noapte!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Pana acum din ce am discutat toata lumea a recomandat sticla de 12 mm. Unii mi-ar recomandat 15 fara fund dublu si oferta aia e cea mai mica ... In schimb imi e frica sa nu se vada prea verde prin sticla de 15 ...
Si cu unii cei mai scumpi am facut simulare si cu o fata de Ultraclar. Ceilalti nu aveau disponibil la grosimea asta.

Am citit un articol al lui Koala despre lipirea acvariilor si am mai vazut pe Youtube articole dar nu asa de bine explicate.

Poate am eu fata mai de fraier si au decis ca merit cel mai expensive acvariu din Bucuresti

Inca analizez problema

O sa se faca si acvariul asta o data si o data. M-am uitat si de bolovani Am gasit ceva Special Trebuie sa fac bazinul ca dupa aia cu decorul ma descurc. Mai am un hop mare sa mut acvariul existent si standul si sa zugravesc E conditie de la Sefa casei - vorba unuia mai batran si mai intelept ca mine


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca nu ne-ai zis (sau ai spus, da' n-am vazut eu) care sunt dimensiunile finale ale bazinului.

- daca nu sari de 60 cm inaltime (iar eu iti recomand calduros sa NU depasesti inaltimea aia), atunci sticla de 12mm este foarte potrivita.
- eu NU as face niciodata un bazin mare, FARA fund dublu si FARA ranforsari superioare! Indiferent de ce mi-ar recomanda altcineva, indiferent de grosimea sticlei.
- un bazin plin cu apa e un recipient aflat "in tensiune" permanenta... vreau sa dorm linistit, mai cu seama ca bazinele au prostul obicei sa crape noaptea!

- bazinul meu are cotele 200x50x55 (cm)... am folosit geam de 12 mm, fund dublu (tot sticla de 12 mm) si ranforsari superioare pe tot conturul.
- sus, am creat o "rama" alcatuita din 2 straturi de geam (12 mm).

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sticla de 15 cu siguranta iti ridica nejustificat de mult costul. Sticla de 12 pentru acvariul meu 200x40x50 a fost 600 si ceva de lei.
Manopera nu poate depasi pretul sticlei. Deci pana la 3000 lei e ceva diferenta.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com