[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre externe, cum prevenim scurgerea apei pe podea?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Salut

Sunt tentat sa-mi iau vreo doua sunsun-uri pentru acvariul meu insa mi-e teama sa nu am apa pe podea (risc de care nu-s ferit nici daca merg pe gama pro de la Eheim din cate am citit), restul neajunsurilor mi le asum....fiabilitatea nu-i o problema in conditiile in care un rotor de eheim costa cat un intreg filtru sunsun
Oare daca pun filtrele in niste cutii din plastic (ceva gen 50/50/50) pot fi sigur ca daca filtrul incepe sa curga apa nu-mi va iesi in casa cel putin cateva ore simimplicit riscul de a avea pagube majore sa fie eliminat?

Merci
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Niciun filtru nu incepe sa curga "valuri", pentru ca nu are cum sa se intample asa ceva.
- De obicei, se intampla sa se prelinga putin apa... garnituri prost puse sau imbatranite, furtune crapate, etc.
- Daca pui filtrul intr-o cutie din aia, o sa te feresti de putina apa de pe jos... dar iti va fi greu sa observi problema.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cutiile alea te ajuta intr-adevar in caz ca filtrul incepe sa picure pe undeva, dar in cazul asta nici paguba nu ar fi mare daca ar picura direct pe podea.

insa in caz ca filtrul cedeaza, gandeste-te ca si cel mai mic filtru extern are debit de cateva sute de litri pe ora, deci iti va goli orice acvariu normal in cateva zeci de minute.

singura solutie ar fi sa folosesti o cutie care are volumul cat al acvariului, ceea ce e nepractic daca acvariul e mai mare de cateva zeci de litri.



Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Salut,

Daca filtrul nu are nici un defect si daca este montat corect nu trebuie sa ai nici o problema. Nu stiu daca tu te referi la alte circumstante.
pe mine sun sun nu m-au convins deloc, plus ca am unul acasa pt un nano si pierdea apa pe la robinetul de inchidere, garnitura era turtita in doua locuri si a trebuit sa remediez problema, chiar daca el era in garantie.
Nu-mi permiteam sa stau o zi, doua fara filtrare.
Nici debitul nu mi se pare o mare branza, altii sunt multumiti de sun sun, eu nu.
Iata poza cu robinetul respectiv, dar este de la un alt filtru.
[Thumb - 20161116_093818.jpg]

Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Humbert wrote:cutiile alea te ajuta intr-adevar in caz ca filtrul incepe sa picure pe undeva, dar in cazul asta nici paguba nu ar fi mare daca ar picura direct pe podea.

insa in caz ca filtrul cedeaza, gandeste-te ca si cel mai mic filtru extern are debit de cateva sute de litri pe ora, deci iti va goli orice acvariu normal in cateva zeci de minute.

singura solutie ar fi sa folosesti o cutie care are volumul cat, al acvariului, ceea ce e nepractic daca acvariul e mai mare de cateva zeci de litri.


Ma gandesc ca un asemenea scenariu se poate intampla doar daca furtunul scapa pur si simplu din fitting. Ma gandesc ca e putin plauzibil sa se intample...
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

La un prefiltru sun sun mi s-a intamplat ca furtunul sa iasa din fitting in timp ce mutam pe acolo ceva, chiar furtunul de in, si a inceput sa curga ceva apa pana am reusit sa opresc.
Deci asta este singura sansa sa iti curga apa multa in casa. La fittingurile de Eheim nu am avut problema asta in nici un fel.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Bogdan_g wrote:
Humbert wrote:cutiile alea te ajuta intr-adevar in caz ca filtrul incepe sa picure pe undeva, dar in cazul asta nici paguba nu ar fi mare daca ar picura direct pe podea.

insa in caz ca filtrul cedeaza, gandeste-te ca si cel mai mic filtru extern are debit de cateva sute de litri pe ora, deci iti va goli orice acvariu normal in cateva zeci de minute.

singura solutie ar fi sa folosesti o cutie care are volumul cat, al acvariului, ceea ce e nepractic daca acvariul e mai mare de cateva zeci de litri.


Ma gandesc ca un asemenea scenariu se poate intampla doar daca furtunul scapa pur si simplu din fitting. Ma gandesc ca e putin plauzibil sa se intample...


Nu
adica da, sa scape furtunul din fitting pentru ca nu e bine fixat este putin probabil, dar nu asta e scenariul cel mai plauzibil, ci altele, care sunt legate in principal de 2 cauze:
1. eroare umana - ai desfacut filtrul sa-l cureti si nu l-ai montat etans la loc sau ai fisurat chiar tu unul din conectori fara sa observi
2. plasticul imbatraneste in timp - am patit-o eu chiar cu un pre-filtru Sun-Sun, anume conectorul s-a rupt pur si simplu in doua cu de la sine putere - am avut noroc ca am descoperit asta pur intamplator
dar garniturile de etansare de exemplu imbatranesc si cedeaza singure la un moment dat

This message was edited 1 time. Last update was at 16/11/2016 11:43:31




l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

image


Uite solutia mea.
In partea de jos a cutiei am dat gaura la care am atasat un furtun de 3/4, furtunul merge la baie lasat la vedere si in cazul in care vine apa pe el eu ma ud la picioare si stiu ca sunt probleme
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com