[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Invazie de pui de melci!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De cateva zile au inceput sa apara ceva ciano si am decis astazi dimineata sa inchid lumina complet pentru a vedea ce se intampla.
Seara cand am ajuns acasa am aprins lumina si am observat ca acvariul este plin de pui de melc peste tot! Cred ca sunt cateva sute! Inclusiv pe pietre.. chiar si pe sticla in afara apei...
Sa ii curat curat cu magnetul? Sa mai arunc din ei?
[Thumb - IMG_4683.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2016 18:00:51

cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca o poza
[Thumb - IMG_4682.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2016 17:59:48

cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si melci pe afara...
[Thumb - IMG_4689.JPG]

rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Eu nu am expeeinta la marine dar din cate stiu la apele dulci melcii se ridica pe geam sau ies din apa atunci cand ceva nu e in regula cu calitiata apei.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
LiRo
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2016 11:48:11
Messages: 75
Location: Brasov, Sanpetru
IP:
Offline

Ingrasa-i si de craciun la vanzare cu ei
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu caut melci de-mi vine rau si altii se plang de invazie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Noroc cu melcii, ca ti-am vazut si noi acvariul. Ai o bijuterie acolo, de ce-l tii ascuns privirilor?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Noroc cu melcii, ca ti-am vazut si noi acvariul. Ai o bijuterie acolo, de ce-l tii ascuns privirilor?


Nu il tin ascuns... numai ca nu am ce sa arat momentan... Este la inceput.
Dar sincer... Sunt melci peste tot dupa blackout... Mi s-a parut contrastul prea mare intre normal si acum cand am inchis lumina... E ok sa fie asa multi?? Ce fac cu ei?? )
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

O parte tine-i pentru mine, te rog. Cand mai trec pe la mama, imi spui pretul si o rezolvam

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:O parte tine-i pentru mine, te rog. Cand mai trec pe la mama, imi spui pretul si o rezolvam


Hahaaa! Ce pret?? Eu vreau sa scap de ei si dumneavoastra ma intrebati de pret? Vi-i dau pe toti GRATIS! Imi spuneti cand si vi-i aduc!
Dar acum pe bune... Nu e nasol ca sunt asa multi???

This message was edited 1 time. Last update was at 08/11/2016 19:56:21

LiRo
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2016 11:48:11
Messages: 75
Location: Brasov, Sanpetru
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Eu caut melci de-mi vine rau si altii se plang de invazie

La tine m-am gandit Dane, ca tot vb azi
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu sa-ti raspund la intrebare, dar totusi.. de ce Doamne ia-ma imi vorbesti cu "dumneavoastra"? Doar ne-am cunoscut, ai vazut ca sunt un putzoi cordit, ce atata domneala?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nu stiu sa-ti raspund la intrebare, dar totusi.. de ce Doamne ia-ma imi vorbesti cu "dumneavoastra"? Doar ne-am cunoscut, ai vazut ca sunt un putzoi cordit, ce atata domneala?


'Nea Dane ai raspuns chiar tu intr-o postare mai veche la intrebarea "ce atata domneala" ?

dan.pavelescu wrote:Pentru ca sunt un domn, ce p*la mea


Sper sa fie umor cu gust. Nu am putut rezista sa nu comentez

This message was edited 2 times. Last update was at 08/11/2016 23:10:46


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ne-ar ajuta daca ai putea sa faci niste poze mai de aproape.

In primele poze par a fi albi. Daca nu se misca de acolo si au o forma de spirala atunci foarte posibil sa fie Spirorbid Worms (cauta pe google poze cu ei ca sa ii compari). Sunt niste viermi care isi construiesc un tub alb, sunt inofensivi si se hranesc cu chestii din apa. Ii poti razui de pe geam dar sunt sanse sa apara iar in ceva timp daca nu ai corali cu care sa concureze pentru hrana.

In ultima poza par a fi Collonista snail (google pt poze si compara cochiliile), sunt inofensivi, ies numai noaptea, mananca microalge (putine) si nu se fac mai mari de atat. Probabil ies din apa in cautare de alge. Nu o sa poti sa ii scoti pe toti pentru ca ziua stau in piatra, poti sa reduci populatia dar se vor multiplica cat timp gasesc de mancare.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2016 01:19:18

[Email] [WWW]
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

maruska wrote:Ne-ar ajuta daca ai putea sa faci niste poze mai de aproape.

In primele poze par a fi albi. Daca nu se misca de acolo si au o forma de spirala atunci foarte posibil sa fie Spirorbid Worms (cauta pe google poze cu ei ca sa ii compari). Sunt niste viermi care isi construiesc un tub alb, sunt inofensivi si se hranesc cu chestii din apa. Ii poti razui de pe geam dar sunt sanse sa apara iar in ceva timp daca nu ai corali cu care sa concureze pentru hrana.

In ultima poza par a fi Collonista snail (google pt poze si compara cochiliile), sunt inofensivi, ies numai noaptea, mananca microalge (putine) si nu se fac mai mari de atat. Probabil ies din apa in cautare de alge. Nu o sa poti sa ii scoti pe toti pentru ca ziua stau in piatra, poti sa reduci populatia dar se vor multiplica cat timp gasesc de mancare.



Mi se umpluse la un moment dat spatele de viermi (spirorbis) dar i-am curatat. Tot apar dar ii razui tot timpul.
Melcii intr-adevar par a fi collonista snails - multumesc pentru identificare. Ma bucur ca nu e ceva nasol
adrianyva
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 16:03:09
Messages: 289
Location: Iasi
IP:
Offline

Sunt Collonista snail
Aceeasi invazie o am si eu in acvariu numai ca la mine nu ies deasupra apei!
Ai luat cumva piatra de la Petre Florentin? Daca da, de acolo sunt! Si eu am luat piatra de la el acum vreo 2 luni si de abia acum cateva zile am inceput sa am invazia!
Pe mine nu ma deranjeaza, chiar imi plac!
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu, nu am piatra de la Petre Florentin
Daca nu sunt daunatori atunci e bine

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2016 10:56:23

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt niste melci inofensivi, dar foarte invazivi... un fel de iepuri ai acvariilor.
Daca aveti vreun peste wrasse, o sa aiba el grija de ei... daca nu, nu!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cazanradudaniel
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2016 10:57:51
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am un cleaner wrasse dar nu am vazut sa se atinga de ei... Oricum am inteles ca i-am vazut asa multi dintr-o data din cauza ca am stins lumina.
In alta ordine de idei... sper sa scap de "red slime algae" cum ar spune americanu. Parametrii apei sunt ok si mi-a mai ramas doar lumina... Cateva zile fara lumina nu afecteaza coralii nu? Nu am prea multi... un acan, blastomussa, gsp, milka, zoanthus si palythoa, kenya tree si un copacel maron care nu stiu cum se cheama...
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ma pricep la tratarea cyano si nu stiu daca lipsa luminii va face minuni dar cred ca este un stres pentru corali. Trebuie sa gasesti cauza nu doar sa tratezi simptonele.

Propunerea mea este sa faci un jurnal al acvariului tau (un topic nou la Bazine) in care sa ne prezinti acvariul, dimensiuni, echipamente, stoc viu si parametri. Asa ne-am putea da cu parerea de unde a aparut cyano si cum ar trebui sa o previ. Ca si cauze ar putea fi lumina necorespunzatoare sau de durata prea mare, echipa de curatare a acvariului, hrana prea multa, schimburile de apa, skimmer etc.

[Email] [WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com