[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
GSA la PO4 >1.8mg/l  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Servus,
Va rog sa ma ajutati sa elucidez misterul.
Am inceput de cca 8 zile sa fertilizez cu EI, varianta zi de zi micro si macro si a inceput sa apara GSA pe frunzele anubiasului cu toate ca PO4 e mai mare de 1.8 mg/l (nu stiu cu cat mai mare, cert e ca testul e mai inchis la culoare decat maximul aratat de scala colorimetrica JBL, care e de 1.8mg/l). Lumina e la aceeasi inaltime ca si pana acum, aceeasi putere ca si pana acum. Nu-mi dau seama care e cauza.
Are cineva vreo idee ?
Merci,

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

verifica si CO2-ul (ph-ul, ma rog, ce poti verifica asa incat sa poti sa-ti dai seama daca ai sau ai avut variatie de CO2)
stiu ca tu crezi ca nu s-a schimbat nimic, dar verifica-l totusi

iar testul de PO4 ar trebui facut la finalul perioadei dintre fertilizari, ca sa vedem nivelul minim (adica daca tu sa zicem fertilizezi in fiecare zi la 8 dimineata, fa testul de PO4 ziua urmatoare, imediat inainte de a fertiliza).

daca testul e bun si bine facut si rezulta ca PO4 nu e cauza, atunci e CO2.
daca si CO2 e ok, atunci poate nu e GSA



Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

schimb de apa 50% si iei protocolul de la capat.

fertilizeaza in continuare, daca nu-ti trece - dublezi!

(edit ca am citit mai bine postul)

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2016 17:10:21

Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Humbert wrote:verifica si CO2-ul (ph-ul, ma rog, ce poti verifica asa incat sa poti sa-ti dai seama daca ai sau ai avut variatie de CO2)
stiu ca tu crezi ca nu s-a schimbat nimic, dar verifica-l totusi

iar testul de PO4 ar trebui facut la finalul perioadei dintre fertilizari, ca sa vedem nivelul minim (adica daca tu sa zicem fertilizezi in fiecare zi la 8 dimineata, fa testul de PO4 ziua urmatoare, imediat inainte de a fertiliza).

daca testul e bun si bine facut si rezulta ca PO4 nu e cauza, atunci e CO2.
daca si CO2 e ok, atunci poate nu e GSA


Ieri nu am fertilizat si am schimbat 50% din apa pe la ora 19.
Ultima fertilizare a avut loc sambata la ora 14.
Inainte de a schimba apa am facut si testele:
NO3=25ppm, PO4>1.8mg/l, Ph=6.65 (ph controller arata 6.6), Kh=4 (testul permanent era verde deschis) deci co2 cam 31 mg (pestii si crevetii nu dadeau niciun semn de asfixiere), K > 15mg/l (15 e maxim dar nu am mai vazut x-ul inainte de a ajunge solutia la 15), Fe>1mg/l (am tot pus fier chelat 3 ml la 150 litri brut, ca o curiozitate sa vad ce se intampla , insa nimic notabil intr-o saptamana in afara de acest GSA).
Inclin sa cred ca e GSA pt ca sunt puncte verzi , perfect rotunde pe frunzele de anubias .. mai erau si pe geamul din fata , destul de putine e adevarat. Am dat cu degetul pe ele si nu s-au luat. O Neritina era pe o frunza si sugea de zor.

hadul wrote:
schimb de apa 50% si iei protocolul de la capat.

fertilizeaza in continuare, daca nu-ti trece - dublezi!

Dupa schimbul de apa am reinceput dozarea si o voi continua.
Ok, daca nu trece maresc doza de kh2po4. Poate ajung naiba pe la 3... exista vreun test colorimetric care indica concentratii mai mari de 2 ?

Merci frumos,

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca ai respectat protocolul, (schimburile de apa >50%) nu ar trebui
nu stiu daca exista... habar n-am
am facut test de po4 de 3 ori in toata viata mea de acvarist


bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

hadul wrote:
am facut test de po4 de 3 ori in toata viata mea de acvarist





eu n-am facut niciodata, dar va pot spune un lucru: algele nu apar datorita nutrientilor.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

bobiciupe wrote:eu n-am facut niciodata, dar va pot spune un lucru: algele nu apar datorita nutrientilor.


sigur ca in general este adevarat ce spui, daca vrei de fapt sa spui ca excesul nu duce la alge, pentru ca carentele da, duc la alge, dar hai sa va povestesc ceva interesant:
am avut GSA pe geam aproape toata viata mea de acvarist - nu grav, dar era nevoie de curatat geamul la 2-3 saptamani.
eu tot timpul am luat-o drept un semn bun, pentru ca atunci cand am avut GSA pe geam nu am avut niciodata alte alge.

ei bine: acum 2 saptamani am cumparat o pompa de dozare cu 3 capete: pe unul am pus macro (un fel de EI), pe altul micro si pentru ca mai era unul liber si aveam niste fosfat intr-o sticla de acum cine stie cati ani, am zis sa dozez fosfatul asta ca poate poate scap de GSA.
nici macar nu stiu ce concentratie e acolo ca a trecut mult timp de cand am preparat solutia, asa ca am pus sa dozez 1 ml pe zi, fiind cantitatea cea mai mica.

va rog sa ma credeti ca de cand am inceput sa dozez fosfati nu a mai aparut GSA pe geam.
sunt absolut socat.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2016 21:07:15




bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

eu zic ca firul logic ar fi asa: lipsa nutrienti->carente->putrefactie->amoniac->alge

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

bobiciupe wrote:eu zic ca firul logic ar fi asa: lipsa nutrienti->carente->putrefactie->amoniac->alge

Sunt perfect de acord cu tine. Inseamna ca daca nutrienti am in apa, pe undeva se produce inca amoniac. Interesant ca am testat nh4 si este 0, iar no2 este 0 si el.
Deci nu inteleg.
Dan, schimbul de apa de 50% l-am facut fix la 7 zile dupa ce am inceput EI. Miercurea trecuta , la 3 zile de la inceperea EI am observat ca incepe sa apara GSA pe anubias. Duminica frunzele aratau ca pojarul pe oameni. Azi erau mai grave. Le las in pace si sapt asta si vad de duminica in colo ce ii fac.
O seara buna,

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
adiio
Member
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 07:37:01
Messages: 166
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Eu zic ca prea multe schimbari la fertilizare, schimburi apa... etc te vor da si mai tare peste cap.
Ai grija sa nu aduci alte alge, mai putin "friendly"
la orice ai umbla nu se pot vedea schimbari in 3-4 zile, rabdare.
Dupa parerea mea ai PO4 prea mare, eu as umba in locul tau la lumina si as lasa po4 mai jos.

LE: As pune anubias-ul la umbra.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2016 08:50:32

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Eu dozez cam 2.5 - 3 ppm PO4 tot la doua zile , nu au nimic pestii si crevetii , dar masurat cu teste (in care nu prea mai am incredere) imi arata cam 1.5 tot timpul in apa .

Ce fertilizanti folosesti ptr PO4 ? Am folosit de la Easy Life si am ramas dezamagit ....am trecut la KH2PO4 si este alta treaba
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:
eu tot timpul am luat-o drept un semn bun, pentru ca atunci cand am avut GSA pe geam nu am avut niciodata alte alge.

ei bine: acum 2 saptamani am cumparat o pompa de dozare cu 3 capete: pe unul am pus macro (un fel de EI), pe altul micro si pentru ca mai era unul liber si aveam niste fosfat intr-o sticla de acum cine stie cati ani, am zis sa dozez fosfatul asta ca poate poate scap de GSA.
nici macar nu stiu ce concentratie e acolo ca a trecut mult timp de cand am preparat solutia, asa ca am pus sa dozez 1 ml pe zi, fiind cantitatea cea mai mica.

va rog sa ma credeti ca de cand am inceput sa dozez fosfati nu a mai aparut GSA pe geam.
sunt absolut socat.


sigur nu vorbesti de GDA (green dust algae)??

explicatia e alta, dupa parerea mea: dozarea exacta, rectilinie si uniforma


bobiciupe wrote:eu zic ca firul logic ar fi asa: lipsa nutrienti->carente->putrefactie->amoniac->alge


Bobi.. nu cumva ...lipsa nutrienti->carente->putrefactie->amoniac->no2 -> no3 -> nutrienti?
daca filtrarea e corespunzatoare ma indoiesc ca are nh3/nh4 in exces! plus ca gda-ul/gsa-ul nu sunt, cel putin din cate stiu eu alge ce rezida din cumul de amoniac... altele sunt

Mihai, incearca sa verifici si restul de parametri.. lumina si co2. as masura uptakeul de co2 pe durata iluminarii

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2016 10:55:24

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

hadul wrote:
sigur nu vorbesti de GDA (green dust algae)??
explicatia e alta, dupa parerea mea: dozarea exacta, rectilinie si uniforma


e posibil sa fi avut GDA, ca intr-adevar statea numai pe geam (dar nici nu am plante cu crestere lenta).
pe de alta parte aveam clar punctulete din alea verzi, deci poate ca era o combinatie de gda si gsa.

se poate sa fie si dozarea exacta explicatia, desi eu am avut alga asta aproape tot timpul si am avut ani de zile in care eram foarte disciplinat, dozam in fiecare zi.

de vreun an nu mai am nervi sa dozez in fiecare zi si vazand ca nu sunt probleme cu dozajul saptamanal, am dozat saptamanal.
totusi nu am fost super multumit de cresterea plantelor si uneori am si uitat sa dozez, asa ca am decis sa iau pompa asta de dozare si se pare ca bine am facut.

ideea e ca recomand pompa de dozare, pentru mine a facut o diferenta si in afara de asta acum am acvariul complet automatizat (ph controller, pompa de dozaj si hranitor automat), trebuie doar sa fac schimburile de apa.

pompa nu e grozav de scumpa, am dat 80 de euro pe 3 capete (Jebao).



Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si eu am gda .... in bezna mintii! si am avut mai mereu!
in anumite perioade, mai putin -spre deloc - acum am.. Slava Mielului!

gda ul e de lumina si fertilizare - daca nu-s corelate = verde cat cuprinde!

spot-ul e mai al dreaku - nu se ia asa usor! tre racait mai abitir. iar cauzele nu-mi sunt la indemana, pentru ca nu prea am avut (decat foarte putin mai demult)



Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bobiciupe wrote:eu zic ca firul logic ar fi asa: lipsa nutrienti->carente->putrefactie->amoniac->alge

Pina la un punct firu' logic merge asa cum spui. Cred ca se opreste la "amoniac->alge". Acvariu' din urmatoru' link mi se pare dintre cele mai coolte acvarii pe care le-am vazut:

http://www.aquagora.fr/Hiver-2006-Green-Reef-d-Harald

Si datorita aspectului, si datorita functionarii neconforme cu moda. Unii folosesc la acvarii plantate filtrare supradimensionata, 2-3 canistre pline cu medii de filtrare de cea mai buna calitate ....... asta nu foloseste nici o filtrare. Motivu' e ca nu vrea sa transforme amoniacu' in NO2 si apoi in NO3. Care amoniac? Amoniacu' cu care fertilizeaza el . Cica azotu' e mai usor de asimilat de catre plante direct din amoniac.
In plus "phosphates et nitrates ne sont pas mesurables" .
Mai zice in interviu ca lipsa filtrarii face ca bacteriile sa se dezvolte peste tot iar cyanobacteria nu mai are suport.

S-a mai scris aici despre acvariu' asta, acum vreo 10 ani (acvariu' e din 2006). Io zic sa cititi interviu' chiar daca-i in franceza, spune lucruri interesante si mai scapam de unele mitologii care ne tin prizonieri.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

hadul wrote:
spot-ul e mai al dreaku - nu se ia asa usor! tre racait mai abitir. iar cauzele nu-mi sunt la indemana, pentru ca nu prea am avut (decat foarte putin mai demult)


pai de asta zic ca am avut sigur si GSA, pentru ca nu se ducea decat cu lama de pe geam
puful ala verde se ducea cu buretele, deci ala probabile era GDA iar eu le-am avut pe ambele, in combinatie

la GDA din cate am citit eu nu se cunosc cauzele pentru care apare, dar GSA e de la carenta de PO4 (vezi protocolul KNO3 al lui Rubillar)

This message was edited 2 times. Last update was at 01/11/2016 12:06:49




Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Porcu wrote:
bobiciupe wrote:

S-a mai scris aici despre acvariu' asta, acum vreo 10 ani (acvariu' e din 2006). Io zic sa cititi interviu' chiar daca-i in franceza, spune lucruri interesante si mai scapam de unele mitologii care ne tin prizonieri.


Si in plus ii mai variaza si Ph-ul de la 6,5 la 6,8 de dimineata pina seara.
Comentariul asta e mai mult ca sa fiu sigur ca urmaresc discutia.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Daca plantele cresc ok si ai GSA doar pe anubias si un pic pe sticla eu nu mi-as face griji prea mari , a mai scris un coleg mai sus sa pui anubias-ul la "umbra" adica sub alte plante , este o planta cu crestere lenta .

Cat depre Christian Rubilar si metoda lui .....nu cred chiar tot ce scrie acolo dar protocoalele no3 si po4 par sa fie ok .
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Porcu wrote:
bobiciupe wrote:eu zic ca firul logic ar fi asa: lipsa nutrienti->carente->putrefactie->amoniac->alge

Pina la un punct firu' logic merge asa cum spui. Cred ca se opreste la "amoniac->alge". Acvariu' din urmatoru' link mi se pare dintre cele mai coolte acvarii pe care le-am vazut:

http://www.aquagora.fr/Hiver-2006-Green-Reef-d-Harald

Si datorita aspectului, si datorita functionarii neconforme cu moda. Unii folosesc la acvarii plantate filtrare supradimensionata, 2-3 canistre pline cu medii de filtrare de cea mai buna calitate ....... asta nu foloseste nici o filtrare. Motivu' e ca nu vrea sa transforme amoniacu' in NO2 si apoi in NO3. Care amoniac? Amoniacu' cu care fertilizeaza el . Cica azotu' e mai usor de asimilat de catre plante direct din amoniac.
In plus "phosphates et nitrates ne sont pas mesurables" .
Mai zice in interviu ca lipsa filtrarii face ca bacteriile sa se dezvolte peste tot iar cyanobacteria nu mai are suport.

S-a mai scris aici despre acvariu' asta, acum vreo 10 ani (acvariu' e din 2006). Io zic sa cititi interviu' chiar daca-i in franceza, spune lucruri interesante si mai scapam de unele mitologii care ne tin prizonieri.



eu prefer sa suprafiltrez (am 3 canistre pline cu matrix) pentru a lua prajitura (amoniacul) de la gura plantelor si a algelor, si a pune planta superioara sa munceasca pentru a scoate N din NO3, fapt care ma cam tine la distanta de alge

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

adiio wrote:Eu zic ca prea multe schimbari la fertilizare, schimburi apa... etc te vor da si mai tare peste cap.LE: As pune anubias-ul la umbra.


Din punctul asta de vedere , totul e ok , sunt obisnuit sa am rabdare in acvaristica si ca modificarile aduse se vad dupa o perioada mai lunga de timp. De fertilizat voi fertiliza in continuare aceeasi cantitate pana la sf. Saptamanii dupa care voi creste doza de kh2po4 astfel incat sa adaug saptamana viitoare 0.1 ppm , sapt. urmatoare 0.2 si tot asa pana cand dispare gsa.
Anubiasul a stat in aceeasi pozitie 1 an de zile, in lumina 4*39 sau doar 2*39 (depinde de ce metode de fertilizare/lumina am folosit in perioada asta ). BBA are doar un smoc pe varful unei frunze iar gsa nu a avut decat de curand.

skija wrote:Eu dozez cam 2.5 - 3 ppm PO4 tot la doua zile , nu au nimic pestii si crevetii , dar masurat cu teste (in care nu prea mai am incredere) imi arata cam 1.5 tot timpul in apa .Ce fertilizanti folosesti ptr PO4 ? Am folosit de la Easy Life si am ramas dezamagit ....am trecut la KH2PO4 si este alta treaba

Folosesc EI adica KNO3, MgSo4 si KH2Po4 ca macro. Micro = trace mix plus doza dubla fata de fertilizarea stil PPS-Pro.

hadul wrote:Mihai, incearca sa verifici si restul de parametri.. lumina si co2. as masura uptakeul de co2 pe durata iluminarii

Ph controllerul e setat la 6.6 de ieri (am tot scazut de la 6.68 in cca 17 zile deoarece testerul permanent sta pe verde in continuu iar testul la picatura imi arata un ph usor mai ridicat : duminica imi indica pe scala colorimetrica ca se afla intre 6.6 si 6.7, probabil 6.65, dar ph controller indica 6.6, la un kh de 4 ceea ce ar fi ok). Astazi la ora 18.30 ph controller indica valoarea de 6.63 iar la ora 21 valoarea de 6.67, iar adineauri la ora 23 indica valoarea 6.57 (histerezisul ph controllerului e de 0.5, ceea ce e ciudat pt ca s-a dus pana la 6.67).
Lumina e aprinsa de la 16 la 24 dupa cum urmeaza: 16-17 = 2*39W , 17-23 = 4*39W, 23-24=2*39W.
Cabomba furcata, Rotala rotundifolia si Alternanthera Rosanervig se inchid de pe la 21.30.

@Humbert: Dupa ce imi iau incalzitorul inline o sa imi iau si o pompa de dozaj. Merci
@Hadul: Slava mielului …! Hahahahahahaha
@Bobiciupe: Asa gandesc si eu: supra filtrarea e buna. Momentan am doar un JBL e1501. Vreau de black friday sa imi iau un incalzitor inline si inca un filtru eheim 2216, pe care il voi umple cu matrix (deja am 2 litri noi nouti special pentru el) si ii pun si prefiltru.
Va tin la curent cu evolutia GSA si va multumesc pentru pareri si idei.

Apropo, vreau sa scot Anubiasul de pe roca vulcanica, exista vreo modalitate prin care sa o scot in buna stare si nu bucatele mici mici de tot ?





http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com