[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge pe plante, poate aveti o recomandare...  XML
Forum Index » Alge
Author Message
thezerg
Junior member

Joined: 14/04/2013 16:10:31
Messages: 14
Location: Lugoj
IP:
Offline

Buna, poate cineva sa imi spuna care ar putea fi cauzele pt alge de genul?
Acvariu 100 L, pesti vreo 20 (zebre si guppy).
Teste profesionale lab. Chimie: no2: 0, no3: 25
Utilizare zilnic easy carbo dozaj recomandat, saptamanal profito easy life.
Mancare odata/zi limite normale.
Filtrul extern fluval 205.
Lumina 8 ore/ zi in 2 reprize de cate 4 ore ( 2 neoane floraglo jbl de 20w)
Acvariul ciclat, schimb de apa saptamanal 25%.
Ma lupt cu problema asta de 1 an

image
image
[Email] [Yahoo!]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este BBA (Black Beard Algae)

Unii spun ca apare, de obicei, in acvariile fara instalatie de CO2. Altii au CO2 suficient dar tot au probleme.
EC ajuta (ba chiar poti incerca sa si supradozezi) dar iti recomand sa nu-l torni direct in acvariu. Opreste filtru ca sa nu mai fie curent de apa in acvariu, baga EC intr-o seringa cu ac si usor, usor, pompeaza-l din seringa pe zonele afectate de BBA. Asteapta vreo 10 minute si da drumul la filtru extern. Asta zi de zi o sa te ajute.

Pe langa nivelul de CO2 din acvariu (neavand poate fi una din probleme) incearca sa tii NO3-ul pana in 15 ppm si PO4 pana in 0,5 ppm.
Deasemeni verifica ce flow de apa ai in acvariu. Daca nu e suficient suplimenteaza-l.

Amoniacul si lipsa curateniei in acvariu & filtru iarasi e un factor.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/10/2016 13:26:57

rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si eu am avut bba dar nu chiar asa de tare. Ce pot spune din experienta mea: fara fertilizanti, fara co2(aveam bomba) si ai grija sa nu iti bata lumina in acvariu(al meu sta langa geam orientat spre N, chiar daca nu batea soarele direct). Incearca sa dai mai putina mancare la pesti pentru azotat. Si rezumate la o singura sesiune de 8 ore.
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aceeasi problema o am si eu, ba chiar mai rau. Frunzele de anubias s-au facut negre in totalitate.
Fertilizez zilnic cu Masterline I, II si carbo in fiecare zi cate 2ml la un acvariu de 60l. Lumina tot asa, in jur de 8-9 ore, 2x24W, dar se aprind comandat. Intai un aquaflora si dupa o ora si al doilea de 4000K.
Am incercat sa schimb si de 2 ori pe saptamana apa cate 30% si tot degeaba. Filtrul extern il curat cam o data pe luna.
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

La mine BBA a aparut cind am curatat filtrul - l am deciclat - am pus apa direct de la robinet( cu clor) in canistra.
Daca respect procedura- cind curat canistra folosesc doar apa din acvariu nu am probleme.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/10/2016 13:31:37

adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrul il curat intotdeauna in apa scoasa din acvariu. Nu asta e problema la mine.
Apa e curata, clara. Daca se decicla ar fi trebuit sa fie albicioasa dupa schimbul de apa. Am patit-o o singura data si mi-am invatat lectia.
In plus, eu pun apa din putz propriu nu din circuitul orasului, deci, e fara clor. In schimb e dura rau.
[Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

BBA apare, pentru ca apare. Traieste si traieste chiar bine in orice conditii. Cu lumina sau fara, cu fertilizanti sau fara, cu CO2 sau fara! Le-am incercat pe toate si nu am scapat. Numai iluminatul le-am schimbat de 3 ori, ca poate poate. Am incercat si curatenie/aspirat zilnic, si curatenie o data la luna. BBA nu s-a sinchisit si si-a vazut in continuare de viata si de extindere. Nici baile cu apa oxigenata nu au ajutat si nici Easy Carbo.
Iar apoi a aparut @Porcu, care m-a scapat definitiv de BBA cu un sfat.
Spirt medicinal simplu de la marmacie, necombinat cu apa. Scufundati planta pentru 2-3 secunde (nu mai mult, ca se arde!), apoi clatiti foarte foarte bine cu apa curata. In 2 zile BBA se inroseste, intr-o saptamana dispare complet.
Si proba cu poze:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/300/28967.page#p320769

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

Si inca o chestie, Anubiasul in lumina directa face alge.
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

"
Radu_B wrote:
Pe langa nivelul de CO2 din acvariu (neavand poate fi una din probleme) incearca sa tii NO3-ul pana in 15 ppm si PO4 pana in 0,5 ppm.
"
NO3 trebuie tinut ~15 ppm iar PO4 trebuie tinut mai sus de 0.5ppm, cu toate ca daca citesti ultimul paragraf nu au nicio legatura aceste valori cu BBA.

Radu_B wrote:Deasemeni verifica ce flow de apa ai in acvariu. Daca nu e suficient suplimenteaza-l.

Mare grija la flow/curentul de apa pt ca BBA apare si daca curentul e prea puternic, ii cam place sa aibe nutrienti la botul calului.

rxget21 wrote:Si inca o chestie, Anubiasul in lumina directa face alge.

Nu e o regula generala. Am o Anubias nana (cam 15*10 cm) care sta pe o roca vulcanica in plina lumina (6 ore 4*39W + 2 ore 2*39W), neumbrita de nimic, de cca 1 an de zile si are tot de atata timp doar un smoculet micut de bba pe varful unei frunze care sta la umbra altor frunze ale aceleiasi plante. Celelalte frunze au ceva puncte de gsa si atat.

Tine CO2 la 25-30-35 ppm constant pe timpul iluminarii. Se pare ca un nivel de CO2-ul de genul asta, inhiba hranirea BBA sau nu-i mai permite sa sintetizeze nu stiu ce (am citit mai demult si am uitat). Important e ca acest nivel de CO2 sa fie constant. Schimburile dese de apa iarasi nu sunt bune deoarece apa de la robinet contine co2 si un schimb de apa (in cazul unui acvariu in care nu se injecteaza co2) va mari cantitatea de co2 dupa care iar va scadea iar aceste fluctuatii sunt pe placul BBA-ului.
Conform spuselor lui Tom Barr aparitia BBA este cauzata de fluctuatii in concentratia de CO2 sau concentratia scazuta de CO2 si atat.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2016 01:03:27


http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

orice alga neagra apare din cauza co2 prea putin sau prost distribuit in masa apei

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Si totusi, e aproape un an de cand am eradicat BBA-ul din bazin cu ajutorul metodei descrisa mai sus. Am doar anubiasi, nu adaug CO2, iar alga nu a reaparut.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Aparitia BBA in unele acvarii este un mister ......nu tot timpul co2-ul este de vina
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mine tot acvariul e plin de BBA. Sa vad daca imi aduc aminte sa fac deseara o poza.
Ca sa scot toate plantele sa le scald in spirt mai bine fac alt acvariu.
[Yahoo!]
lucian999
Junior member

Joined: 18/01/2015 00:26:01
Messages: 98
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna

Cu to?ii vom avea aceast? alga în acvariu mai devreme sau mai târziu:
Cauze:
-suprapopulare
-prea multa mizerie în acvariu
-hrana în exces
-iluminat în exces

Rezolvare:
- plantele ce se pot scoate din acvariu se vor baga in dilu?ie apa chiuveta&apa oxigenata Maxim 5 min în func?ie de gravitate
- pui in acvariu phosvec de la Sera,c conform prospectului
- doneaz? din pesti in cazul suprapopularii
- scurteaz? perioada de cur??ire a acvariului.
-limiteaza timpul de iluminat, algele se simt ffff bine la un iluminat îndelungat
-limiteaza hr?nirea la o dat? pe zi, maxim de dou? ori(dai cate pu?in,pana termina tot nu mai dai,daca vezi ca nu mai sunt interesa?i o s? ai o cantitate mic? de mâncare ce se va descompune=mai putina hran? pt alge)

Succes, eu am sc?pat de alga
Si o ?in sub control cu metodele de mai sus.
Scuze pt. gre?eli scriu de pe tel. de la munc?, nu stau s? modific dup? autocorec?ie.

RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Faye wrote:BBA apare, pentru ca apare. Traieste si traieste chiar bine in orice conditii. Cu lumina sau fara, cu fertilizanti sau fara, cu CO2 sau fara! Le-am incercat pe toate si nu am scapat. Numai iluminatul le-am schimbat de 3 ori, ca poate poate. Am incercat si curatenie/aspirat zilnic, si curatenie o data la luna. BBA nu s-a sinchisit si si-a vazut in continuare de viata si de extindere. Nici baile cu apa oxigenata nu au ajutat si nici Easy Carbo.
Iar apoi a aparut @Porcu, care m-a scapat definitiv de BBA cu un sfat.
Spirt medicinal simplu de la marmacie, necombinat cu apa. Scufundati planta pentru 2-3 secunde (nu mai mult, ca se arde!), apoi clatiti foarte foarte bine cu apa curata. In 2 zile BBA se inroseste, intr-o saptamana dispare complet.
Si proba cu poze:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/300/28967.page#p320769


Buna, si in acvariul meu au aparut aceste frumoase alge. Tu zici ca ai scapat scufundand pt 2-3 sec plantele in spirt ?i apoi le ai clatit ffffbine. intrebarea mea e daca se repeta zilnic tratamentul pana dispar algele sau se aplica o singura data.

Merci,
Raluca
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Se aplica o singura data. Se foloseste spirt nediluat. Diluat 1:1 efectul e aproape nul. Poti sa faci tratamentul turnind spirt peste zonele afectate (intr-un lighean) si se poate refolosi spirtul in acelasi scop.

Dupa tratament algele isi schimba culoarea (de obicei in citeva ore) si in 2-3 zile dispar. Ar fi foarte bine daca ai face schimburi de apa mici cu sifonarea substratului ca sa elimini cit mai mult din resturile algelor.

Ca si la tratamentul cu glutaraldehida (asazis carbon lichid) sau apa oxigenata e posibil ca unele plante sa nu reziste. Anubias (barteri , nana sau pinto) rezista. Incearca doar pe una din plante si vezi daca rezista.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Perfect, multumesc pentru raspuns! Le am facut baie plantelor in spirt aseara, acum cu ochii pe ele sa vedem rezultatul.
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com