[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Marushka's Reef 2  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello!
Am inceput constructia acvariului mare!

L-am gandit cam asa (atasez si pozele designului in caz ca nu ma exprim bine )

Standul este facut din rectangulara de 5x5cm cu dimensiunile 145Lx50lx90H.

image

Acvariul va fi de 145Lx50lx60H din sticla de 15. Overflow va fi intern pe toata latimea iar lungimea va fi de 15cm, nivelul apei undeva la 55cm. Tot prin camera asta am si teava de retur.
Am ales ca teava de retur sa nu vina prin spatele acvariului ca sa il pot pune cat mai aproape de perete dar nici nu mi-as dori sa vina prin display (sper ca fie ok...)
In partea de sus va avea o masca care sa acopere luminile si implicit teava de retur.

image

Sumpul va fi de 140Lx38lx50H din sticla de 10 iar in sensul circularii apei va avea o camera de filtrare mecanica (pasla/bureti/siporax) apoi un mic acvariu cu piatra vie care va avea nivelul de apa la 30cm (suntem obisnuiti sa avem 1 acvariu de rezerva in caz ca trebuie cineva izolat sau pentru orice alta idee), urmeaza un bubble trap si camera skimmerului/reactoarelor/pompei de retur, apoi vine bazinul de ATO.

image

Acvariul va fi incorporat intr-un dulap (pe care il vom face pe comanda) astfel incat sa poata fi vazut si din lateral iar camera de overflow si lumina sa fie acoperite, cam asa:

image


Ca volume, displayul si overflow au impreuna 400l iar sumpul 100l (din 200l capacitate).

Eh, acum vin intrebarile:
1. Standul, cu ce imi recomandati sa il vopsesc? Ca variante ar fi o vopsea "pentru piscine" (Qtek Email Clorcauciuc) din Leroy speciala pentru metal si beton sau vopsire electrostatica.
Pentru vopsirea electrostatica am primit o cotatie de 800 lei vopsitul plus 400 lei grundul special, ceea ce mi se pare enorm si nu stiu daca chiar se merita. Voi cum ati facut cu standul?

2. Pentru pompa de retur mi-ar fi placut una silentioasa cu controller dar si de calitate foarte buna, stiu ca trebuie sa iau doua dar si ca este o componenta foarte importanta pentru acvariu.
M-am gandit la Jebao DCS dar nu stiu ce putere sa aleg, 5000 sa fie 10x sau chiar 7000 pentru ca teava de retur are un traseu complicat?

3. Skimmer-ul va fi un Reef Octopus PS-2000int, este cotat pentru 1500l, sa il iau mai mare?

4. Ca reactoare planuiam sa am un Biopeleti, un Remophos si un Acvtiv Carbon. Ceva propuneri de branduri/modele pentru ele? Evident m-ar interesa sa fie bune dar nu stiu daca trebuie sa "rup portofelul" pentru ele.

5. Nu cred ca voi opta vreodata pentru reactor de calciu din cauza buteliei de care are nevoie chiar daca e considerata "safe" (ceva traume dupa un accident in casa). In state am vazut ca se foloseste foarte des Kalkwasser, in special in bazinul de ATO (cu capac) dar la noi nu am vazut sa se vanda Kalkwasser, hidroxid de Ca sau var stins (poate nu am cautat eu cat trebuie). Banuiesc ca singura solutie ar fi sa pun probabil o pompa de dozaj. Care e cea mai buna din punctul vostru de vedere?

6. As vrea un ATO de la Tunze, din review-uri pare cel mai durabil dar nu am gasit la noi pe nicaieri. Peti are unul pentru nano, as incerca sa vad daca poate sa imi aduca modelul mai mare dar nu vreau sa il bat atat la cap.

7. La lumina m-am gandit ca ar fi bine un Hybrid LED+T5 de la ATI, nu cred ca voi tine prea multi SPS dar nici nu stiu daca pot avea incredere intr-o lampa care are doar LED. Are cineva experienta cu hibride sau led-uri si imi poate recomanda modele? Nu as merge pe un diy in special pentru ca nu ma pricep sa fac una nici daca am instructiunile dar si pentru ca mi-ar placea sa fie cat mai reglabila.

Astea sunt intrebarile care ma rod acum dar sigur voi mai avea si altele

Seara frumoasa!





[Email] [WWW]
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

maruska wrote:
5. Nu cred ca voi opta vreodata pentru reactor de calciu din cauza buteliei de care are nevoie chiar daca e considerata "safe" (ceva traume dupa un accident in casa). In state am vazut ca se foloseste foarte des Kalkwasser, in special in bazinul de ATO (cu capac) dar la noi nu am vazut sa se vanda Kalkwasser, hidroxid de Ca sau var stins



merge ?
http://www.rosartoria.ro/product/hidroxid-de-calciu-var-stins/

super proiectul.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/10/2016 20:38:32

maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multam!

Parca atunci cand era prezentata de bulkreefsupply era mai atragatoare ideea, asa pare ...dubios, nu stiu daca as baga-o in acvariu

[Email] [WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Felicitari pentru upgrade.
Merita vopseaua pentru stand, te va scuti de dureri de cap pe termen lung.
Legat de Kalkwasser, personal eu nu cred ca merita.

Vezi sistemul de dozare de la Red Sea, au filmulete de prezentare.

Legat de pompa, ia mai mare pentu ca debitul scade cu inaltimea la care pompezi si numarul de coturi.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Bafta cu noul proiect.

Desi nu imi place ideea cu integrarea

Dar gusturile nu se discuta !

maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@um02122

Mersic! Mersic!
Inca ma gandesc cum e mai bine cu vopseaua, mai intreb si in alte locuri poate dau de o cotatie mai acceptabila.
Cred ca mi-ar fi mai usor cu pompa de dozare dar cred ca trebuie incercat si vazut.

@melcu

Sa fie!

Nu-mi aduce aminte! Nici noua nu ne-a suras neaparat ideea cu integrarea insa era cam singura solutie, trebuia sa avem si ceva loc pentru depozitarea tuturor acareturilor legate de acvariu, chiller etc iar peretele asta era singurul disponibil.
[Email] [WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Banuiesc ca stii ca ai nevoie de ventilatie la un acvariu atat de mare.
Si de access.
In configuratia ta, igrasia e garantata

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@um02122

Nu prea inteleg de ce configuratia mea difera de orice alt acvariu, explica-mi un pic.

Va avea un ventilator care sa scoata aerul afara din sump pe spate sau/si pe lateral, nu stiu inca daca va avea spate in sump sau va fi doar o placa pe care sa prind prizele. Posibil sa ii fac usile de tip grilaj din lemn sau alt material iar ventilatia va fi si mai buna.
Chillerul va fi in dulapul din dreapta, mai exact, intre compartimentul de la sump si dulap nu va fi perete.
Lumina are doar masca (nu capac) deci tot acvariul respira pe sus. Masca o sa fie prinsa de perete cu un cadru si se va deschide.

Unde vezi o problema si nu am acces?

De igrasie nu prea imi fac griji, camera are 25m si se continua cu o bucatarie de 18m iar tavanul este la 3m, este destul de mare si de aerisita, dar daca crezi ca e garantata, as putea sa tratez peretii cu hidroizolatie.


[Email] [WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

La mine la un acvariu de 54L am evaporare 10L la doua saptamani.
Evaporare direct din display, nu am sump.

Acvariul meu nu are capac, deci apa evaporata se raspandeste prin tot livingul.

La tine, acvariul e incastrat intr-un dulap.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai nici acvariul meu nu are un capac, are o masca de jur-imprejur dar nu si deasupra.

image

Sump-ul e intr-adevar in dulap dar pot sa nu ii fac spate la dulap. Din ce am vazut pana acum, toate sumpurile sunt in "dulap".

Gresesc?

Adica singura diferenta fata de oricare alt acvariu cu sump este ca eu am mai pus si un dulap langa el.
[Email] [WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Initial am presupus ca te duci cu dulapul pana in tavan.
Ai 30 cm deasupra dulapului pana in tavan?i.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai am 1m pana in tavan, dulapul il fac la 2m iar camera are 3m inaltime, poate chiar mai mult, este o casa veche cu tavan inalt.

E ok?
[Email] [WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

maruska wrote:Mai am 1m pana in tavan, dulapul il fac la 2m iar camera are 3m inaltime, poate chiar mai mult, este o casa veche cu tavan inalt.

E ok?


Suficient
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Daca nu wi vopsit si nu ?i-ai luat teava ma bag ?i eu în seama

Ia cea mai groasa teava în carne. Cel mai bine ar fi dac? protejai anticoroziv prin zicare structura metalica da dup? p?rerea mea nu merita.

Dac? ai 4mm carne în 10 ani dac? se duce 1mm.... Ceea ce e insesizabil. Curata fierul, da cu grund ?i apoi vopse?te. Nu uita sa pui capace metalice la capete.

În rest frumos proiect
[WWW] [Yahoo!]
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut standul, defapt am deja acvariul instalat, poate reusesc sa pun niste poze in seara asta.

Teava folosita pentru stand a fost de 5×5cm cu grosime de 3cm parca. Am dat cu feruginol, grund si cu o vopsea pentru metal folosit in piscina. La capete am bagat lemn ca sa ma pot prinde cu lateralele fara sa gausesc standul dar intre timp am ales alta metoda pentru laterale. Oricum peste 1 an trebuie sa mutam acvariul cu un etaj mai sus si atunci putem schimba standul daca este nevoie.

Mersic oricum de sfaturi!
[Email] [WWW]
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hello!

Am revenit cu poze si povestea noului acvariu!

Pentru stand, dupa cum ziceam, am ales teava de 5x5 cu "carne" de 3mm, dat cu feruginol, grund si vopsea clorcauciuc. Am folosit cauciuc, pal si un pad verde pentru parchet (nu mai stiu cum ii zice).
la sump pal-ul a fost taiat incat sa intre perfect jos iar intre el si teava am folosit silicon sanitar.
Daca ceva nu e bine la partea asta o sa modificam peste 1-2 ani cand mutam acvariul in noua locatie.

image

Geamul acvariului este de 15 si fata de 20 (doua geamuri de 10 ultraclar) cu intarituri. Dimensiuni L145cmxH60cmxA50cm, volum 360l.

image

Overflow-ul l-am facut pe toata latimea acvariului dar in exterior (fata de cum era in proiect). Nu am pastrat tevile din imagine de mai sus, am modificat incat sa fie mai subtiri iar una dintre ele sa aiba robinet. Ne-au ajutat enorm Peti (aqua-life.ro) si Madalin (@xxx)!!

image

Sump-ul a ramas la fel, volum 110l si spatiu pana la 250l in caz de probleme desi caseta de overflow este micuta iar teava de retur este pusa exact la suprafata apei, astfel incat sa nu se auda dar nici sa nu poata trage multa apa inapoi cand se opreste pompa.

image

Sumpul cam asa:
Prima camera in care ajunge apa (in dreapta) are facut un suport pe care sta pasla (este schimbata zilnic) apoi un sandwich de burete cu pori mari si saculeti cu carbon si remophos (provizoriu pana luam si rectoarele), de aici apa ajunge intr-un mic refugiu care va fi folosit doar la nevoie pentru un peste agresiv sau un coral bolnav, aici am si o lampa led pentru recif. Apoi camera cu echipamentele si pompa de retur. Le-am pus pe covorase de cauciuc ca sa reduc zgomotul.

image
image
image

Pentru moment, in loc de mobilier, am pus niste placi de foamboard (doar pe fata) prinse cu magnet de stand.
Pe 31 dec 2016 am inceput sa punem nisip, apa, piatra vie si bacterii. Am folosit si un pic de apa din acvariul vechi de 100l

image

In prima luna acvariul a mers gol, cu o bucata de crevete in el ca sa-l ajute la ciclare si luminile stinse. Am adaugat saptamanal bacterii (biodigest si bioptim). Nu am avut amoniu inregistrat dar nitriti au crescut si au coborat apoi au aparut nitratii.
Lumina este asigurata de 4 neoane ATI (1x coral plus, 1x blue plus, 2x actinic)

De la 1 feb am inceput sa mutam corali si pesti din acvariul mic iar azi acvariul mare arata cam asa.

image
image

In acvariul mic au ramas: orange torch si scoica, fiind ceva mai pretentiosi ne-am gandit ca e mai bine sa ii mai lasam acolo pana se maturizeaza acvariul mare.
Tot in cel mic punem pe picioare niste sun corali negri care deja sunt aproape de externare.

image

Va povesteam acum ceva timp ca incercam sa salvez niste sun coral, azi sunt bine sanatosi si mancaciosi in acvariul mare.

image

Ca o mica recapitulare a stocului viu:
1 x arici, 3 x creveti, 2 x hermit crabs, 2 x paguri, 1 x stea de mare din grecia, 6 x melci trochus, 1x goby, 1 x gobidon, 1 x premnas, 1x cardinal, 2 x cromisi, 2 x anthias, 1 x dragonet.

Inchid update-ul cu cateva poze ale coralilor.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

[Email] [WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un acvariu superb!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

o evolutie foarte frumoasa. imi place mult. as face totusi un upgrade la lumina o lampa ATI
sincer esti o inspiratie pentru mine in ceea ce priveste combinatia de lumina. Nu m-as fi gandit niciodata sa pun 1xcoral plus 1xblueplus si 2actinic in raportul asta. cred ca se vede demential....defapt se vede precum in poze.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/02/2017 09:08:45


My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Foarte frumos tot si proiect si acvariul, personal cred ca pasla aceia la filtrare e in plus, dar atata timp cat pe voi nu va deranjeaza.., plus ca vietuitoarele o duc bine
[Email]
maruska
Member
[Avatar]

Joined: 05/10/2015 21:34:58
Messages: 120
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@koala - Multumesc!

@elven - Multumesc! Clar o lampa ATI e in plan, probabil hybridul lor, asteptam sa mai strangem buget... Legat de neoane, nu te grabi sa le schimbi, cred ca in poze se vede ceva mai bine decat in acvariu, banuiesc ca problema vine chiar de la blue plus, mai fac niste teste si iti spun combinatia finala pentru lumina ca in poze.

@ocean - Multmesc! Pasla era initial doar pentru inceput dar avand in vedere ca se innegreste zilnic banuiesc ca ajuta la curatare asa ca o mai las pentru moment.
[Email] [WWW]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com