[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cumparat acvariu + servicii intretinere  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
nemo9000
Unripe member

Joined: 25/10/2016 17:13:52
Messages: 2
IP:
Offline

Buna ziua,

As dori sa-mi cumpar un acvariu de dimensiuni medii (aprox 200l) pentru acasa. Nu ma pasioneaza deloc acvartistica, il doresc ca un simplu obiect de decor. Sa contina cativa pesti mici insa as vrea ca peisajul sa fie frumos.

Acum intrebarile:
1. Cat m-ar costa pe luna intretinerea efectuata de un profesionist(schimbat apa, aranjat plantele, ...)? Am gasit ceva pe net dar articole vechi.
De cate ori ar trebui sa vina?

2. Sunt multe acvarii complete de vanzare pe site. Sa zicem ca vreau sa cumpar unul care imi place. Este posibil sa muti un acvariu fara sa-l distrugi (plante, decor, ...)?

Bugetul:
Bugetul pentru acvariu ar fi pe la 1500 lei, putin flexibil. Pentru intretinerea lunara platita unui profesionist aproximativ 100-150 lei (stau in Bucuresti, la 7 minute de metrou).
Cel mai simplu dupa mine ar fi sa cumpar unul SH gata facut, ma uit pe bursa de aici/olx, imi place acvariul, il cumpar, rog vanzatorul sa-l transporte pana la mine acasa (asigur eu transportul dar el sa-l dezasambleze si asambleze la loc).
Este realist?

Multumesc.


This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2016 20:40:29

nemo9000
Unripe member

Joined: 25/10/2016 17:13:52
Messages: 2
IP:
Offline

E singurul post care nu a primit nici un raspuns. Nu inteleg de ce. Oare am intrebat ceva de genul care este sensul vietii sau unde pot gasi piatra filozofala.

Nimeni nu ma ajuta?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Salut

La punctul 1 nu-ti putem raspunde, noi suntem pasionati - nu negustori. Habar n-avem..

La punctul 2 - sa nu te gandesti ca acvariul o sa arate la fel dupa "re-montare". Apa va fi tulbure, se vor produce dezechilibre chimice, etc. Se poate muta, dar cu consecinte.

E frumos acvariul pe post de obiect de decor, dar chiar daca angajezi om sa-ti vina o data, de doua ori pe saptamana, tot trebuie sa mai inveti cate ceva despre acvaristica, altfel se alege praful.

Succes

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut

Gasisem azi pe olx la un moment dat un anunt de acest gen...vand acvariu asigur mentenanta si consiliere...ca pret zicea ca totul depinde de marime, gradul de complexitate, etc...

Deci de gasit sigur gasesti...trebuie sa cauti un pic...ca si costuri, exact cum a zis Dan, noi suntem pasionati...

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
PimballWizard
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2016 16:12:33
Messages: 205
Location: Brasov
IP:
Offline

Fara suparare dar cat de comod poti sa fii?...pestii sunt animale de companie la fel ca si cainii,pisicile sau pasarile nu bibelouri...daca vrei un acvariu asuma-ti responsabilitatea nu o pasa la altcineva

"Love the Emperor, for He is the salvation of Mankind.
Obey His words, for He will lead you into the light of the future.
Heed His wisdom, for He will protect you from evil.
Whisper His prayers with devotion, for they will save your soul.
Honour His servants, for they speak in His voice.
Tremble before His majesty, for we all walk in His immortal shadow"
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@nemo9000: Asta e un forum de pasionati... cauta-l pe Dan (pepika.ro) si roaga-l sa-ti faca o oferta. Topic closed!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com