[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ghidul Aquaforest – Metoda probiotica  XML
Forum Index » Chimia apei
Author Message
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Salut,

Am venit in sprijinul vostru si am incercat sa traduc ghidul Aquaforest - metoda de fertilizare si intretinere probiotica.
Daca aveti nevoie de ajutor, va voi indruma cu placere si cred ca lucrul acesta il vor face toti cei ce folosesc aceasta metoda.

Ghidul Aquaforest – Metoda probiotica

Metoda Aquaforest Probiotic introduce in acvariu bacterii selectate cu grija cu scopul de a reduce nivelurile nocive de nitrati si fosfati. Acest sistem este recomandat acvaristilor profesionisti. Trasatura caracteristica a acestei abordari este sistemul cu nutrienti foarte scazuti (ULNS - Ultra Low Nutrients System). Aceasta schema necesita un puternic spumator de proteine (skimmer) si dozaj precis de bacterii probiotice si medii de cultura. Coralii - ce sunt crescuti in acvarii cu niveluri foarte scazute de nutrienti trebuie sa aiba acces permanent la: vitamine, amino-acizi si hrana. Pentru un acvariu de acest tip - recomandam un curent si recirculare puternica, o iluminare de buna calitate: HQI + T5 sau T5. Recomandam ca nutrientii (NO3 si PO4) sa fie mentinuti la niveluri foarte scazute, ex: 0,1-0.5 / 0.01-0,04.

1. Dizolvati sarea Aquaforest Probiotic Reef Salt pana la atingerea salinitatii dorite, adaugati bacteriile nitrificatoare Aquforest Bio S si filtrul cu medii Aquaforest Carbon, Aquaforest Phosphate Minus si Aquaforest Zeomix.
2.
Aquaforest Probiotic Reef Salt – aroximativ: 41,7g/l
Aquforest Bio S – 1 picatura/100l
Aquaforest Carbon – 100ml/100l
Aquaforest Phosphate Minus – 100ml/100l
Aquaforest Zeomix – 100ml/100l

Valorile se refera la volumul net de apa.

3. Populati acvariul nu mai devreme de 14 zile de la ziua 1 (daca NO2 si NH4 nu sunt prezenti)

Va recomandam ca fiecare animal sau coral sa fie introdus in acvariu gradual, astfel, balanta biologica nu este dezechilibrata.

4. Dupa adaugarea vietatilor in acvariu va recomandam sa folositi urmatoarele produse:
(Daca testele evidentiaza o scadere a Ca, KH, Mg)

Pentru Schimburile de apa: Aquaforest Probiotic Reef Salt – aroximativ: 41,7g/l pentru S.G = 1.026

Pentru dezvoltarea si intretinerea mediului Probiotic:

La fiecare 4-6 saptamani:

Aquaforest Carbon – 100ml/100l
Aquaforest Phosphate Minus – 100ml/100l
Aquaforest Zeomix – 100ml/100l

Zilnic:

Aquaforest Pro Bio S - 1 picatura/100l
Aquaforest NP Pro - 1 picatura/100l

Aquforest Amino Mix – 1 picatura/100l/ la 2 zile cand lumina este stinsa
Aquforest Build – 1 picatura/100l la 2 zile cand lumina este stinsa
Aquaforest Energy – 1 picatura/100l la 2 zile cand lumina este stinsa
Aquaforest vitality – 1 picatura/100l la 2 zile cand lumina este stinsa

Descrierea suplimentelor si hranei pentru corali este urmatoarea:

Coralii sunt afectati nu numai de parametrii apei ci si de nutrientii ce le sunt dati sub forma diferitelor suplimente. Acestea constau in hrana, cresterea vitalitatii, accelerarea cre?terii si îmbunatatirea coloritului. In sistemele cu un spumator de proteine eficient este întotdeauna o mare scadere in nivelurile vitaminelor si aminoacizilor necesari in dezvoltarea corespunzatoare a coralilor. Pentru aceasta, recomandam sa se foloseasca in cod regulat suplimente ce pastreaza nivelurile in cote corespunzatoare in acvarii. Cand acvari?tii pastreaza parametrii apei corecti, incluzand nutrienti cu niveluri cat mai jos posibil, este nespus de necesar sa hraniti coralii. Toate formulele aquaforest sunt adaptate pentru o dozare de 1 picatura la 100l apa, Oricum, este necesar sa va amintiti ca fiecare acvariu este diferit, depinzand de populatia ce o gazduie?te. La introducerea unui nou produs in acvariu trebuie sa începeti sa dozati jumatate din doza recomandata si sa observati cum raspund coralii. Apoi, cre?teti gradual doza pentru a atinge tinta. Coralii trebuie hraniti noaptea cand ei îsi extind tentaculele. Va recomandam sa hraniti coralii cand lumina este stinsa. Nu este o buna practica amestecarea suplimentelor si dozarea lor deodata. Este mai bine sa furnizati hrana coralilor in masa apei astfel, ei pot sa se hraneasca liberi din apa.

AF AMINO MIX
Suplimentul contine peste 20 de amino acizi concentrati. Acesta este un aditiv pentru acvariile marine in special in cele cu niveluri foarte scazute de nutrienti (UNLS). Amino acizii sunt una din sursele de baza de energie pentru toate tipurile de corali sau cei ce se hranesc prin filtrare. Ei îmbunatatesc metabolismul, ajuta cresterea la fel si vitalitatea. In recifurile naturale concentratia aminoacizilor este slaba. Ea fluctueaza intre 200-500 nmol/l. Oricum, ultimele cercetari ?tiintifice demonstreaza ca coralii absorb de pana la 7 ori mai multi amino acizi depinzand de disponibilitatea lor. Amino acizii sunt foarte usor de înlaturat de procesul de spumare, ozon sau carbune activ. Dozarea regulata este extrem de recomandata.
Dozare: 1 picatura la 100l
In fiecare a 2-a zi cand lumina este stinsa.
AF VITALITY
Vitaminele sunt usor de inlaturat din apa de procesul de spumare, ozon sau carbune activ. AF Vitality este un supliment ce contine o concentratie de vitamine pentru corali. Accentueaza coloritul si creste rezistenta coralilor. Ajuta recuperarea dupa stresul importului sau boli. AF Vitality contine: vitamina A, vitamina B2, vitamina B6, vitamina B12, vitamina C, vitamina D3, vitamina E si vitamina K3.
Dozare: 1 picatura la 100l
In fiecare a 2-a zi cand lumina este stinsa.

AF BUILD
Urgenteaza absorbtia calciului si carbonului necesar pentru cresterea scheletului coralilor. AF Build mentine un nivel corect al ph-ului si îmbunatate?te claritatea apei. Scade nivelurile algelor paroase si previne cresterea algelor patogene albastru-verzui. Contine: iod, carbonati, calciu.
Dozare: 1 picatura la 100l
In fiecare a 2-a zi cand lumina este stinsa.
AF ENERGY
Concentrat nutritional de hrana pentru corali. Contine omega-3 si acizi gra?i Omega-6. Extract din zooplancton selectat, amino acizi, vitamine si carbohidrati. Produsul nu contine nitrati si fosfati. O aditie de sulfat de cupru reduce dezvoltarea zooxanthellae-lor si creste intensitatea coloritului la coralii SPS.
Dozare: 1 picatura la 100l
In fiecare a 2-a zi cand lumina este stinsa.







De asemenea, pentru mentinerea parametrilor apei se are in vedere adaugarea macro si microelementelor. Aceste elemente se pot adauga cu o pompa de dozare sau manual.


Aquaforest recomanda sa schimbati 5%-10% de apa din acvariu saptamanal. Este o mereu o buna practica testarea (Ca, KH, Mg, K) in timpul acestui proces. Începeti suplimentarea cand observati ca nivelul de Ca, KH sau Mg au scazut.

Aquaforest ofera urmatoarea gama de produse:

Calciu, Magneziu, tampon de KH, Sare minerala & Componente tari. In faza initiala al dezvoltarii acvariului marin - microelementele continute de Components Strong nu sunt necesare. Trebuie sa considerati suplimentarea de microelemente cand acvariul este populat integral cu corali si pe?ti.

Pentru selectarea mai usoara a micronutrientilor - Aquaforest a creat Component 1+, 2+, 3+. Acesta este o solutie mixta de micro si macro nutrienti ce îndeplineste integral nevoile coralilor, garanteaza cresterea sanatoasa si un colorit frumos. Dozarea formulei Component 1+, 2+, 3+ depinde de volumul consumului de micro si macronutrientilor si de asemenea de parametrii apei. Microelementele ce sunt incluse in Components Strong pot fi dozate separat (Fier, Fluor, Kaliu, Micro E, Strontiu, Iod) dar recomandam aceasta doar acvari?tilor experimentati. Pentru acvarii cu reactoare de calciu, micronutrientii individuali Component A, B,C sunt mult mai adecvati.

Component 1+, 2+, 3+
Compozitia chimica a Components 1+,2+,3+ este bazata pe metoda dezvoltata de H.Balling dar a fost ajustata fin in laboratoarele noastre si îmbogatita cu microelementele necesare unui acvariu marin. Aceste 3 fluide sunt concepute a fi dozate in cantitati egale ca regula de baza. Dezvoltate sa îndeplineasca nevoile coralilor nu doar in termeni ca magneziu si calciu ci, de asemenea, si a altor element ce sunt dificil a fi cuantificate si dozate in conditii domestice. In cazul in care acvariul contine un numar mediu de corali duri - SPS, dozarea este de aproximativ 50ml per zi per 100l de apa.
Component 1+ contine: Ca, Mg, Sr, Ba, Co, Mn, Cu, Fe, Zn, Ni, Cr.
50 ml creste Ca cu 9 mg /100 l si Mg cu 0,6 mg /100l (27 US gal).
Component 2+ contine: NaHCO3, F, I. 50ml creste KH cu 1,3 dkh (Alk 0,46 meg/l).
Component 3+ contine:saruri minerale si K, Bo. US: 1.70 fl oz. zilnic per 100l (27 US gal) of apa. 1.70 fl creste cu 9 mg Ca/27 US gal si 0.6 mg Mg/ 100l (27 US gal).

CALCIUM
Agent pentru mentinerea nivelurilor de calciu in acvariile marine. Dizolvati 50g din produs si 10 g de Aquaforest Magnesium in 1000ml de apa deionizata. Pentru mentinerea echilibrului de ioni, folositi de asemenea Aquaforest KH Buffer si Reef Mineral Salt. Valorile calciului in acvariile de pa sarata trebuie sa fie intre 400-440 mg/l. Contine CaCl2.

MEGNEZIUM
Un agent pentru mentinerea nivelurile de magneziu in acvariile de apa sarata. Dizolvati 10g de produs si 50g de Aquaforest calcium in 1000ml apa deionizata. Pentru mentinerea echilibrului de ioni, folositi de asemenea Aquaforest KH Buffer si Reef Mineral Salt. Valorile magneziului in acvariile de pa sarata trebuie sa fie intre 1280-1350 mg/l. Contine MgCl2.

Kh BUFFER
Agent pentru mentinerea constanta a duritatii carbonatate in acvariile de apa sarata. Dizolvati 80g din produs in 1000 ml de apa deionizata. Pentru mentinerea stabilitatii ionilor este recomandat sa-l folositi împreuna cu Aquaforest Calcium, Aquaforest Magnesium si Reef Mineral Salt. Nivelul recomandat al KH in acvariile de recif este intre 6.5°- 8.0°dKH. Contine: NaHCO3.

REEF MINERAL SALT
Agent pentru mentinerea constanta a nivelului mineralelor in acvariile de recif. Dizolvati 25 g din produs in 1000ml de apa deionizata. Pentru mentinerea stabilitatii ionilor folositi produsele Aquaforest Buffer, Magnezium si Calcium



COMPONENTS STRONG
Recomandam sa folositi Components Strong cu Aquaforest Calcium, Magnezium, KH Buffer& Reef mineral Salt.

Component A Strong - contine concentrat de strontiu si bariu. Nivelul de strontiu si bariu depinde de nevoia de magneziu si calciu. 1ml trebuie adaugat in 1 litru de solutie Aquaforest Calciu si magneziu.

COMPONENT B STRONG - contine concentrat de metale grele. Nivelul de metale grele depinde de necesarul de magneziu si calciu. %ml trebuie adaugati in 1 litru de solutie Aquaforest Calcium si Magnesium.

COMPONENT C STRONG - contine concentrat de iod si fluor. Nivelul de iod si fluor depinde de necesarul de calciu. 5ml trebuie adaugati in 1 litru de solutie Aquaforest KH Buffer.

COMPONENT K STRONG - contine concentrat de potasiu. Nivelul potasiului depinde de necesarul magneziului si calciului. 5 ml trebuie adaugati in 1 lutru de solutie Aquaforest Reef Mineral Salt

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumim pentru efortul depus!
Materialul este excelent!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
skim
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/12/2012 10:21:35
Messages: 34
Location: Vladimirescu Arad
IP:
Offline

Interesant ...adica ce simplu pare in descriere dar sant convins ca in practica e cu totul altceva,
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

koala wrote:Multumim pentru efortul depus!
Materialul este excelent!

Multumesc frumos! E de datoria alchimistului

skim wrote:Interesant ...adica ce simplu pare in descriere dar sant convins ca in practica e cu totul altceva,

Greu nu e, dar nici simplu nu-i ... toata chestia este sa ai rabdare sa intelegi cum ''primesc'' coralii diversii compusi utilizati

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

Si-n practica e destul de simplu, daca respecti instructiunle
skim
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/12/2012 10:21:35
Messages: 34
Location: Vladimirescu Arad
IP:
Offline

Am citit cate ceva despre Forest unii zic de bine, altii nu....fiecare testeaza pe banii lui pana la urma. Pare o copie a KZ ,mult mai complicata, dar mai ieftina..din pacate fiind noi pe piata nu prea am gasit review cu bazine ce folosesc metoda de cativa ani...
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumim mult, Sergiu!
[Email] [Yahoo!]
rubenbristian
Junior member

Joined: 01/06/2016 15:51:53
Messages: 75
Location: Floresti, Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumim pentru toate explicatiile.. As avea o nelamurire..

NP PRO este oferit si la varianta de 2l, pentru pompa de dozaj.. Trebuie neaparat utilizat in tandem cu Pro Bio S? Din ce am citit eu, in general raspunsul pare a fi da, insa mi se pare ca nu are rost sa il dozezi cu pompa daca oricum mai ai de dozat inca ceva manual.. Ma intereseaza pt ca eu tocmai mi-am cumparat si vreau sa dozez cu pompa
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

dan_florin wrote:Multumim mult, Sergiu!

Cu placere ... Sebastian

rubenbristian wrote:Multumim pentru toate explicatiile.. As avea o nelamurire..

NP PRO este oferit si la varianta de 2l, pentru pompa de dozaj.. Trebuie neaparat utilizat in tandem cu Pro Bio S? Din ce am citit eu, in general raspunsul pare a fi da, insa mi se pare ca nu are rost sa il dozezi cu pompa daca oricum mai ai de dozat inca ceva manual.. Ma intereseaza pt ca eu tocmai mi-am cumparat si vreau sa dozez cu pompa


NP Pro este un polimer ce contine hrana si mediu lichid pentru bacteriile Probiotice Pro Bio S - ar trebui dozate impreuna.
Este mai comod sa nu ai si grija NP Pro -ului ... dar ai dreptate, se dozeaza multe la picatura.

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc, Sebi! Nu stiu la ce ma gandeam cand am scris.
[Email] [Yahoo!]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

dan_florin wrote:Multumesc, Sebi! Nu stiu la ce ma gandeam cand am scris.


La picaturi

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sebastian Costin wrote:
dan_florin wrote:Multumesc, Sebi! Nu stiu la ce ma gandeam cand am scris.


La picaturi


Nu, nu. Nu la picaturi, ci la cum sa fac sa nu ajung la prea multe picaturi.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Chimia apei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com