[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pestii se freaca de pietris  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
creative
Junior member

Joined: 28/09/2014 00:02:01
Messages: 12
IP:
Offline

Buna, am si eu probleme cu pestii care se freaca de substrat de vreo 2 luni. Acvariul cu pesti il am de 7 luni. Initial se frecau de pietris doar 2 zebre si treptat au inceput sa se frece toti pestii.
In urma cu 2 saptamani am observat un puf alb (ca vata) pe decoratiunile din acvariu, apoi am vazut puful alb si pe codita unui caras care din fericire a disparut a doua zi.
Le-am pus albastru de metil in apa si sare de mare neiodata dar degeaba, parca acum se freaca de pietris mai mult decat o faceau inainte.
Aveti idee cum se numeste boala si ce tratament care sa nu decicleze acvariul pot face?

PS: nu vreau sfaturi de genul "pestii nu sunt compatibili", multumesc!


Acvariu Eheim - 126 l
Filtru Eheim Aquaball
Schimburi de apa de 20-30% saptamanal
Pesti: 2 carasi mici, 5 zebre, 2 guppy, 2 sanitari, 4 neoni, 3 pamaceea
Nu am plante naturale
26 grade in acvariu

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2016 18:40:44

LiRo
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2016 11:48:11
Messages: 75
Location: Brasov, Sanpetru
IP:
Offline

Salutare.
Aceiasi problema o am si eu cu "vata" respectiva. La mine este din cauza radacinii care o am in apa. Ai introdus recent vreo radacina?
Am inteles ca ar trece in cateva zile ..
creative
Junior member

Joined: 28/09/2014 00:02:01
Messages: 12
IP:
Offline

Nu am introdus nicio radacina, problema a aparut cand am introdus zebrele in acvariu acum vreo 2 luni, cred ca ele au fost purtatoare de boala asta.
Ar fi ideal daca ne-ar putea spune cineva ce este si cu ce se trateaza, chiar nu mai vreau sa sufere pestisorii, e de 2 luni...deci nu cred ca trece de la sine

This message was edited 1 time. Last update was at 25/10/2016 20:08:23

Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Acvariul sa deciclat de când ai pus albastru de metil ,carasi se vor imbolnavi continuu deoarece este prea cald pentru ei...."e ca si cum ai pune un eschimos cu haine pe el într-un loc cu 26-30grade".
Puful alb sa nu fie de la radacini...ceva de genu...
De obicei stiu ca se freaca când au ceva bacterii/infectii pe ei pesti...

This message was edited 3 times. Last update was at 25/10/2016 20:13:48


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
creative
Junior member

Joined: 28/09/2014 00:02:01
Messages: 12
IP:
Offline

Ms de rasp, pfff atunci o sa renunt la albastru de metil, ca se pare ca am facut mai mult rau decat bine, iar in ceea ce priveste temperatura nu am ce sa fac ptr ca asta e temperatura in casa, nu o fac cu incalzitorul.
Daca mai stie cineva detalii despre puful respectiv, astept detalii!
gremlin27
Member
[Avatar]

Joined: 24/01/2012 11:28:57
Messages: 201
Location: orasu de sub Tampa
IP:
Offline

Salutare
De la radacina nu are cum sa fie,am avut si eu aceeasi problema cu ceva timp in urma si era din chimismul apei,prea multa poluare si ceva le ardea pielea,tratamentele cu solutii din magazine nu au ajutat la nik din contra imi decicla acvariul si era si mai grav,
Eu te sfatuiesc schimburi de apa dese cateva zile, si mai usor cu mancarea,si poate se stabilizeaza bazinul
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Într-o luna se stabilizeaza,pesti în schimb sufera în urma deciclari.... Bafta!

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
creative
Junior member

Joined: 28/09/2014 00:02:01
Messages: 12
IP:
Offline

Sper sa se stabilizeze dupa schimburi de apa mai dese ca acum am albastru de metil in acvariu si nu e bine...
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cel mai probabil, acvariul tau este decilat. Nitritii din apa irita mucoasa pestilor si le da senzatia de mancarime. Fa schimburi de 15-25% din apa zilnic pentru o dilutie a amoniacului si a nitritilor. Ideal este ca apa sa o scoti cu un aspirator de substrat in timp ce aspiri substratul. Momentan nu mai hrani pestii sau fii extrem de zgarcit cu hrana. Aditia de bacterii scurteaza procesul de ciclare. Un conditioner ajuta si el, dozat propotional cu volumul de apa schimbata.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe scurt.
Daca pestii se freaca, atunci poa' sa fie:
- apa nasoala (cum a zis si Claudiu)... tre' sa vezi ce calitate are apa si sa faci niste schimburi.
- grish (Ichtyophtirius)... tre' sa te duci la petshop si sa cumperi ceva medicatie... reteta batraneasca era cu sare si cresterea temperaturii. Cauta pe aici, ca s-a discutat de multe ori.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lucian999
Junior member

Joined: 18/01/2015 00:26:01
Messages: 98
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna, ?tii c? pe eticheta scrie ca solu?ia poate decicla acvariul, dac? pui mai mult sau mai des decât scrie pe eticheta, practic ai deciclat acvariul, acum asta e problema principal?, rezolvare bacterii pt ciclat din comer? ?i schimburi de apa pu?in ?i des, de preferat cu un aspirator de substrat deoarece fecalele si resturile de mâncare din substrat se dizolva in apa in loc sa fie mâncate de bacteriile bune (ciclat oare), astfel apa devenind acida.
Nu mai folosi deloc substante pt combaterea bolilor pân? nu te asiguri c? ai în?eles modul de utilizare.
Rezultat la ce ai f?cut tu, vei ciclat din nou acvariul cu bacterii ciclatoare mai repede, f?r? o s? fie mai greu nu recomand, sufer? pestii, oricum vor muri câ?iva.
Chiar de ai si gris trateaz? problemele separat, prima major? de unde vei suferi pierderi e deciclarea ,dup? vezi dac? intradevar ai gris .
O s? fie mai greu de ciclat, deoarece ai Caras(mici porcu?ori) m?nânc? mult, se k* mult, polueaz? apa, fii zgârcit la mâncare, cat vei ciclat, 1 data in zi , nu tot o dat? , dai pu?in a?tep?i s? m?nânce tot, dup? tot a?a, pân? vezi ca nu mai sunt interesa?i de mâncare, nu te uita ca frumuse?ii tai carasi tot mai vor, a?a sunt ei mici purcei.
U?or cu iluminatul, doar cât m?nânc? ?i el ajut? la deteriorarea apei cat nu e ciclat acvariul.

Succes
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com