[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Resturi la dezghetare  XML
Forum Index » Apa
Author Message
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

De cand a venit caldura, pun in paharul cu apa si 2 sau 3 cuburi de gheata.
Am observat la topirea acesteia ceva solid care se decanteaza pe fundul paharului. Am ceva banuieli ca este vorba de calciul din apa. Stie cineva mai multe? Prin dezghetare se obtine intr-adevar apa cu duritate mai mica, sau sunt impuritati din apa de la robinet?
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Hehehe... chiar mai deunazi discutam cu un prieten pe tema asta...
Teoria mea era ca la racire, scade solubilitatea oricarui solid in apa, deci si a carbonatilor (nu odata cred ca am observat cu totii resturile albe solide din paharul cu apa/vodca/whiskey). Adica, cel putin la nivel teoretic, ar trebui sa scada Gh-ul.

Si ideea principala era ce-ar fi sa combinam 2 efecte.
1. Fierbi apa, transformi toti bicarbonatii in carbonati, din care o parte deja se depun la fierbere (nu o fierbi ca pe fasole ca asa nu ai face decat sa MARESTI duritatea, evaporand din apa... doar putin, un clocot-doua).

2. Apa fiarta, racita cat sa nu moara congelatoru, se ingheatza si scapi astfel de o parte din carbonati, si de altfel de orice alte saruri de care apa la temperatura camerei e saturata.

La topirea ghetii ar trebui sa obtinem o apa cu un kh aproape de 0 si un Gh mai mic decat al apei de la robinet. Nu stiu cu cat. Poate macar la jumate. Ar trebui sa ne spuna asta cineva care are putin timp liber sa faca experimentul si niste teste mai exacte.

Sigur, pentru un acvariu mare, s-ar putea sa cedezi psihic si solutia ramane tot un filtru cu osmoza inversa, dar pentru acvarii mici, s-ar putea sa renteze. Sau macar ca si curiozitate.....

Val.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com