[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor pentru crearea unui acvariu pt botia  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
cipa
Junior member

Joined: 15/05/2013 14:42:06
Messages: 6
IP:
Offline

Salut asa cum spune si titlul am nevoie de ajutor din partea unui acvarist cu experienta pentru a imi amenaja un acvariu numai pt Cobitidae .
As vrea sa populez acvariul cu :
1. Botia almorhae
2. Botia histrionica
3. Botia kubotai
4. Botia striata
5. Clown Loach
6. Kuhli


Am un acvariu de 127 l , cu un Filtru intern Eheim Aquaball 130 , un JBL CristalProfi e901 (SERA SIPORAX , Seachem Matrix si JBL MICROMEC ) si mai am si un Filtru extern Tetratec Ex 600 plin cu SERA SIPORAX (dar asta nu mai merge - nu stiu ce are) .

In el am avut mai multe feluri de pesti si de plante , dar cei mai dragi imi sunt cei din famila Cobitidae , saptamana asta a trebuit sa ma mut si normal ca am luat si acvariu dar cred ca am facut niste greselii fatale pt pesti mei pt ca am pierdut in prima noapte : 6 clown loach , un scalar si un Synodontis . Au mai ramas in viata doar 2 Corydoras , un Platydoras costatus si un kuhli pe care nu il mai vad .

Vreau ajutor de la cineva pentru ca nu vreau sa mai vad vreodata atatia pesti mortii din vina mea . Vreau sa le creez un mediu cat mai adecvat pentru ei .

Va multumesc
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Bazinul tau este destul de mic pentru botia, sunt pesti care depasesc 20-25 cm. Un bazin ok pentru ei ar fi cam pe la 200-250(minim) de litrii in primii 2,3 ani, apoi treci la mai maricel, peste 400. Sunt pesti carora le trebuie o apa curata, deci nu te zgarci la filtrare. La filtrarea care o ai acum si la bazinul micut, eu as spune pass deocamdata.
[ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bazinul ala e prea mic pentru botia, asa cum ti-a zis si colegul narcis.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cipa
Junior member

Joined: 15/05/2013 14:42:06
Messages: 6
IP:
Offline

Multumesc pt raspunsuri . Stiu ca e prea mic dar intentia e sa incep cu asta si intre timp sa pregatesc unul mare de 500 l . Nu il fac acum pt ca trebuie sa ma mut din nou si incerc sa evit sa mut un asemenea acvariu. Referitor la filtrare am crezut ca ce am eu acolo este ok lt 127 l.
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com