[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Marin 1st  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor,

desi sunt activ pe acest forum cam de 1 an si ma delectez cu postarile despre acvarii..si altele , a venit vremea sa-mi fac si eu un topic cu un prim proiect, de data asta in categoria "saramurilor". Nu de alta dar il tot stresez pe Dan Pavelescu cu diferite intrebari..de parca nu ar avea si el destule cu noul proiect .

Acvariul e de aproximativ 180l, 100x40x45 din sticla de 8 cu fund dublu si sticla din spate de 10, cu sump si un stand inalt de 100cm din pal triplu, initial fiind dublu destinat unui acvariu mai mic. Doar de cateva zile l-am dat la apa (de retea) pt a vedea daca nu curge si sa mai elimine din eventualele substante toxice din plastic/lipituri. Overflow simplu cu sifoane la suprafata apei (low profile strainer 1'' de pe amazon), tevaraia e in principal din PVC cu filet si furtune pt flexibilitate.

Hardware:
- pompa recirculare Jebao DC 1200
- wave-maker: Jebao RW4, Koralia 900 si 1600
- iluminat: 3 lampi ikea hektar (dupa modelul acvariului de pe acest forum "Discus story"), cu becuri fasung e27: led aquamedic-aquasunspot 12w 14000K; led coral compulsion 14w 18000k; si un bec fluorescent 23w 6700K (e.g. reptile - UVA low/no heat)..mai multi kelvini nu am gasit , acest bec fiind temporar pana mai adun buget pt inca un led.
Mai am si o lampa DIY cu un ATI 39w blue ( made by Dan Barabas) dupa ce l-am convins sa-mi faca altceva decat cu led-uri .
- un Skimmer de pe aliexpress, 730l/h, zic ei ceva "japan brand",dar e "no name", netestat inca

Ca si vietati am vreo 3 pietroaie din cunoscutul "Salty Bat" cu ceva corali moi (Candy cane), zoasi, ciuperci, gsp si o anemona, pe care-i tin intr-un acvariu juwel 80 pana termin proiectul de mai sus. Se pare ca prospera . Nu puteam refuza oferta lui Dan.
Sump-ul va fi cu alge, iluminat cat de mult, posibil 10-2-10-2.

Alte detalii...pe masura ce mai achizionez una alta

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2016 13:17:12

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si o poza..scuze de calitate, e cu un telefon mai "inapoiat"
[Thumb - aqmarin.jpg]

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

sunt curios cum le merge coralilor cu becurile din dotare
Spor cu proiectul, pasi mici si rabdare multa



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

merci...si eu sunt curios ..daca nu, ramanem la fish only si gsp-eu

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2016 13:58:33

elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

succes cu primul tau proiect !

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu prea inteleg cum functioneaza overflowul, da' iti urez si eu Succes!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

multam

un overflow simplu, fiind la primul proiect
2 gauri in sticla din spate la 9 cm de marginea superioara, 2 flanse si 2 coturi in interiorul acvariului indrepate in sus fiecare cu un sifon la nivelul apei.. . se vad mai greu in poza (sunt mai pe mijloc). ok, in spatele acvariului am adaugat un T care are o prelungire nitel peste marginea acvariului cu o gaura in dop - open siphon

sifon: https://www.amazon.com/Lifegard-Aquatics-Profile-Strainer-R441013/dp/B00BXPFUOW

practic apa se scurge mai mult doar pe una din tevi, cealalta avand asezat sifonul nitel mai sus. mai am si alta iesire undeva in coltul acvariului, in caz de avarie ..desi initial a fost destinata unei a 2-a pompe de recirculare din sump, pe care nu o am inca (aici incerc sa iau aminte din pataniile cicite pe forum -ex: koala)

am uitat..toate tevaraia e de 1 inch

zgomot mare nu face, dar nici nu e silentios ca si BA..oricum e in living

intrebare: intr-un sump cu destinatie refugiu alge si DSB, e de ajuns ca pompa sa recircule cam de 4-5 ori volumul apei din acvariu?

This message was edited 2 times. Last update was at 11/10/2016 08:46:59

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Am inteles acum... e un sistem asa cum avea Lucian (luc7777) la vechiul sau bazin. Doar ca el avea o gaura mai jos, prevazuta cu sita (pe post de full siphon) si o gaura mai sus, prevazuta cu cot (pe post de open siphon).
- Circularea apei peste un DSB/refugiu se face mai usor daca instalezi o ramificatie in sump... cu robinet de reglaj. Practic, peste refugiu lasi sa curga doar cata apa cat vrei tu... restul de debit se scurge normal, in partea cu skimmerul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline


desi sunt incepator in ale saramurilor, daca tot e sa fac greseli, sa le fac acum
si anume, sumpul are doar 2 compartimente jumate .. adica unul in care intra apa, cel din dreapta, in care e si skimmerul, si unul mare pt refugiu la mijloc, in care exista o despartitura, nu prea inalta, doar pt a separa pompa care e in stanga refugiului. o sa pun si poze cand e finalizat..inca lucrez

sper sa nu creez multe polemici: vreu sa merg pe varianta care am postat-o in "Discutii generale - a skimerless approach"...inclusiv fimuletul cu experimentul de pe youtoube. in refugiu voi incerca tot felul de noroaie (fiji, miracle etc). skimmer doar vreo 6 ore pe zi.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/36911.page
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

update: de fiji mud am facut rost. miracle mud e "pe aproape ".

din cate am vazut pe youtube, fiji mud e chiar noroi impachetat intr-o punga. cine a mai avut asa ceva, poate sa-mi detalieze despre cum e asezat in refugiu? eu l-as pune sub un pat de nisip, fiind asa "noroios". nisipul e ATI fiji white sand si e o amestecatura intre 2 marimi, de la 0.3 la 2, provenind dintr-un acvariu dezafectat.

in rest, acu se umple bazinul cu apa de osmoza.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/10/2016 15:01:28

bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

refugiu ar trebui sa fie separat complet de sump si sa aiba un debit mic , am avut si eu o incercare de refugiu in sump si a fost fail , alge peste tot care apoi urcau in acvariu
Deci mai bine pui niste reactoare acolo in loc de refugiu sau material filtrant , si tot acolo ajungi



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

probabil... va fi asa. ce sa zic, imi place sa experimentez
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

sper sa ai noroc cu el



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline


aici ai dreptate... imi trebuie mult noroc

This message was edited 1 time. Last update was at 14/10/2016 15:42:46

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

update: am reusit sa pun si sarea (Aquaforest Reef Salt ). nu stiu multe despre aceasta sare... doar avea pret bun in completarea unei comenzi la magazinul lui Peti

pentru a fi pregatit in lupta cu fostfatii, in functie de eficienta refugiului, am pe lista de cumparaturi un reactor cu mediu anti-fosfati. Acesta vreau sa-l pun in camera pompei de recirculare.

Am cateva nelamuriri:
- daca va fi bine pozitionat in camera pompei de recirculare;
- daca intentionez sa achizitionez o a 2-a pompa de recirculare (pt cazuri de avarie), pot sa pun reactorul pe out-ul pompei si sa reglez flow-ul pana obtin un "pat fluidizat"? cam ce volum ar trebui sa aiba acest reactor? (volumul apei este de 180l brut in acvariu plus cam 80l in sump)

si bineinteles daca puteti sa imi recomandati si un mester DIY pt reactor, deoarece va trebui customizat, cu diametrul destul de mic, camera pompei avand spatiul disponibil cam de 24cm L/10 l /60h.

o saptamana usoara!
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi pt o bucata de burete pt un despartitor in sump si un test po4, dupa colindatul petshopurilor, am facut o comanda online. Buretele dorit era doar pe un site unde aveau test po4 de la sera, jbl, tetra si dupla. Am comandat sera. E bun de ceva sau sa ma reorientez cu prima ocazie?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai comandat sera CE?
Test de fosfati?... daca DA, poti sa te caci in el.
Ori o arzi cu HannaMontana, ori iti vezi de treaba... toate testele de fosfati sunt la fel de proaste.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da...ma gandeam eu ca e asa
Imi era jena sa-i pun pe cei de la magazin pe drum prin Bucuresti doar pt un burete...au fost ok cu mine pana acum si am mai comandat si po4-ul..sa vad daca pot schimba comanda...nu aveau in stoc
il folosesc eu la ceva...poate la celalalt acvariu cu ciclide
Ok...notat: hanna
adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am reusit schimbarea comenzii prin renuntare la sera po4.

ca si reactor anti fosfati vad la un coleg Aqua medic multireactor S. E ok acesta pt acvariu meu dpdv pret calitate?
multumesc
rubenbristian
Junior member

Joined: 01/06/2016 15:51:53
Messages: 75
Location: Floresti, Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu am acest tip de reactor.. Si eu sunt incepator, deci nu pot sa iti dau prea multe detalii, decat ca e mic, silentios si intra vreo 150ml de GFO in el. Doar atentie, trebuie sa fie total introdus in apa ca sa se miste bine mediul filtrant. La inceput nu mergea bine, se tot bloca jumatatea care nu era in apa. Acum se misca frumos particulele. Si e si mai silentios daca e introdus total in apa.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com