[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Broscute Xenopus Laevis  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine v-am gasit.

Sunt incepator. Am achizitionat acum un an 2 broscute mici africane, Xenopus Laevis de circa 2 cm lungime. Sunt mirat cat de rezistente sunt! Desi au stat in doar 1 litru de apa fiecare si le-am schimbat 75% din apa la 2 zile, totusi au crescut mari (6cm) si sunt sanatoase. Le-am tinut in doua borcane separat pana acum vreo 2 luni. In vara una din ele a inceput chiar sa cante scotand un sunet asemanator unui greier. Sunt foarte nostime! De curand le-am pus in acelasi recipient. Cea care canta este mascul am aflat. Acum 16 zile s-au incrucisat si femela a depus cam vreo... 200 de oua. Fiind ferilizate, am mutat ouale intr-un recipient de 60 de litri si am acum cam 100-120 de mormoloci de 2 saptamani. Folosesc si un aerator mic pentru mormoloci. Astept metamorfozarea lor in broaste. Am citit cate ceva despre aceste broscute si le hranesc cu larve de tantari si granule de reptomin. Mormolociilor le dau tot Reptomin pe care il mojarez pana se transforma in pulbere si le mai dizolv in apa din cand in cand si putin galbenus de ou fiert 5 minute. Par ca se dezvolta bine pana acum.

M-ar interesa daca este cineva care are experienta mai mare in legatura cu cresterea acestor pui de broscuta alba africana si ar putea da ceva sfaturi ca sa stiu la ce sa ma astept. Am inteles ca metamorfoza dureaza cam 8-10 saptamani si deci mai am cale lunga pana sa ii vad broscute.

Multumesc anticipat.

This message was edited 3 times. Last update was at 06/10/2016 09:40:36

Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu ma intreb un singur lucru: ce faci cu 100+ broaste? ??
pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Radu_B wrote:Eu ma intreb un singur lucru: ce faci cu 100+ broaste? ??

Nu stiu nici eu. Am scos brastele fiindca am citit ca isi mananca ouale. Si chiar au mancat prima serie cu o saptamana inainte de a depune din nou. Am fost curios sa vad daca iese cva din ele. Nu am crezut ca or sa iasa atatia! Au eclozat peste 60% din oua! Probabil ca data viitoare las ouale cu parintii ca sa nu fiu nevoit sa ii arunc la canal...
Totusi vreo 10 broscute le pastrez caci mai multe nu pot tine. Am doar un acvariu minuscul...
Restul le-as oferi celor interesati eventual la un pret mic ca sa acopar parte din hrana, recipientul de plastic cumparat pentru ele, substanta de conditionare a apei ce o folosesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/10/2016 12:56:30

pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca cineva din Bucuresti sau din apropiere este interesat si poate sa astepte pana se metamorfozeaza in broscute, cum sper sa se intample prin noiembrie poate sa imi lase un mesaj.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

oameni buni, am mai scris asta pe forum: nu eliberati in natura animale care nu sunt autohtone.
cum naiba sa arunci 100 de broaste la canal?

e suficient sa supravietuiasca 5 din ele si intr-un an te poti trezi ca ai o populatie de broasca africana la tine la bloc.
in 5 ani pot fi in tot orasul, daca zici ca depun 200 de oua saptamanal din care eclozeaza 60%.

nu cunosc nimic despre broasca asta, dar nu avem de unde sa stim daca nu cumva e o broasca atat de rezistenta si vorace incat sa elimine prin infometare broastele noastre autohtone dintr-o anumita zona.
poate nu are pradator la noi etc etc

nu ne jucam cu lucrurile astea.

trebuie sa omori toti puii aia de broasca daca nu reusesti sa-i dai cuiva.
este responsabilitatea ta personala, daca iti e greu sa-i omori trebuia sa te gandesti la asta inainte de a lasa broastele sa se impuiasca.



pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ca este periculos sa eliberezi in natura animale ce nu sunt autohtone. Nu am facut asa ceva.
Aceste broaste sunt foarte bine adaptate mediului din Africa centrala si de Sud si pot trai in conditii aspre... dar naturale. Nu rezista substantelor poluante produse artificial de om. Pprimele 2 broaste ce le-am cumparat separat la interval de cateva zile au sucombat fiecare in cateva ore deoarece in casa era folosit din cand in cand un spray deodorizant...! Dupa ce a II-a a murit am inteles cauza, sprayul. Apoi am cumparat pe cele doua ce le am si acum care in lipsa sprayului nu au avut nici o problema de a trai fericite desi au stat si nemancate vreo saptamana cat am fost plecat si in doar un litru de apa... Deci daca este sa le "eutanasiezi"cred ca este de-ajuns sa le oferi un fass de spray deodorant... :Nu as face nici asta oricum. Chiar daca traiesc toti 100 de mormoloci si nu reusesc sa dau din ei le voi oferii spatiul pe care il am. In 60 de litrii de apa sper ca se vor descurca, fiindca am citit ca intre 0,5 l si 1,5 l per individ ar fi necesarul pentru aceasta specie.

p.s.
Metoda verificata de mine pentru a scapa natural de toate oua si de mormoloci, este de a lasa inca 5-6 zile parintii in acelasi recipient cu ouale.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2016 10:35:06

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa-ti oracaie, in casa, vreo cateva zeci de broaste.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa-ti oracaie, in casa, vreo cateva zeci de broaste.

Scot in perioada imperecherii, stand sub apa, scurte triluri discrete de taraituri asemanatoare cosasilor sau greierilor. Sunete ale naturii... Nimic enervant ci relaxant. Mie imi plac.
pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am gasit acun un video cu cateva informatii despre xenopus laevis.
https://www.youtube.com/watch?v=OPM0FcIS4CM

si unul cu trilurile unui mascul.
https://www.youtube.com/watch?v=3wn7BpH2nCc

aici un cor inregistrat in natura si sub apa.
http://www.californiaherps.com/sounds/xenopus5093.mp3

Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

Ma gandesc ce se va intampla cand vor fi 100 de broaste in acelasi acvariu, cum se vor mai inmulti ele de zor

http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mormolocii mei la 3 saptamani.

Scuze pentru calitatea filmului.


by koala: Am reparat linkul.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2016 10:44:18

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ti-as lua eu vreo 500 de bucati, sa-i fac soacra-mii un acvariu

Succes cu brotacii

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Tii vietati in recipiente de 1 litru?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/10/2016 16:28:31

pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1 litru de apa pentru fiecare schimbata la 2 zile. Am mai spus. Acum ca au devenit adulte le pun un litru jumate la fiecare.
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Broscutele alea ajung pana la 15 cm si pot trai 10-15 ani. Eu peste tot am citit ca au nevoie de 30-40l si apa filtrata pentru ca produc foarte multa mizerie. Daca ai un acvariu de 60l liber de ce nu le tii acolo? Cred ca 4-5 broscute ar duce-o foarte bine in 60l. Chiar nu-mi pot imagina cum stau in 1.5l
pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ma prea pricep dar o duc excelent asa cum am observat in conditii foarte vitrege greu de imaginat pentru speciile obisnuite de pesti si in apa putina chiar acida sau alcalina. PH 5-9. Sunt prin natura lor foarte rezistente putand trai in apa putina in conditii foarte aspre. Cand vine seceta renunta chiar la apa si isi sapa un adapost in pamant reducandu-si metabolismul la minim si traind si fara hrama chiar si un an!

p.s. Acvariul meu are doar 20l... si acum sunt mutate in el. Apa au doar 1/3 din inaltimea acvariului. Adica cam 6-7 litri pentru amandoua. Sunt bine mersi si se impuiaza inca... De zor.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/10/2016 09:43:32

AntonioAndrei
Junior member

Joined: 17/05/2013 08:22:45
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O poza ar fi frumos sa vedem, daca se poate bineinteles
pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pozele celor doi. (varsta 1 an)
[Thumb - IMG_3723.JPG]

[Thumb - IMG_3722.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2016 11:05:36

pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am gasit ceva care adevereste observatiile mele. Puteti citi aici

http://lan.sagepub.com/content/29/2/152.full.pdf

studiile facute de cercetatori in domeniu ce cuprind multe observatii asupra cresterii lor si care arata si ca Xenopus Laevis traieste bine si in jumatate de litru/individ de apa si nu este necesara filtrarea/oxigenarea si schimbarea deasa de apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/10/2016 14:11:00

pcris
Junior member

Joined: 04/10/2016 17:35:06
Messages: 20
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ti-as lua eu vreo 500 de bucati, sa-i fac soacra-mii un acvariu

Succes cu brotacii

Am ras cu lacrimi! Razbunare? ...S-ar putea sa aiba efectul invers celui scontat.
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com