[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru Acvariu Betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

Din motive obiective sunt nevoit sa deschid un nou topic prin care sa va intreb ce filtru ar fi potrivit pentru un acvariu de 30l cu un betta in el.
Problema este ca filtrul actual are debit de 400l/h si chiar dat la minim face un curent cam mare pentru betta care este ingreunat de curent.
M-am gandit la ideea de filtru HOB dar fiind in dormitor, nu stiu ce sa zic de clipocitul apei. Daca aveti ceva idei sau solutii va rog sa imi spuneti, de preferat cat mai ieftine).

Sau o opinie despre http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&product_id=76

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2016 18:02:51

BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu am filtru HOB si nu am probleme, e foarte silentios. Il tin cu debitul la minim. Nu stiu nimic despre filtrul sugerat de tine, eu am un Aquael. Alta varianta ar fi un filtru burete, are debit mic si e preferat de Betta, dar pompa de aer face mai mult zgomot decat un HOB sunt sigura.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2016 18:54:35

rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

BettaChuck wrote:Eu am filtru HOB si nu am probleme, e foarte silentios. Il tin cu debitul la minim. Nu stiu nimic despre filtrul sugerat de tine, eu am un Aquael. Alta varianta ar fi un filtru burete, are debit mic si e preferat de Betta, dar pompa de aer face mai mult zgomot decat un HOB sunt sigura.

Care filtru de la Aquael ai?
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Aquael FZN 1, e mai mult decat suficient pentru acvariul meu de 26l

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2016 20:35:47

PauLove
Unripe member

Joined: 12/03/2018 11:16:24
Messages: 4
Location: Timisoara
IP:
Offline

Hello everybody, am spus sa postez aici ca sa nu creez un alt topic inutil pentru acest subiect. Sa incep cu inceputul, sunt nou in acest domeniu si am hotarat sa imi creez si eu un mic acvariu. Am unul de 10L care are o istorie trista de cand eram mic, nu are rost sa intru in detalii despre asta. Am spus ca ar fi cazul sa il pun in functiune, am citit foarte multe lucruri foarte de ajutor pe acest forum, imi place foarte mult comunitatea de aici!
Avand doar 10L de acvariu la dispozitie, si din cele citite, cel mai inteligent ar fi sa iau un singur Betta (mascul) sa aibe o viata cat mai buna (chiar daca am citit si chiar si 10L e minim pentru un trai bun pentru el). Pe langa acvariu, deja am un incalzitor therm 25/300-rh 9000 care am inteles din cele citite ca ar fi putin cam puternic.. (conform 1watt/1L, dar presupun ca doar va incalzi apa mai repede si se va oprii la temperatura potrivita avand termostat ). Am citit tot topicul cu "inceputul unui acvariu", foarte bune informatii, dar totusi as mai avea doua intrebari.. Si anume:
1. Ce filtru ar fi potrivit pentru un acvariu de 10L cu un Betta in el? (stiu ca iubeste apele linistite fara curenti si stiu ca ar putea trai relativ ok si fara un filtru, dar sunt sigur ca i-ar placea un pic de oxigenare extra, deci presupun ca un mic filtru nu ii strica! )
2. Sper sa nu sun stupid, dar vreau sa fiu sigur, am citit despre ciclarea acvariului, dar nu am vazut nimic despre apa, presupun ca in cele minim 2 saptamani inainte de a baga pestisorul, apa care se cicleaza nu trebuie schimbata in nici o proportie, nu?

Multumesc anticipat! In cazul in care mai sunt diferite "tips & tricks" pentru un acvariu cu betta, m-ar ajuta foarte mult!
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

PauLove wrote:Hello everybody, am spus sa postez aici ca sa nu creez un alt topic inutil pentru acest subiect.

Deschide un topic nou la sectiunea pentru incepatori .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com