[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
background  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
MaroKanu20
Junior member

Joined: 24/09/2013 22:23:01
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut vroiam sa fac un background cu pietre.mai exact sa lipesc pe partea din spate a acvariului pietre credeti o sa tina cu silicon si ce silicon as putea folosi !A mai facut cnv asa cv ?
PimballWizard
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2016 16:12:33
Messages: 205
Location: Brasov
IP:
Offline

De ce nu iei niste polistiren si il dai cu ciment ca aici



si exista silicon pt acvarii...cel normal e cam toxic ;)

poti sa faci cum a facut tata odata si iese chiar super fain
[Thumb - Capture.PNG]

This message was edited 3 times. Last update was at 26/09/2016 14:28:02


"Love the Emperor, for He is the salvation of Mankind.
Obey His words, for He will lead you into the light of the future.
Heed His wisdom, for He will protect you from evil.
Whisper His prayers with devotion, for they will save your soul.
Honour His servants, for they speak in His voice.
Tremble before His majesty, for we all walk in His immortal shadow"
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MaroKanu20 wrote:Salut vroiam sa fac un background cu pietre.mai exact sa lipesc pe partea din spate a acvariului pietre credeti o sa tina cu silicon si ce silicon as putea folosi !A mai facut cnv asa cv ?

Ideea cu pietre lipite nu este buna, uita de ea...
Pentru idei legate de constructia unui background, uita-te aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/37453.page

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

o intreare... praful de ciment nu este facut din roca calcaroasa..? si din cite stiu, cimentul , ca sa fie un liant, trebuie sa contina anumite substante.. nu le cunosc.. nu e toxic ? ca daca ma gindesc putin... sunt multe vopsele pe baza de apa ,lacuri pe baza de apa care dupa ce se usuca au rezistenta mare la apa..ex vopsele si lacuri pentru lemn... acum se utilizeaza vopselel si lacurile pe baza de apa...daca nu ar fi toxice.. ori ce piatra calcaroasa sau nu o vopsesti cu astea si nu mai ai treaba... dar nu cred ca este asa...de aceea am intrebat si cu cimentul....
in al doi-lea rind nu vad cimentul decit o solutie de scurta durata....pentru ca acel strat subtire dat cu pensula . nu v-a rezista mai mult de o luna in apa fara sa fie dat cu un strat de protectie... vopsea.. lac... ceva in genul


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
PimballWizard
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2016 16:12:33
Messages: 205
Location: Brasov
IP:
Offline

@adrian09 tata o folosit un backgound de genu pentru cativa ani buni,chiar nu este o solutie de scurta durata si in legatura la felul cum reactioneaza cu apa nu ma prea pricep... stiu ca imi zicea tata ca la inceput trebuie sa aiba mare grija si sa nu-l puna alaturi de pesti minim o luna ca sa devina safe,

"Love the Emperor, for He is the salvation of Mankind.
Obey His words, for He will lead you into the light of the future.
Heed His wisdom, for He will protect you from evil.
Whisper His prayers with devotion, for they will save your soul.
Honour His servants, for they speak in His voice.
Tremble before His majesty, for we all walk in His immortal shadow"
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ceva se face..nu se aplica stratul de cimen si dupa ce se usuca il bagi in apa , cred ca se mai face ceva sau se adauga ceva in ciment..
......eu lucrez in domeniul constructiilor... si nu odata am vazut ce se intimpla cu un strat subtire de ciment care sta in umezeala... de stat in apa nu mai zic.....
eu am spus din experienta pe care o am in privinta asta
oricum... daca am gresit.. chiar sunt interesant de procedura si de tehnologia folosita

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:... oricum... daca am gresit.. chiar sunt interesant de procedura si de tehnologia folosita

S-a discutat si rasdiscutat, cauta pe forum.
- se dau mai multe straturi de lapte de ciment, pe decorul de polistiren,
- in primul strat se amesteca si sapun lichid, pentru aderenta la polistiren,
- ultimele straturi se pot amesteca cu pigmenti,
- se poate acoperi (sau nu) cu rasina epoxidica.

Astfel de decoruri se fac de mult si rezista ani de zile... eu, personal, am avut asa ceva aproape 6 ani de zile.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

super... mersi....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com