[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
In umbra "Marelui African" - "Progetto Italiano" 1200 Litri  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mereu cu informatii super si ma mir de unde gasesti atata rabadare.
Super filmuletele,super poze, nu-ti mai spun care sunt preferatele mele ca le cunosti(si la poze dar si la filmulete).
Felicitari pentru poza din calendar si multa bafta cu poza pentru coperta care mie imi place la nebunie. Are culoare, are miscare, intr-un cuvant este deosebita.
[WWW]
sTTTk
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2012 17:44:57
Messages: 87
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poza din calendar este exemplul clar al frumusetilor din malawi pe care crys ni le prezinta in modul sau unic si inconfundabil. Bravo domnu cristi si felicitari pentru tot ceea ce realizezi si ne prezinti.
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

nu gasesc un superlativ la excelent, frumusete al acestui acvariu cu pesti din toate puncte de vedere. Bravo Cristian @
poate da domnul in acest an si va vom face o vizita de un weekend .

Nu mi-ai spus ce s-a intimplat cu examenul care l-ai sustinut acu 3 saptamini in urma

fostul user ozy
[WWW]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Multumiri Rick, STTTK si Vereb!

poate da domnul in acest an si va vom face o vizita de un weekend .

Nu mi-ai spus ce s-a intimplat cu examenul care l-ai sustinut acu 3 saptamini in urma


Vereb, cu cea mai mare placere va asteptam. In jur de 850km ne despart. N ar fi asa multi
Cu examenul s a intamplat ca am scapat cu bine si cu felicitari

Acum, sa trecem la ale noastre!

Continuam povestea Abactochromisilor ..

Acum 1 saptamana , am scos puiutii de la femela aceea . De data asta a fost cu noroc. Puiutii in numar de 8 *(data trecuta fusesera 9) mai prezentau usoare urme ale saculetului vitelin .



si 2 imagini cu Labronii mici:

image

image

Cu aceasta ocazie , ca sa completam seria"Abactochromis on YouTube", am mesterit inca 2 filmulete pe care le aveam in calculator :

- unul cu ritualul de imperechere (de la a 2a imperechere - calitatea este mai slaba):


iar celalalt cu femela "in incubazione"


Enjoy!

Tot in aceasta perioada , am surprins stiuca de Lichnochromis acuticeps colorat asa cum nu l mai vazusem niciodata - ii disparuse complet acea dunga oblica neagra - se imbracase in haine de sarbatoare
Cred ca are usoare inclinatii homo Saracul! In lipsa de altceva, curteaza masculii de Taeniolethrinops , poate poate o iesi ceva
Aici se vede bine ce vreau sa spun:

image

image

image

image

image

Vreau sa va spun ca , de cand avem africani, Moorii nu au lipsit din acvariiile noastre. Insa in urma cu cateva zile, si eu si sotia am ramas surprinsi de culorile celor 2 masculi care s au "aprins" ca din senin, desi femela era deja cu gura plina , deci practic nu mai exista niciun un motiv de excitatie.
Nu am mai vazut acea culoare albastru-negru la niciun mascul din cei pe care i am avut pana acum..

O minunatie!
image

image

image

image

image

image

image

Incheiem cu niste poze cu pitici:

Tropheops Mauve Yellow - 4-5cm - sunt miniaturi ale parintilor
image

image

image

Moorii si Placidochromis Mdoka White Lips - 4-5cm
image
image

Placidochromis Jalo Jalo Reef
1,5cm
image

4-5cm
image

Placidochromis phenochilus Gisseli F1 - 1cm
image

image

"Fish-room "ul din garaj incepe sa prinda forma. Puii mai maricei ii voi muta in curand intr un acvariu mai mare 140x45x55.

Pana data viitoare,

Numai bine voua si bibanilor vostri!

Cristian

This message was edited 1 time. Last update was at 17/05/2013 20:47:09


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna seara stimabile !

Despre activitatea ta acvaristica nu se mai poate spune nimic. Asa ca nu spun decat RESPECT.

Am si eu o intrebare pentru un expert. Mdoka White Lips se poate asocia cu mbunele ?

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Arhitectul wrote:Buna seara stimabile !

Despre activitatea ta acvaristica nu se mai poate spune nimic. Asa ca nu spun decat RESPECT.




Multumesc mult!

Am si eu o intrebare pentru un expert. Mdoka White Lips se poate asocia cu mbunele ?


Expertii trebuie cautati in alta parte ,@Arhitectule.
Eu sunt doar un "vecchietto - principiante ciclidofilo" care este constient ca mai are multe de invatat si descoperit in acest domeniu

Revenind la intrebarea ta, de obicei , asocierea haplocrominelor cu mbune nu este recomandata si sunt mult care sustin cu indarjire acest lucru. Aceasta recomandare are la baza o argumentatie destul de solida care tine de diferentele privind regimul alimentar , caracterul, teritorialitatea , zonele(biotopurile) de bastina ale speciilor care apartin acestor doua mari grupuri de ciclide.

In general, majoritatea speciilor de Mbuna sunt mult mai legate de un teritoriu - si aici ma refer la masculii acestor specii care isi manifesta teritorialitatea alungand intrusii de orice fel de pe peticul de piatra, caverna etc care l au luat in stapanire.
Acest fapt , intr un acvariu(care daca mai e pe deasupra si subdimensionat) , se poate transforma intr un factor de stres pentru speciile de Haplocromine care vin mereu "busite" de acesti masculi de Mbuna teritoriali - toata aceasta situatie putand sa degenereze si sa duca inevitabil, pe acest fond de stres, la imbolnaviri sau alte complicatii.

Nu sunt sustinatorul "habotnic" al acvariilor "Full Mbuna" sau "Full Haps" si nici nu spun ca Haplocrominele nu pot fi tinute cu Mbunele - in natura , aceste 2 grupuri nu traiesc absolut separate unul de celalalt - .
Nu este mai putin adevarat ca un acvariu Full Mbuna sau Full Haps este mai usor de gestionat. Sau idealul - daca am avea posibilitatea sa avem cate un monospecific pentru fiecare specie pe care ne o dorim , de cate 1000L cel putin, in fel acesta am scapa de problemele acestea legate de alegerea populatiei, a speciilor cat de cat compatibile etc. si ne am bucura de comportamentul specific fiecarei specii in parte .
Din pacate, trebuie sa revenim cu picioarele pe pamant ...

Daca raspunsul meu ar fi unul categoric negativ, practic mi as da singur la glezne ...dupa cum se vede, in acvariul meu cei 4 Mdoka stau alaturi de cateva specii de Mbuna , unele chiar cunoscute ca fiind foarte "aprige" , reusesc sa se reproduca si sa aibe un comportament normal, zic eu.

Deci , Mdoka se pot tine cu Mbune insa trebuie sa fii atent la cateva detalii de "finete":
- acvariul trebuie sa fie unul generos (Mdoka ajung la 25cm daca nu mai bine)- spatiul conteaza enorm in oricare din variante -
- trebuie sa ajustezi decorul in functie si de nevoile acestora, de comportamentul lor.

Nu vei putea umple acvariul de bolovani ca in cazul acvariilor Full Mbuna.
Placidochromis phenochilus Mdoka este unul dintre acei "blue followers " care cutreiera intinderile de nisip, insotind cate o "gazda" de genul Taeniolethrinops sau Fossorochromis pentru a profita de pe urma activitatii de "forare " a acesteia din urma. In consecinta , in acvariu au nevoie de o zona nisipoasa destul de mare..

Cum spuneam Mbunele au un caracter teritorial mai pronuntat, fapt pentru care, decorul, aranjamentul pietrelor se va face pe cat posibil cat mai natural, fara grote sau pesteri artificial create , pentru a nu oferi posibilitatea masculilor sa si exercite dreptul de proprietate excesiv (la partea aste nu mi fac griji in privinta dumitale )

Inca o chestie care trebuie avuta in vedere - daca vei introduce un grup de puiuti de Mdoka de 4-5cm alaturi de unul de Mbuna cu dimensiuni similare sau , chiar mai rau , tineri Mbuna ajunsi deja la maturitate, s ar putea ca Mdoka sa aibe de suferit, avand o crestere net inferioara in comparatie cu Mbunele .Deci ideal ar fi ca Mdoka sa fie introdusi primii in bazin, in felul acest ar avea un atu in plus fata de Mbunele teritoriale, si sa fie mult mai mari decat grupul de Mbuna.

Ca si caracter, Mdoka este considerat prin cei mai "duri" Placidochromisi , deci din acest punct de vedere in combinatie cu speciile de Mbuna este un avantaj.
Nu acelasi lucru se poate spune de varul Placidochromis Phenochlius Tanzania (perlatul) care este opusul - pe acesta chiar nu ti l as recomanda intr un acvariu cu Mbune.

O alta problema va fi alegerea alimentatiei - nu poti sa i tii pe regim strict vegetarian pe domnii Mdoka de dragul Mbunelor si nici invers - trebuie gasita o formula de mijloc - (de exemplu , NLS Cichlid Formula ca baza , la care poti adauga produse gen Spirulina sau Vegetable Flakes sau granule)

In mare cam asta ar fi "filosofia" Teoria este una, practica ne omoara.
Suntem oricum prin zona si ne mai auzim

Numai bine
Cristian


This message was edited 2 times. Last update was at 18/05/2013 00:01:22


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Multumesc Crys !

Eu o sa merg numai pe vegetarieni cand o sa-mi fac acvariul cel mare ca sa nu dau gres. Sincer ma cam sperie ideea de a avea pesti de 25 cm in acvariu. 12 - 15 cm mai treaca-mearga dar 25 e altceva. Am vazut intr-un petshop in acvariu cu cativa oscari imensi dintre care doi se certau. Aveam senzatia ca o sa sara din bazin.

Practicand in timpul liber si pescuitul sportiv stiu ce inseamna forta unui peste de 25-30 cm si de aceea as prefera sa evit asemenea confruntari. Succes cu ai tai !

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fain, fain, fain.
Pacat ca Lichnochromis acuticeps nu are si el o fetita,cred ca era o minunatie.
Delfinasii sunt de poveste.
Ma bucur de pui de Abactocromis, sa-ti traiasca la fel ca si toti ceilalti.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dl. malawi_crys , respectele mele ...

Am ramas socat de "cezariana" din primul videoclip - chiar asa se scot puiutii din gura mamei ? Cum de stii daca mai sunt sau nu ?
Maaan, credeam ca acvariul marin este "ultima destinatie" - legata de surprize si cat de ciudata e natura - dar se pare ca nu Stiam ca unii pesti isi tin puii in gura, dar nu stiam ca trebuie sa-i "mosesti" asa.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Iulian: Nu trebuie "mositi" decat in cazul in care vrei sa cresti puii separat... si vrei sa scape toti .

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Fiind prins in febra pregatirilor pentru calatoria spre tara de la jumatatea lui iulie , activitatea mea forumistica a avut de suferit in aceasta perioada..

Mi am facut totusi timp sa fac un filmulet aniversar cu ocazia implinirii unui an de la data cand primii locatari ajungeau in acest acvariu.
Enjoy!



Si o imagine de ansamblu:
image

Acest filmulet probabil va fi si ultimul in care va aparea intreg grupul in formula de fata. O parte dintre ei (si puii lor) ma vor insoti in calatoria spre plaiurile mioritice.
Sa speram ca totul va decurge fara probleme..

Tot cu aceasta ocazie , am mai "mesterit" la un filmulet cu masculul de Copadichromis Cyaeneus Zimbabwe Rock "imbracat de sarbatoare" , filmulet pe care vroiam demult sa vi l prezint insa nu reusisem sa l incarc pe YT. Oricum, pentru mine incarcatul filmuletelor pe YT e un cosmar A fost nevoie de 18 ore sa incarc acest 2 filmulete..No comment!



Pestanii sunt ok cu totii -
Jalo a mai punctat odata cu cateva zile in urma;
Abactochromisii Labrosus s au pus si ei pe facut dragoste - am avut 2 depuneri la interval de numai 1 zi (femelele vor ramane in grija sotiei pentru a le "mosi" pt ca termenul se va implini la cateva zile dupa ce eu voi fi deja plecat);

Masculul de Eclectochromis Hertae finalmente a inceput sa arate primele semne de activare.
image

Mdoka par intra si ei in calduri in aceasta perioada...
image

De data aceasta , nu am sa va mai "stresez" asa cum v am obisnuit pana acum cu mega-postarile in stilu mi propriu Inchidem "interventia" prematur..

Sa ne "re-auzim " cu bine !

Ciao,
Cristian

This message was edited 1 time. Last update was at 04/07/2013 03:04:38


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
rick
Senior member

Joined: 10/06/2010 14:37:35
Messages: 639
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut , desi sunt in Constanta nu pot sa nu iti urez tie si acvariului tau La multi Ani! si acest bazin sa fie un inceput in ceea ce iti doresti sa faci! Mult spor!
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multi ani traiasca, multi ani traiasca!... La muuuuulti aaaani!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

rick wrote:Salut , desi sunt in Constanta nu pot sa nu iti urez tie si acvariului tau La multi Ani! si acest bazin sa fie un inceput in ceea ce iti doresti sa faci! Mult spor!


Multumesc mult Emile! Sa dea Domnul sa se aseze lucrurile ! E valabil si pentru tine!
Concediu placut si distractie maxima pe Litoral!

Multi ani traiasca, multi ani traiasca!... La muuuuulti aaaani!


Multumesc mult maestre Koala!!! Multi ani de acum incolo imi doresc sa fiu alaturi de voi , cei cu care impartasesc aceeasi pasiune!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

malawi_crys wrote:Multi ani de acum incolo imi doresc sa fiu alaturi de voi , cei cu care impartasesc aceeasi pasiune!

La multi ani alaturi de acest acvariu si minunata lume din el si ... bineinteles alaturi de noi!
Pentru noi este o placere sa te avem alaturi, iar pasiunea investita intr-un hobby topeste distanta


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La Multi Ani! Un acvariu de exeptie!
Deci, La Multi Ani! Zic acvariului dar si voua!
Stim bine ca "multi ani" e un termen deja subevaluat in ceea ce priveste pasiunea ta africanista, care mai mult ca sigur ca se incadreaza in termenul - pana la sfarsitul timpurilor! Dar, nu strica sa o auzi din cand in cand!

Te asteptam cu drag in minunata noastra tarisoara!
Vezi ca intre timp - de cand nu ai mai fost pe acilea - s-au mai scumpit: benzina, motorina, apa, painea, uleiul, zaharul, hartia de sters la ***, taxa pe aer, taxa pe fraier(pardon, contribuabil)... si altele! Asa ca rogu-te, nu te lasa impresionat de aceste aspecte! Important e sa fim sanatosi si sa ne re-vedem cu bine!

Ne auzim

This message was edited 3 times. Last update was at 04/07/2013 17:24:39


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Omagiile mele !

Cuvintele sunt de prisos ...

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo Crys, sa vedem cat mai multe aniversari
Cat stai in Romania?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Multumesc mult tuturor! Gentilissimi !

Te asteptam cu drag in minunata noastra tarisoara!
Vezi ca intre timp - de cand nu ai mai fost pe acilea - s-au mai scumpit: benzina, motorina, apa, painea, uleiul, zaharul, hartia de sters la ***, taxa pe aer, taxa pe fraier(pardon, contribuabil)... si altele! Asa ca rogu-te, nu te lasa impresionat de aceste aspecte! Important e sa fim sanatosi si sa ne re-vedem cu bine!


Bobule, nimic nu ma mai poate impresiona sau speria Nici macar scumpirea hartiei de sters la si asta pentru ca subsemnatul, fiind extrem de sensebel foloseste servetelele umede pentru bebelusi , cu succes
Ne vom intalni negresit si obligatoriu


Cat stai in Romania?


Dragos, sederea in RO este in plan sa se prelungeasca pana undeva in septembrie.
In orice caz, nu scapai de mine O vizita la tine era programata demult

Ne auzim la un telefon cand ajung in tara

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
sTTTk
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2012 17:44:57
Messages: 87
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnu Cristi te astept cu un ceai de la plafar sa sarbatorim venirea ta :-), cu siguranta o sa ai de facut o multime de vizite si intalniri.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com