[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Broscuta testoasa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
antrop13
Unripe member

Joined: 31/08/2016 15:08:23
Messages: 3
Location: Drobeta Turnu Severin
IP:
Offline

Salutare..in primul vreau sa spun ca nu stiu daca am nimerit bine locul unde sa scriu acest topic..am cautat cate ceva, dar nu am gasit un loc special..in fine. Treaba este ca am un acvariu de aprox. 40 de litri in care vreau sa pun o broscuta testoasa(Chrysemys scripta elegans). Problema este ca nu am mai avut pana acum o broscuta si deci ma intrebam ce diferente sunt fata de un acvariu normal cu pesti si ce ar trebui sa fac pentru a amenaja un acvariu cat mai bine avand in vedere viitorul locatar . Astept sugestiile voastre si va multumesc anticipat.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai diferenta este ca nu o sa umpli acvariul cu apa, nu o sa ai nevoie de sistem de iluminare profi, asta daca nu vrei sa faci un biotop misto, ii trebuie un loc unde sa iasa si sa se incalzeasca la lumina sa se usuce, un loc sa se balaceasca cat vrea, un incalzitor pt apa ar fi ok, poti sa te uiti la poze pe net si sa faci ceva ce iti permiti si iti place, ii mai trebuie dragoste si grija de ea . Spor

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si in plus 40 litri e prea mic. In 3-6 ani ajung la 25-30 centimetri lungime. Nu o sa aiba loc nici sa se intoarca acolo.

Sint simpatice cind sint mici , dar cresc mult.

Bec cu infrarosu cu o piatra mare sub bec - ca orice sopirla trebuie sa se incalzeasca.

Ai grija ca sint invazive. Nu se elibereaza in natura.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
antrop13
Unripe member

Joined: 31/08/2016 15:08:23
Messages: 3
Location: Drobeta Turnu Severin
IP:
Offline

Am citit ca sunt invazive..40 de litri e momentan, pana mai creste.Am inteles ca ar avea nevoie sa hiberneze iarna, caci in caz contrar ar avea probleme cu rinichii..aveti vreo idee cum se poate face asta..? Tin destul de mult la animalele mele si vreau sa le ofer conditii cat mai bune ^_^
Legat de biotop..am inteles ca ar manca plantele din acvariu..as vrea sa fac ceva cu niste pietre si o platforma sa se poata odihni.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2016 09:33:00

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Din amintiri foarte vagi - valori sub o anumita temperatura medie zilnica induc hibernarea.

Totusi traieste si in Florida unde nu cred ca hiberneaza (am zis cred fara sa verific ceva).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Da 40 de l e o solutie de moment cresc repede si au nevoie de spatiu si dupa ce mai cresc mai ales de filtrare babana-fac o mizerie ceva de groaza, eu am din 1991. Nici vorba de plante doar pietre si crengi, da pe masura ce cresc incep unele sa hiberneze iarna in functie de temperatura ambianta si conditii. Pot hiberna si in apa-la mine o faceau sub niste radacini la niste plante la care acestea ajungeau in bazin, altele efectiv se cereau sa iasa afara si hibernau in camera mica sub pat sub covor, aveam un prieten la care se baga in sifonier si nu mai iesea numai primavara.., in caz ca o fac mai trebuie verificate din cand in cand si eventual umezite dar nu e obligatoriu. Legat de hrana -sa nu hranesti cu pestisori uscati(sau nu doar cu ei)ce se gasesc in pet shopuri vor cadea in carenta de vitamine si in destul de scurt timp mor. Prefera carnea cruda(nu porc) peste, pui, nevertebrate ce mai gasesti pe la raioanele din hypermarketuri sigur mizeria va fi pe masura. La mine sunt cazate intr-un vas de plastic conceput pentru joaca copiilor cu nisip destul de mare ~1m/1m mult mai usor de manipulat la curatenie

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2016 12:38:39

[Email]
MaroKanu20
Junior member

Joined: 24/09/2013 22:23:01
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

off topic IOR-ul este plin de testoase din acestea tocmai din cauza ca oameni le-au dat drumu dupa 2-3 ani in lac !!!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com