[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The old forest  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Salutare dragi prieteni

Ieri am inceput un nou proiect, primul in care folosesc si radacini pe partea de hardscape. Linga ele am asezat roci si in continuare am mers pe nisip alb - mi se pare ca scoate cel mai tare in evidenta partea de hardscape. Posibil s amai umblu putin pe partea de hardscape, ma refer la partea din stinga . Ma gindesc inca ce planta sa asez in zona de focus, in spatele pietrei mari .

Ca plante folosesc chrismas moss, staurogyne repens, pogostemon helferi , rotala rotundifolia, in fata putin eleocharis mini si niste hydrocotile tripartite.

Ca acvariu folosesc un Juwel rio 125 .
Pe partea de filtrare folosesc un eccopro 300 .
Pe moment am inceput fertilizarea doar cu CO2 de la o butelie de 2 kg , in jur de 1b/sec.
Sub nisipi am mers tot pe aquabasis pentru fertilizare in substrat.
Lumina va merge doar 6 ore pe zi in primele 2 saptamini .
Astazi este a doua zi , acvariul este foarte crud , de abia plantat dupa cum se va vedea si in poze .
Sper sa va placa partea de hardscape si aranjare a plantelor , va astept cu sugestii critici si ce vreti voi .
Poza nu este foarte grozava, nu am scos echipamentul , e facuta mai la repezeala , in weekend o sa incerc sa updatez cu poze .

Sper sa va placa , daca aveti sugestii comentarii - sint bine venite.


[url]image

This message was edited 1 time. Last update was at 08/09/2016 20:39:17

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu ca te pup in coor, dar mie imi place, arata demential - chiar si asa crud. Ai reusit (asa cum ma asteptam) sa te autodepasesti.

smilie

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Ar merge niste rotala in spate (acum vad ca este acolo dar increstere ) si pinnatifida pe ici-colo , dar pogostemon helferi si hydrocotyle tripartita sunt din alt film , daca incerci un scape tip nature mie mi se pare ca nu merg nicicum aici .

Spot la ciclat si bafta cu algele .

Imi place cum arata cioatele , daca vezi ca incepe sa se faca BBA pe ele sa pui muschi pe cioate
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Mersi mister Batman, ma bucur mult ca ti place.
@Skija legat de plante cred ca dupa ce va creste si se va indesa eleocharisu va arata bine helferi- se va vedea doar cite un virf si va da bine . Oricum a fost o solutie de avarie , luna august e luna de concedii si la astia dureaza un infinit pina comanda si aduc plante noi , as aca nu am avut ce lua din magazine.
Daca vor aduce pinnatifida o sa iau - si mie place planta . Am evitat sa pun microsorium, am pus f putin doar - nu stiu de ce nu ma incinta foarte tare ca planta - poate eventual mai incolo sa mi schimb parerea.
Oricum mersi si tie de sugestii.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Microsorum este o planta faina ,mie imi place mult
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Arata bine , mie imi place
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

skija wrote:Microsorum este o planta faina ,mie imi place mult


Mie mi place culoarea ei , dar in scapele meu nu prea o vad. Mi se pare ca ocupa volum mare cind se dezvolta si e usor monotona si e nevoie de plante multe cu frunze fine pe linga ea sa o compenseze .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Am mai facut azi o poza, dupa ce s a mai limpezit apa. Oricum schimb zilnic cam 15l din cauza radacinilor - inca coloreaza apa . Am pus si primii citiva creveti .
Am luat azi un bolbitis si l am pus - nu mi dau seama inca daca merge sau nu in locu ala sau mai bine zis in scapele de acum .

[/img]image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ce sint sigur ca voi schimba , este sa scot pogostemonul din fata pietrei mari si s al inlocuiesc cu ceva mai fin- poate eleocharis mini . La fel si pogostemonul din dreapta fata , cel care este singur.
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Am introdus si pestii - e prima oara cind tin specia asta si mi se par incredibili de frumosi .
Am facut ceva mici modificari pe partea de plante , vor mai fi citeva pe traseu - dar nu foarte mari - as vrea sa mai introduc o planta in spatele pietrei mari din dreapta , deasupra muschiului de pe ea - ceva gen crypto lutea .
Sper sa va placa si sa nu tineti cind de reflexia din geamul din stinga.







[/img]image
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi place mult. Felicitari!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Super!

Niste Eriocaulon cinereum nu-ti face cu ochiul?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Gabi C wrote:Am luat azi un bolbitis si l am pus - nu mi dau seama inca daca merge sau nu in locu ala sau mai bine zis in scapele de acum .


Este destul de crud, dar va fi de top.
Bolbitis nu este de acolo, nu in pozitia aceea, va creste inalt si va acoperi hardscapeul din spatele lui. Il poti muta pe fundal, sau il poti pastra pe pozitie tinandul cu foarfeca din scurt.
Daca vrei un bazin pentru placerea ta, nu are importanta daca este sau nu de acolo , daca il pregatesti pentru un concurs trebuie sa te hotarasti cu care areal de crestere a plantelor vei ramane,America sau Asia.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Maryus sdv8 ma bucur mult ca ti place.

Mister Batman boier ca intotdeauna . Nu stiu de
Eriocaulon ce sa zic, e o planta culta dar nu stiu daca si cum ar merge in scapele asta.

Dandumitru - foarte la obiect commentul tau.
Sa stii ca inca ma framinta ideea cu bolbitisu, daca ramine , daca ramine va fi pastrat mic - din foarfeca. As vedea o cryptocoryne willisii in zona , nu au avut o la petshop pina acum- m ar batea gindul sa incerc.
Nu il pregatesc special pentru concurs, il fac pentru mine dar imi place sa fiu foarte foarte atent la detalii.
Inca ma gindesc si la rotala daca va ramine pe final. Vreau zona de mijloc aglomerata , sa apara ca un virf de atractie sa zic asa iar in spate cred ca voi pune citeva fire de valisneria nana, partea superioara sa nu fie goala , doar cu virfurile radacinilor.
Dintre aranjamentele care le am facut pina acum mie asta mi place cel mai mult asa si mi ar placea pe final sa iasa cum imi doresc.
Va multumesc la toti pentru interventii .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, io sunt nepriceput in ale plantelor... da' imi place ideea generala a bazinului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

koala wrote:Bah, io sunt nepriceput in ale plantelor... da' imi place ideea generala a bazinului.


smilie

Oricum senzatia mea este ca esti matusalemic la cite cunostinte de acvaristica ai ....
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

E matusalemic la propriu, ia intreaba-l de primele 3 cifre din cnp

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hali-mi-ati tenishii, amandoi... bagabontilor!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:E matusalemic la propriu, ia intreaba-l de primele 3 cifre din cnp


Nu pot sa fac asta... O sa ma sint prost apoi ca l am tutuit pina acu...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, si eu am sentimentul asta. NOT!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com