[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bazin de Bercu Rosu.  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ma apuc incet de bazin. Am ajuns si la momentul asta,casa a avansat bine asa ca e cam timpul. Saptamana viitoare daca poate,Peti va veni sa dea si el un ochi ,sa vedem cum aranjam treburile.
Modificare,nu mai am permisiunea sa-l fac de 3m ci doar de 2. Vom avea asadar,200/70/55. Am sa incerc leduri si eu,pentru prima data,asa ca voi merge pe AI Hydra52 HD.
In rest,aceleasi echipamente de la anteriorul. Sistem de intretinere,Aquaforest.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CristiC wrote:... Modificare,nu mai am permisiunea sa-l fac de 3m ci doar de 2...

Plm, io n-as lasa lucrurile asa.
Pai, degeaba am luptat noi la Revolutie, cu piepturile goale?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mult succes, Cristi! Se vede treaba ca esti pe cai mari.
[Email] [Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

@koala: Bah,nici eu nu am vrut sa-l las asa,da' am fost amenintat cu presul,mancare rece si putzopalmare ,vorba lui unchiu'Pave,asa ca am cedat naibii sub tensiune.
@danflorin:Merci,caii nu sunt chiar asa de mari,cam cat un ponei.

Daca ma invrednicesc mai incolo,o sa pun si niste poze sa vedeti cam cum arata spatiul unde va veni bazinul.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2016 11:18:34


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ma, putzopalmarea are rostul ei, nu e chiar ceva rau
Succes cu dihania, mi-e mila de tine cand o sa vina ziua sa cureti geamurile de alge

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Mai vechi,dar asa,ca idee de spatiu si pozitionare.
Am 2.30m distanta intre cei doi stalpi iar spatiul ce se vede in spate,in exterior este inchis si va fi camera tehnica a bazinului. Am tot felul de nebunii in cap in ceea ce priveste amenajarea ei,tot felul de idei de bazine de carantina,fraguri,filtrare,plm.
Ultima chestie,mi-a trecut prin cap sa umplu tot spatiul ala dintre stalpi cu un bazin imens,de sus pana jos si pe toata lungimea si cu o latime de 1m,cu coloane de piatra pana sus,pe langa care sa se invarta pestii.Plm,nebunii.
image

image

image

image


image




Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, Cristi isi indeplineste visul meu, de a avea acvariu atat de mare incat te poti scufunda in el

Spor la noul PROIECT

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2016 18:58:22


Ionut Dumitrascu
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Multam,sa vad cum conving sefa,am renuntat la 3m si am acceptat 2,n-a zis nimic de inaltime si latime...poate am noroc.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un nou proiect serios. Succes Cristi!


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CristiC wrote:Multam,sa vad cum conving sefa,am renuntat la 3m si am acceptat 2,n-a zis nimic de inaltime si latime...poate am noroc.

Bah, plm, norocu' si-l face omul... cu mana lui.
Daca nu-l faci de 1 metru latime, n-ai ambitie.

Ori faci bazin, ori nu faci... ce e aia 200x70x55? E aproape cat bazinul meu. Nu ti-e rusine?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ce va mai place .... si mie .... (edit: credeam ca ziceati 1m H-ul)

Spor, Cristi!

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2016 22:06:19


Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

@Lucian: Multam.

koala wrote:[Daca nu-l faci de 1 metru latime, n-ai ambitie.
Ori faci bazin, ori nu faci... ce e aia 200x70x55? E aproape cat bazinul meu. Nu ti-e rusine?

Bah diavole,esti ca dracusoru' ala care sta pa umar si incearca sa te corupa, si tu stii ca io-s slab de inger la chestiile astea.

Bah Sebi,cand vine Petrica incoace,tre' sa ne intalnim toti trei sa vedem cum naiba rezolvam cu constructia.

@all: Oare din ce merge facuta fata bazinului,o suprafata de 200/180cm (L/h)?
Spatele si lateralele din zidarie/beton plus ce mai trebuie ca sa nu "picure".

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu ce am vzut in genul asta pe afara adica beton spate ,laterale impermeabilizate, fata foaie ce parea acril grosime~4-5cm, iar foaia asta frontala se aseza/sprijinea intr-un profil gen cornier 90 grade iar intre profil si acril(sau ce era) pe margine ramei in forma de U (privit frontal), era un strat gros de adeziv flexibil(l-am incercat) ce era un fel de silicon care avea o grosime de ~3-4cm. Deci si adeziv si ca un fel de amortizor la presiunea creata intre foaia transparenta si rama metalica care putea fi sau nu incorporata in zidarie. Nu stiu cat am reusit sa ma fac inteles

This message was edited 1 time. Last update was at 04/09/2016 11:26:58

[Email]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Merci Gelu. Cred ca am priceput cam despre ce e vorba.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Faina treaba o sa iasa ! Spor la treaba ca o sa ai nevoie !
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Daca nu-l faci de 1 metru latime, n-ai ambitie.
Ori faci bazin, ori nu faci... ce e aia 200x70x55? Nu ti-e rusine?


Ca bine le zici

CristiC wrote:Bah diavole,esti ca dracusoru' ala care sta pa umar si incearca sa te corupa, si tu stii ca io-s slab de inger la chestiile astea.

Pai sa fi si sa-l faci cat mai lat. Nu este pacat de constructia aia, cu camera tehnica speciala si sa nu ai o perspectiva frumoasa?


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut un weekend mai greu (si vineri, dar si sambata ) asa ca mi-a cam scapat desfasurarea evenimentelor.
Deci, pana la urma, ce vrei sa faci?

a ) Acvariu de sticla... cu dimensiuni pe care le alegem impreuna? (sa nu crezi ca te las doar cu 200x70x55)
b ) Sau bazin de zidarie + foaie de geam (plexi)?

Am studiat destul de multe proiecte de genul "construim acvariul din beton si-i punem o fata de plexiglass)... e o aventura tentanta, mai ales daca te visezi facand curatenie inauntru imbracat in costum de scafandru.
- pe de alta parte, dincolo de rezolvarea problemelor constructive, inaltimea prea mare o sa-ti ridice alte probleme.
- vei fi nevoit sa folosesti lumini puternice, ca sa "ajungi" pana jos... asta inseamna curent mult si caldura mare.
- indiferent de ce crezi tu, o sa-ti fie imposibil sa creezi un decor misto... din cauza "jocului proportiilor", bolovanii care-ti sunt accesibili vor parea mici si meschini.

Pe de alta parte, un bazin "clasic", de sticla, e mai usor de manageriat... usor de facut, usor de depanat.
- daca ai latimea "generoasa", decorul se poate intinde frumos si displayul "va arata" profunzime.
- din ce-am inteles eu pana acu', o sa ai o singura latura vizibila... bazinul fiind incadrat intre cei 2 stalpi din poze + partea din spate transformata in camera tehnica... e ideal!

As merge, din start, pe ideea unui bazin care sa se intinda exact cat e distanta aia dintre stalpi... parca ai zis ca ai 230 cm de gol, acolo.
- as merge pe o latime de minim 1 metru... si, pe o inaltime nu mai mare de 70 cm.
- vei avea disponibil un volum de apa mai mare de 1.300 de litri... tinand cont de camera tehnica, sumpul ti-l faci "cum vrea muschii tai". Deci, cata apa o sa vrei in sistem, atata o sa ai!
- poti sa folosesti pompe normale, nu ai nevoie de "rachete"... ma refer si la pompele de valuri si la partea de recirculare.
- idem pentru partea de iluminare, unde orice instalatie pe leduri o sa faca fata cu mare succes.

Daca presupunem ca te futem (suficient de mult) la cap si mergi pe ideea asta, atunci treaba e lejera de tot:
- bazin de 230x100 x70 cm ... volum nominal de 1600 litri.
- practic, vei urca nivelul apei doar pana pe la 63-65 cm... luand in calcul si un strat de nisip, as zice ca vei sta intr-o coloana de apa de ~ 60 cm.
- este absolut decent din toate punctele de vedere... usor de iluminat, acces usor inauntru, usor de decorat, etc.
- la inaltimea aia, ai nevoie de geam de 15 mm grosime... se gaseste, nu e o problema insurmontabila.
- tinand cont ca bazinul se vede doar dintr-o parte, trebuie sa iei doar o foaie de sticla de 15 mm... adica partea din fata!
- restul bazinului se construieste din geam mai subtire, dublat... as zice ca poti sa mergi linistit pe sticla de 8 mm (pentru laterale si pentru spate). Idem pentru fund, unde un sandwich de 2-3 foi de stica "vine manusa".


Acestea fiind spuse, te asteptam sa prestezi corespunzator la nevasta. Ca sa te lase sa construiesti acvariul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Acestea fiind spuse, te asteptam sa prestezi corespunzator la nevasta. Ca sa te lase sa construiesti acvariul.





Adica sa faca curat prin casa, sa duca gunoiul, sa spele, etc, nu?

[Email] [Yahoo!]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Plm,nu am avizu' sa fac piscina aia de beton si plexi.Nu vrea si pace.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Off...era o treaba ....
Dar merge si cu sticla daca il faci 2000x1000
[Email]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com