[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
carasi aurii posibil probleme...nu stiu ce sa spun  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Buna seara

Mai intai sa ma prezint
sunt Adrian..am un acvariu de 100 l achizitionat de la un amic care nu avea grija deloc de pesti.A spus ca a avut 4 carasi aurii,cind eu l-am luat mai avea 2...apa colorata..geamurile verzi imi era mila de ei...si l-am luat..nu stiam nimic de ce inseamna sa ai un acvariu...dupa ce am facut prostia de a schumba apa in totalitate....spalat si acvariu si filtru.. tot.. lam si populat... apoi am aflat ce gresela am facut...dupa aproape 2 saptamani a aparut pe burta masculului o pata neagra... atunci am inceput sa caut si am aflat ce facusem...,dar ..spre norocul meu... acea pata neagra era de fapt semnul ca el se vindeca de ... migration sau asa ceva...m-am bucurat, si i s-a retras pata
intre timp am cumparat 4 guppy 3 f si un m,stau la un loc.. nu am plante.. cind am luat guppy ,i-am bagat intr-un acvariu mai mic iar acel acvariu in cel mare... am zis ca se vor obisnui ... sa nu ai manince carasii... , acum nu mai e asa...cumparasem si un filtru mic...trixie<45 l ,5 w pentru acvariul cel mic...despre filtrul de la acvariul mare... nu stiu date, dar am observat ca debitul este cam mic.... nu are deloc presiune... chiar daca e spalat si cum am desfiintat acvariul mic am bagat si filtrul cel mic in acvariul mare
Carasul M, avea o pata mai deschisa pe spate,chiar in fata de inotatoarea de pe spate.. mai deschisa ca nuanta..spre alb...problema e ca au mai aparut si altele ..cam de o saptamina am vazut , dar se cam deschid la culoare ,,se fac spre alb....nu sunt puncte gen gris,sunt pete de diferite forme si dimensiuni....este o boala sau pur si simplu isi scimba aspectull cum am vazut unii carasi cu alb si auriu...
o sa pun si nu sunt prea clare dar se vad petele clar
prima cu pata neagra de care am vb mai devreme ,acea pata s-a retras dar se vede acea pata mai deschisa de pe spate
a doua se vad petele albe.....
schimb 30 l de apa la 3 zile,apa statuta ,la fel 3 zile.nu folosesc tratamente de apa...
dupa testele GBL
cl=0
ph=7,5
gh=4,7,14,14d
NH2=0
NH3=intre 25 si 50...nu pot spune exact.. intre cele doua valori... asa e de la robinet

pestii sunt vioi .. mincaciosi...le dau mincare odata pe zi...
ati putea sa ma lamuriti ce este?
[Thumb - 13956837_1092797374133579_1206952208_n.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

adrian09 wrote: Buna seara

Mai intai sa ma prezint
sunt Adrian..am un acvariu de 100 l achizitionat de la un amic care nu avea grija deloc de pesti.A spus ca a avut 4 carasi aurii,cind eu l-am luat mai avea 2...apa colorata..geamurile verzi imi era mila de ei...si l-am luat..nu stiam nimic de ce inseamna sa ai un acvariu...dupa ce am facut prostia de a schumba apa in totalitate....spalat si acvariu si filtru.. tot.. lam si populat... apoi am aflat ce gresela am facut...dupa aproape 2 saptamani a aparut pe burta masculului o pata neagra... atunci am inceput sa caut si am aflat ce facusem...,dar ..spre norocul meu... acea pata neagra era de fapt semnul ca el se vindeca de ... migration sau asa ceva...m-am bucurat, si i s-a retras pata
intre timp am cumparat 4 guppy 3 f si un m,stau la un loc.. nu am plante.. cind am luat guppy ,i-am bagat intr-un acvariu mai mic iar acel acvariu in cel mare... am zis ca se vor obisnui ... sa nu ai manince carasii... , acum nu mai e asa...cumparasem si un filtru mic...trixie<45 l ,5 w pentru acvariul cel mic...despre filtrul de la acvariul mare... nu stiu date, dar am observat ca debitul este cam mic.... nu are deloc presiune... chiar daca e spalat si cum am desfiintat acvariul mic am bagat si filtrul cel mic in acvariul mare
Carasul M, avea o pata mai deschisa pe spate,chiar in fata de inotatoarea de pe spate.. mai deschisa ca nuanta..spre alb...problema e ca au mai aparut si altele ..cam de o saptamina am vazut , dar se cam deschid la culoare ,,se fac spre alb....nu sunt puncte gen gris,sunt pete de diferite forme si dimensiuni....este o boala sau pur si simplu isi scimba aspectull cum am vazut unii carasi cu alb si auriu...
o sa pun si nu sunt prea clare dar se vad petele clar
prima cu pata neagra de care am vb mai devreme ,acea pata s-a retras dar se vede acea pata mai deschisa de pe spate
a doua se vad petele albe.....
schimb 30 l de apa la 3 zile,apa statuta ,la fel 3 zile.nu folosesc tratamente de apa...
dupa testele GBL
cl=0
ph=7,5
gh=4,7,14,14d
NH2=0
NH3=intre 25 si 50...nu pot spune exact.. intre cele doua valori... asa e de la robinet

pestii sunt vioi .. mincaciosi...le dau mincare odata pe zi...
ati putea sa ma lamuriti ce este?
[Thumb - 14193873_1111769952236321_606855330_n.jpg]


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sper ca intra si filmuletul
https://www.facebook.com/adii.adi.733/videos/1111939615552688/?l=2028125915639230221

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E o infectie fungica. Cel mai probabil se trage de la mana aia putrezita
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si care ar fi tratamentul?
dar si din ce cauze apare astfel de infectie
?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pestii au sistemul imunitar slabit din cauza conditiilor improprii in care au fost tinuti. Ceea ce au ei este o infectie bacteriana. O poti trata cu Sera Baktopur, de preferat solutie, nu pastile. Albastrul de metil ar putea ajuta si el, desi ma indoiesc ca e suficient de puternic sa vindece de unul singur. Ai putea sa ii ungi pe acele pete cu asocilin, face minuni.

Daca tu ai spalat tot(acvariul si filtrul) inseamna ca in momentul de fata bazinul nu e ciclat, situatie care agraveaza problema deja existenta.
In acvariu, filtrarea e vitala in sustinerea ecosistemului la parametri optimi. Tu nu pari sa stii prea multe despre filtrarea de la tine ceea ce nu e de bine.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

spalatul acvariului si filtrul.. ,,tot...am facuto cind am adus acvariul si pestii...acum 2 luni...nu stiu cit de ciclata e apa dar de cind a avut acea pata mai inchisa si am nceput sa citesc...fac in asa fel incit sa nu deciclez acvariul..filtrul il spal intrun bol in care pun apa din acvariu...apa pentru schimb sta cel putin 3 zile lintr-o cuva de plastic,descoperita...
se pare ca acest Bactopur... e un medicament universal...la multe boli se foloseste.
deci ,nici tu nu crezi ca e boala de bumbac
Infectia bacteriana nu nu ai afecteaza si pe guppy?
mersi pentru sfat
ma duc s avad cit costa Bactopurul...am un petshop aproape.....sunt niste preturi......de iti vine sa ai arunci in Sena\

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am citit si despre filtrare cite ceva...dar despre filtrul propriuzis pe care l-am achizitionat odata cu acvariul...tot nu am informatiistiu ca are 5 straturi de filtrare,niste cutiute de plastic cu pietre in ele...astea sunt 4 si a cincea cu... un burete ceva...casetele de plastic au acel pietris de culori si marimi diferite fiecare...filtrul mic de 5w are doua rinduri de filtrare..
acum ca tot am inceput sa citesc...am o nedumerire,...ce ar trebui sa fac cu carbunele activ...acolo scria ca e bun ..filtru bacperian....dar ca la fel de periculos...iti poate intoarce bacteriile ne dorite in bazin...ce sr trebui sa fac...sa il scot sau sa il las?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Apa nu se cicleaza, filtrul se cicleaza. Materialele filtrante(pietricele acelea pe care le ai tu in cutiute) se populeaza cu bacterii care se hranesc cu amoniac si nitriti, de unde rezulta nitratii.
Carbunele activ are rolul de a elimina chimicalele din acvariu, in urma unui tratament medicamentos. Nu are rol de filtrare biologica, nu are sens sa il folosesti tot timpul.
Baktopur nu este medicament universal, este un antibiotic, se foloseste in cazuri de infectii bacteriene interne sau externe. La tine pare sa fie ceva extern, d-aia am sugerat solutie si nu pastile. Asocilinul e un unguent pe care l-am folosit pe pestii unui amic care aveau efectiv gauri adanci si infectate urat. S-au refacut complet.
Cat despre filtrare, presupun ca vorbesti de filtre interne. Filtrele interne nu fac fata la carasi, pentru ca nu au suficient volum pentru medii. O sa te chinui cu ele si acvariul ala n-o sa fie niciodata stabil.
Ca sa fac o comparatie, la bazinul meu am 14 litri de material filtrant de calitate si nu sunt convinsa ca e suficient, de fapt simt ca nu e. Intr-un filtru intern abia daca intra 0.3-0.5 litri.

Edit: Uitasem de teste. Betisoarele alea nu sunt de incredere. Nu te poti baza pe rezultate. Ori iti iei teste individuale cu reactivi, ori vezi poate cei de la petshop fac si teste de apa.
Trece-ti locatia la profil, ca sa poti fi indrumat de colegi in caz ca ai nevoie de ceva.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2016 19:59:23


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

am vazut ca testele nu sunt prea bune,avind eroae de interpretare prea mareiar bactopur si asocilin am sa cumpar mainea in Week and e inchis...
deci ..in primul rind trebuie sa imi procur o filtrare exterioara..
mama ei de treaba...sper sa nu ai pierd pina imi faca filtrarea...
ce tip de silicon folosesti pentru acvariu?

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pentru ce sa folosesc silicon?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

vreau sa imi fac filtru exterior ...si vreau sa il fac din sticla...si nu stiu ce silicon sa folosesc...am silicon acrilis ci silicon sanitar Sanitar e pentru instalatii la chiuvete si..plasticuri... si cel acrilic la interioare...pereti etc...si ma gindesc ca sunt toxice pentru pesti...de aceea am intrebat ce silicon folositi la acvarii

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Silicon dedicat pentru acvarii/sticla, aici mai raspandid si ieftin e Bison, ar mai fi Den Braven etc., dar un filtru extern il poti face si din diferite cutii/bidoane de plastic, avantaj la manipulare, daca il faci mai inalt decat acvariul sau chiar deasupra lui -am vazut pe acvariu facut din jardiniera de plastic ai nevoie de furtun si un powerdead gen SP de la Resun (bun pret,consum mic) scurgerea in bazin (fiind deasupra) o faci printr-un preaplin sau nipluri
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

,ersi ...
interesant...sa vad cum fac sistemul... ca vreau sa il tin sub acvariu...adica... am un suport de crom....destul de mare...140 x 60.. inaltime `120...si am raft la jumatate...sa zici un dulap fara usi
ma gindeam sa fac cumva sa montez filtrul in partea de jos....prin cadere merge sa zic de la acvariu la filtru pentru retur am nevoie de o pompa ,sta e clar... trebuie sa ma gindesc bine... oricum e o dee buna si cum ai spus...o sa mai caut si pe net sa vad ce gasesc in legatura cu filtrele exterioare construite personal...
alta problema...astazi am vazut o un guppy care tot trage sub filtru...tot sta pe acolo...nu se vede nimic pe el..pete sau rani....nu vad ceva schimbat..doar se ascunde pe acolo..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

adrian09 wrote:Mersi ...
interesant...sa vad cum fac sistemul... ca vreau sa il tin sub acvariu...adica... am un suport de crom....destul de mare...140 x 60.. inaltime `120...si am raft la jumatate...sa zici un dulap fara usi
ma gindeam sa fac cumva sa montez filtrul in partea de jos....prin cadere merge sa zic de la acvariu la filtru pentru retur am nevoie de o pompa ,sta e clar... trebuie sa ma gindesc bine... oricum e o dee buna si cum ai spus...o sa mai caut si pe net sa vad ce gasesc in legatura cu filtrele exterioare construite personal...
alta problema...astazi am vazut o un guppy care tot trage sub filtru...tot sta pe acolo...nu se vede nimic pe el..pete sau rani....nu vad ceva schimbat..doar se ascunde pe acolo..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

lui Ong,caraselul i-au aparut niste pete pe coada.... pe corp... nu imi dau seama daca are ceva....postez si un filmulet.. nu pare sa fie gris....ca nu sunt puncte....sunt pete
https://www.facebook.com/adii.adi.733/videos/1127463237333659/

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Vezi ca filmul trebuie sa il faci liber pt. oricine - default e doar pt. prieteni.

Siliconul nededicat petru acvarii poate sa contina substante antifungi, antibacteriene, antiinsecte, ... De multe ori pestii nu se simt bine in prezenta lor.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cata...l-am dat pe public....

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Se vede filmul acum. Nu pare gris. Mai astepata o parere autorizata.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

asta zic si eu ca nu e gris...si parca are si o pata rozalie pe mijlocul corpului... asta nu poate sa se vada cu aparatul foto... poate cele profesionale....abia se vede cu ochiul liber...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com