[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cateva sfaturi va rog  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Salutare,
O sa incep cat de curand primul meu acvariu, momentan nu am achizitionat nimic, asa ca am cateva intrebari la care as avea nevoie mare de cateva lamuriri.
Acvariu o sa aiba dimensiunile: 120 x 40 x 50cm ( Lxlxh), E ok latimea si inaltimea?
Doresc sa il plantez la inceput cu ceva plante "easy" dupa care dupa ce voi avea un pic de experienta sa pot creste si ceva plante mai pretentioase.
Ca si pesti momentan nu stiu, nu m-am documentat. ( dar voi urmari topicul unde este explicat cati pesti / m3 ... potrivire de specii etc. )

Acvariul va fi facut DIY de cineva de pe net, e ok 8mm sau sau este necesar 10mm ? Sticla Float sau sticla UltraClear? ( respectiva persoana mi-a recomandat Float care este si mai ieftina )
Ca si lampa ma gandeam sa achizitionez una fara capac pe LED-uri care are doua picioruse si se sprijina pe latimile acvarului, e ok ? ( respectiva persoana mi-a facut un calcul in functie de lumeni si mi-a spus ca ar fi echivalent ca si cand ar fi 1w/l si pot creste si plante mai pretentioase ) Recomandati capac cu neoane sau lampa led diy de genu asta ? ( Evaporarea este mare daca nu am capac ? )
Referitor la filtrul ma gandesc sa fie unul extern, poate chiar SH. Imi puteti recomanda un debit minim ? 900l/h e ok ?

As vrea pentru inceput sa achizitionez acvariul, lampa si filtrul, standul sa mi-l fac singur dupa care ma voi documenta despre urmatoarele: substrat, pietre, plante, pesti.

Multumesc anticipat, orice sfat imi este de ajutor in acest moment.

Seara faina !
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Salutare!

Eu ti-as recomanda sa faci si latimea de 50 cm, te va ajuta la aranjament.
Eu la un acvariu cam la fel cu al tau am mers pe doua filtre externe. Te poti descurca si doar cu unul, eventual cu un filtru intern in plus sau o pompa pentru curenti de apa; insa iti va trebui un filtru cu volum mai mare de filtrare si debit mai mare. Ca si marci, Eheim sunt cam cele mai bune, dar sunt foarte ok si cele de la Jbl.
Poti merge pe sticla float.

Legat de lampa, acum au succes si la plantate lampile led, depinde insa de cel ce iti face lampa, daca "amesteca" un spectru bun pentru plante.

Nu ti-ar strica deloc un sistem pentru co2 presurizat, daca iti permite bugetul.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Multumesc.

Avand in vedere ca lampa va fi suspendata este necesar ca sticla sa fie cantuita ?
Daca nu este cantuita e periculoasa muchia de sus ? te poti taia in ea ? Exista cumva un profil "U" cu care sa acopar acea muchie ?

[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

shark_razvan wrote:Daca nu este cantuita e periculoasa muchia de sus ? te poti taia in ea ? Exista cumva un profil "U" cu care sa acopar acea muchie ?

S-ar putea sa gasesti profil la Praktiker sa Dedeman. Da' daca dai cu niste smirghel fin pe muchii nu te mai tai.

Poze: smilie ... Poze cu plante
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Te complici cu profilul U, poti ajunge la situatia in care apa urca prin capilaritate printre sticla si profil, apoi coboara pe partea cealalta.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Are dreptate colegul um.
Cantuieste sticla, sau da cu smirghel cum zice Farao'.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Multumesc,
Imediat cum fac achizitia, voi reveni cu alte intrebari, sau mai bine deschid un jurnal ?
Se accepta intrebari stupide in jurnal ??

Stima,
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Te asteptam cu intrebari
Nu pari genul care sa exaspereze cu intrebari aiurea

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Salut,
Pot folosi ca substrat sau in filtru, nisip zeolite ?
Am doua granulatii, 0,5-2mm si 1-3mm. Cam 3-4 kg din fiecare.
Multumesc

[Thumb - image.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/09/2016 22:02:40

[Email]
raducu26
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/09/2010 23:24:31
Messages: 28
Location: Pascani
IP:
Offline

De unde ai achizitionat zeolitul si cat te-a costat?
[Email] [Yahoo!]
shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Sal,
Il am ca mostra de la un un producator intern, imi scapa numele, ma informez.
Intentionam o colaborare cu ei, pentru mediu filtrant epurare apa.
Din ce se prevede nu o sa se lege nimic, si eu m-am ales cu cele doua galetuse de zeolite.

[Email]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

in general zeolitul - sau mai exact mediile filtrante pe baza de zeolit sunt foarte apreciate.

sunt mai multe variante in care poti folosi acel zeolit (cu conditia ca el sa fie ok - dar avand in vedere ca urma al folosi la ceva epurare, zic ca e ok)

1. in filtru (extern de preferat) ca mediu filtrant - dar este oleaca prea marunt. o granulatie perfecta era 4-6 mm poate chiar mai mare.
2. ca substrat - insotit de un filtru de substrat - va ajuta enorm filtrarea si va mai aduce cateva avantaje. pentru acvariul pe care ti l-ai propus (120/40/50) ai avea nevoie de mai mult (cca 40litri)
dar pentru ca filtrarea cu mediile filtrante pe baza de zeolit este una foarte eficienta (dpdv ai compusilor azotului) este posibil sa fie usor incompatibil cu un bazin plantat - unde ai nevoie de fertilizare, respectiv no3
3. sa folosesti zeolitul ca substrat decorativ fara filtru de substrat (cel mare dedesunbt, cel mai marunt deasupra) dar cum spuneam ai nevoie de mult. culoarea pare ok si cred ca in apa se inchide si mai tare. chiar si fara filtru de substrat zeolitul va avea o contributie la filtrarea biologica

succes!

ps: si eu as merge, asa cum zice Stefan pe o latime (adancime) mai mare a acvariului. la doar 40 se pierde mult din profunzime data fiind inaltimea si lungimea

pps: sticla float e mult mai ieftina dar are o nuanta mai verzuie, in special pe canturi- daca vrei sa folosesti silicon negru la lipit, nu mai conteaza, daca vrei sa-l lipesti cu silicon transparent recomand sticla ultraclara efectul fiind nemaipomenit (evident daca bugetul permite ultraclara). Sticla de 10 daca vrei sa dormi linistit

ppps: filtru e 900 l/h e subdimensionat - ia in calcul si volumul filtrului - respectiv al mediilor filtrante - nu numai debitul

ppps: experimentele pe leduri, in special DIY, sunt la inceput as spune. varianta lampla suspendata DIY cu tuburi de neon (4 x 54w T5) e mai simplu si mai sigur
shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Multumesc !!
Deja m-am hotarat, latimea o sa fie de 45cm.

120x45x50cm - Volum brut 270l, Cum sa procedez ? Filtru extern + Filtru intern ? Doar filtru extern ? ( Cam ce debit? Sau dupa ce ma hotarasc ce bag in el dimensionez filtru ? )

Stima,
[Email]
l0ngh0rn
Member
[Avatar]

Joined: 13/10/2011 18:40:49
Messages: 238
Location: Pitesti
IP:
Offline

Cauta sa faci latimea cat mai mare posibil, eu am de 60 si parca mai mergea
Ce capac vei folosi?
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

shark_razvan wrote:Multumesc !!
Deja m-am hotarat, latimea o sa fie de 45cm.

120x45x50cm - Volum brut 270l, Cum sa procedez ? Filtru extern + Filtru intern ? Doar filtru extern ? ( Cam ce debit? Sau dupa ce ma hotarasc ce bag in el dimensionez filtru ? )

Stima,


nu exista o formula care sa te ajute sa calculezi dimensionarea filtrului.
au fost discutii care spuneau ca apa (din acvariu) ar trebui recirculata de cca 6 - 10 ori intr-o ora. problema e ca producatorii specifica debitul cu filtrul gol (fara medii filtrante) si la un h minin (fata de luciul apei).
fata de asta, au fost iarasi discutii cum ca o trecere mai lenta a apei (de filtrat) prin mediile filtrante asigura o filtrare mai buna - vezi filtrarea de tip sump.
din punctul meu de vedere volumul mediilor filtrante face o mare diferenta - practic nu exista limita - cat mai mult cu atat mai bine. totusi, in cazul unor bazine extrem de bine plantate cu lumina foarte buna, co2 si fertilizare, este posibil ca filtrarea sa... pape ferilizant, lasand plantele "infometate"

si acum concret:
filtru intern - nu. ocupa spatiu in acvariu, arata urat - versus - un volum mic de medii filtrante => eficienta scazuta
filtru extern - da. in functie de dimensiuni poate chiar 2 bucati. in opinia mea volumul mediilor filtrante ar trebui sa fie la peste 9 litri. (deci unu mare, sau 2 mai mici)

ca medii filtrante, intr-un bazin plantat ai nevoie de 2 tipuri
filtrare mecanica - burete, care se pune in filtru sau intr-un prefiltru (ca sa nu umbli des la filtru principal)
filtrare biologica - cea mai importanta, iar posibilitaatile sunt multiple in functie de producator
Sera Siporax, Seachem Matrix, Eheim Substrat Pro, ADA Bio-Rio, JBL MicroMec
cam toti producatorii au propria formula care se bazeaza pe un acelasi principiu - structura poroasa, care poate fi colonizata usor de bacterii
din categoria produse comparabile - dar nu musai de un producator anume, mediile filtrante pot fi si roca vulcanica (spartura) zeolit (de care ai si tu) piatra ponce si alte asemenea (atentie totusi ca exista si multe fake-uri )
filtrarea chimica - nu prea e nerecomandata pentru un bazin plantat, se realizeaza uzual printr-un soi (sau mai multe) de carbune activ

referitor la dimensiuni, vad ca deja te-ai hotarat - n-o sa ti fie chiar usor sa amenajezi un acvariu cu dimensiunile astea, dar cu rabdare si ceva decoruri misto va iesi ce trebuie!

inaltimea insa, te cam obliga sa folosesti o lumina puternica, mai ales daca vei dori plante de gazon si/sau plante iubitoare de lumina.
eu nu am avut pana acum 1 luna leduri si nu pot spune care e eficienta lor, dar daca mergi pe varianta sipla de care spuneam - tuburi de 54W - ia in considerare si reflectoare pentru tuburi

lampa suspendata (acvariu open top) sau capac ramane la aprecierea ta in functie de gusturi.
se spune ca la un open top e evaporarea mai mare, dar mie, din punct de vedere vizual mi se pare net superior
daca vei lipi bazinului niste intarituri - si pentru mai multa siguranta ar trebui sa o faci - in special intaritura in H va diminua efectul vizual al unui opentop si atunci varianta capac ar fi mai buna.

spor

shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Multumesc mult, sunt de mare ajutor sfaturile tale.

Voi opta pentru un filtru mai mare exterior.
Am vorbit cu cineva care lipeste acvarii si mi-a spus ca daca nu vreau intarituri in partea superioara, acvariul se va face din sticla de 12mm si va fi ok.

Am ales sa pun lampa suspendata din pricina aspectului, mi se pare mai frumoasa.

Referitor la aranjament n-am prea multe idei, o sa incerc sa ma inspir din alte proiecte pe care le gasesc pe net, urmand dupa reset sa creez ceva propriu.

Multumesc inca odata.
[Email]
Dan Hincea
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/12/2010 12:30:15
Messages: 602
Location: Bucuresti
IP:
Offline

uite aici o unelta de calcul a grosimii sticlei

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Salutari, revin cu un update.

Am achiitionat standul, lampa si astept sa vina acvariul. ( 120 x 45 x 50 cm - sticla float cantuita 10mm )
Urmeaza sa iau filtrul care va fi unul extern, ma gandeam la un Sun Sun HW-403B (UV-1400L/H), e ok ?

Ce imi recomandati pentru substrat, avand in vedere ca bugetul este deja depasit ... Ma gandeam la Aqubasis Plus. Cum se foloseste ? se pune un strat peste care vine pietrisul intert ?
Pietrisul ce granulatie ? ( As avea gratis granulatie 1-2mm, cuartos prespalat )
Mentionez ca acvariul va fi plantat ( pas cu pas, intai eazy dupa care incerc cu plante medii s.m.a )

Care ar trebui sa fie grosimea totala ? 4-5 cm ?

Multumesc !!

[Thumb - 14440887_1790811261202181_5308594237708569686_n.jpg]

[Thumb - 14463283_1792162817733692_1389094550608476425_n.jpg]

[Thumb - 1.jpg.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2016 23:18:23

[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. Filrul este ok, momentan, in functie si de incarcatura bilologica viitoare. Aquabasis e ok, pui un strat cam de 2 cm aproximativ, peste el pui substratul inert minim 4 cm in fata, in spate poti si mai mult. Granulatia este buna, la piertis te hotarasti singur, ce ai ales e ok. Mare atentie, daca vrei sa plantezi si sa replatezi, substratul fertil are prostul obicei cand scoti plana cu radacina sa mai iasa si el, se mai murdareste apa..etc. Greu nu este, doar sa tii cont de asta.
[ICQ]
shark_razvan
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/03/2014 21:32:01
Messages: 55
Location: Bucuresti/Titan
IP:
Offline

Multumesc.

M-am lamurit cu substratul in acvariu: 2cm Aquabasis + 4-5cm pietris 1-2mm

Ce as putea sa pun in filtrul extern mentionat ( SunSun 403B )? Am vazut ca are 3 sertare mari, Le umplu cu inele ceramice poroase pe toate? sau doar in 2 si in unu sa pun burete ? Din ce am vazut acest filtru vine doar cu vata perlon, as putea sa folosesc vata asta in loc de burete ?

Daca pun doar material biologic in filtru unde as mai putea sa pun bureti pentru filtare mecanica ?( nu as vrea sa pun filtru intern )


Am citit un pic despre zeolite ca si mediu filtrant si inteleg ca are durata de viata destul de scurta ?
Dupa cum ziceam am ceva zeolite de 1-3mm as putea sa fac un experiment si sa-l pun in filtru sau in acvariu amestecat cu nisipul inert ?
Stima,
[Thumb - IMG_1039.JPG]

[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com