[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pompa recirculare? de valuri? marime?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Salve,

Se da un bazin cu apa dulce de 180 litri slab plantat (se doreste plantat), cu JBL E900 + prefiltru Sunsun (cu vechile povesti cu colmatarea furtunelor la 2 saptamini) si un Aquel fan mini (220litri/ora) montat de 10 zile pe reactorul de CO2. Contine un pleco si cca. 15 creveti RCS.

Am ajuns la concluzia apa in bazin are locuri in care stagneaza. Adica am rascolit-o zdravan inainte de schimbul de apa si am avut rabdare vreo 3/4 ore sa vad cum circula.

Cred ca imbunatatirea circulatiei ar fi benefica.

Ce sa caut? Ca volum de circulatie al apei in primul rind si ce firma? Pompa de recirculare sau de valuri?
Ar trebui sa montez un burete la intrare sa nu intre crevetii in pompe.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pompele de valuri (cele facute pentru bazinele marine) creeaza o miscare mai "rotunda" a apei... spre deosebire de powerhead-uri care fac un jet de apa oarecum liniar.
Problema cu pompele de valuri este ca nu ai cum sa pui burete pe ele.
Teoretic, si la bazinele marine avem creveti... in mod normal nu ar trebui sa fie probleme cu ei (poate, doar, in cazul in care sunt foarte mici / foarte prosti ).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pai crevetii sint o problema - cind sint mici sint prea slabi si sint trasi in filtru. Sint multi care au gasit creveti in filtru.

Doar ca un powerhead o sa ii faca bucatele daca nu are un burete la intrare.

Pina la urma cit ar trebui sa recircul? 900 litri/ora? Mai mult?
Care firme le fac mai fiabile - am vazut mai multe modele de la 10-12 firme diferite intre 500 litri/ora si 12000 litri/ora.

This message was edited 2 times. Last update was at 30/08/2016 15:05:36


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Iti recomand ASA CEVA.
Daca ai rabdare, comanzi pe aliexpress.com cu transport gratuit (dar dureaza cel putin o luna).
Nu stiu daca se gasesc si la noi, e posibil.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Radu_B
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/07/2015 08:15:56
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@liv: nu e vorba de cata apa recirculi ci de cum o faci. De exemplu, daca ai gazon atunci e important sa directionezi flow-ul catre el. De aceea, atat koala cat si stefan ti-au recomandat asa zisele pompe de valuri; pentru ca sunt foarte usor de pozitionat fata de un powerhead care bate unde vrea el.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Liv, eu la plantat aveam 2 pocnitori de pompe, SunSun (parca JVP 110). Isi faceau treaba bine si nu mi-am pus niciodata problema crevetilor sau a pestilor (aveam sute de creveti, ca se inmulteau ca iepurii si multi pesti de talie mica, ember tetra).
N-ai nevoie de valuri ca la marin, jetul liniar e mai mult decat ok.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Aye aye, sir, yes sir.

Pompa de valuri o sa fie.
Cum inca nu am vazut vreuna (doar m-am uitat la citeva pe YT) am priceput ca "mesteca" mult mai bine apa decit un flux liniar generat de o pompa normala.

N-am binevoit pina la ora asta sa deschid un cont in valuta - nu am avut motive. Se va rezolva si asta.

Cred ca o sa incep cu un Koralia Nano sau JVP110A functie de buget.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com