[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu acvariu cu ciclide africane 250 L  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Silviu101
Junior member

Joined: 20/08/2016 08:29:37
Messages: 10
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare.
Ma numesc Silviu, sunt din Bucuresti si va prezint primul meu acvariu care l-am pregatit pentru ciclide.
Acvariu 250 l 100L 50 l 50 h.
Echipat cu :
2 neoane t8 de 30 W/buc un Philips aquarell si un Philips cu lumina rece.
nisip alb de la Hornbach
doua filtre externe, un Tetratec de 700 cu un sertar plin de inele ceramice si in rest filtrare mecanica. Si un JBL e1500 plin numai cu material filtrant biologic.
o pompa de aer
fundal negru pe spate

Ciclarea am facut-o cu 4 xifo si cu bacterii de la EasyLife. Nu am verificat nici o data parametri apei dar supravietuind timp de aproape o luna, fara schimburi de apa, cei 4 xifo, fara nici cel mai mic semn de discomfrt am zis ca e completa si asa a fost.

Prima data am cumparat acvariul cu filtrul Tetratec si noptiera de la un tip care avea Pirahna in el. S-a chinuit ceva pana a reusit sa ai scoata din acvariu, gaurindu-i plasa de la minciog Apoi au urmat cheltuielile fiind luat de val

Ca si specii:
Maylandia Estherae Red Zebra
Astatotilapia Latifasciata
Iodotropheus Sprengerae
Metriaclima Lombardo
Labidochromis Caeruleus ‘Electric yellow’
Labidochromis hongi SRT
Melanochromis Auratus Albino
Labidochromis Perlmutt
Nimbochromis Venustus
Pseudotropheus sp. elongatus mpanga
Pseudotropheus sp. Acei Msuli
Melanochromis Auratus
Pseudotropheus flavus
Pseudotropheus socolofi

Stiu ca sunt multi, avand peste 70 de pesti momentan. Dar cand or sa mai creasca va fi imposibil de tinut in acvariu asta asa ca am sa selectez din ei si vreau sa raman cu un maxim de 25. I-am cumparat la pachet pe toti si momentan se simt foarte bine, in 2 zile de cand i-am adus si-au intensificat colorile de ziceai ca am alti pesti
Am pastrat si cei 4 xifo in acvariu cu ciclidele ( o femela si 3 masculi) care nu prea se simt bine in compania celorlalti pesti mai agitati si agresivi.Cel mai mic dintre masculi deja are coada ciupita. Daca ai doreste cineva vreau sa ai donez, inainte sa fie prea tarziu ... Mentionez ca nu am ce sa fac cu ei.

Scimbul de apa il fac cam cu 20% la 3 zile.
Ai hranesc cam de 3-4 ori pe zi cu 4 tipuri de mancare din comert.

Stie cineva cam care este ritmul de crestere a ciclidelor in medie? SUnt curios peste cat timp vor ajunge la 5-6 cm.
Cine doreste ce 4 xifo dati PM

image

image

image

image

image

image

image

image


Bilder hochladen
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

poti sa ii hranesti odata pe zi , 3-4 ori deja mi se pare cam mult
acvariul arata bine , singura chestie as scoate inelele ceramice , sunt ca patrunjelu in supa , deci cat mai mult material filtrant biologic , mai ales la ciclide care sunt niste smilie



onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

Ai mare grija cu pietrele,cand vor sapa pe lâng? ele s? nu se duc? în sticla.
[Yahoo!]
Silviu101
Junior member

Joined: 20/08/2016 08:29:37
Messages: 10
Location: Brasov
IP:
Offline

onut wrote:Ai mare grija cu pietrele,cand vor sapa pe lâng? ele s? nu se duc? în sticla.


Sub stratul destul de gros de nisip am pus polistiren de o densitate mai mare. Stunt peste 30 de kg de pietre. Acum imi pun intrebari daca nu cumva poate strica calitatea apei in timp acel polistiren avand in vedere ca nu va fi scos sau curatat prea curand...
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com