[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu peste Beta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
NedAntonia
Unripe member

Joined: 23/08/2016 11:02:45
Messages: 1
IP:
Offline

Stiu ca probabil acesta este un subiect banal pentru voi dar mi-am dorit foarte mult un pestisor si acum simt ca nu fac nimic bine. L-am luat acum 3 zile, totul bine in prima zi, a doua zi apa era tulbure si cu putin miros, am spus ca poate este de la mancare si ca se va limpezi, este a 3-a zi si apa este la fel..acum am impresia ca pestele nu este foarte activ..ce pot sa fac?
Este un acvariu mic, bol, capacitate aproape 3 litrii, am o mica planta naturala, pietricele mici pe fundul acvariului pentru decor. Nu am filtru sau alte accesorii deoarece pestele nu necesita deci, nu am cum sa fac ciclarea.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/08/2016 11:42:10

euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Pt. ca cei priceputi de aici sa te ajute, trebuie sa le dai toate datele legate de acvariul tau: daca ai acvariul ciclat (daca nu stii ce-i aia citeste), ce volum are, ce filtrare ai, la cate zile schimbi apa si cat, daca ai substrat si ceva plante sau nu etc.

Iti spun toate astea pt. ca ei s-au saturat sa puna astfel de intrebari, mai ales Faye .

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Esti comic euro ), tu ai citit bine? A spus ca are un bol de 3L, cu o planta naturala si cateva pietricele..... are un e701 ca filtru intr-un bol de 3L )... WTF euro2me, ma bufneste rasul ))... Faye nici nu cred ca stie ca are "avocati" ). Si ca sa vedem ce zice NED, mici recomandari:

- temperatura constanta de 26 grade Celsius in cazul unui peste sanatos;
- un acvariu de minim 10 litri. Aici betta va avea spatiu suficient pentru inot si pentru a-si expune inotatoarele lui frumoase;
- un incalzitor, in Romania fiind imposibil de pastrat o asemenea temperatura pe tot parcursul anului;
- apa de la robinet trebuie tratata. Simpla ei pastrare pentru 24-48 h asigura doar eliminarea clorului, nu si a metalelor grele;
- decoratiuni: un loc in care sa se poata ascunde (betta are nevoie si el de putina intimitate lol) si cateva plante naturale sau din matase.

Daca tu vezi ca betta stau intr-un pahar in petshop-uri nu e neaparat ca asa trebuie sa traiasca, e crunt pentru ei sincer.. Mai bine, mai pune 30 lei si iei un bol, acvariu de peste 15L. Parerea mea, ce mancare i-ai dat la peste si cata? Trebuie sa fii atenta la cat ii dai, ca tu nu ai filtru acolo sa iti filtreze, propun un schimb de apa si sa te inveti sa ii dai putina mancare, f putin ca sa nu se imputa.


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Apa e tulbure si pestele apatic pentru ca, avand in vedere ca bolul ala e de 3 litri, nivelul de substante nocive e imens(presupunanad ca nu i-ai schimbat apa deloc in astea 3 zile). Ca sa nu otravesti cu amoniac un peste tinut in 3 litri, apa aia ar trebui schimbata de vreo 2 ori pe zi.
Parerile sunt impartite aici, dar unii(printre care si eu) considera ca pana si un peste Betta are nevoie de un filtru. Doar pentru ca are organul ala labirint cu care isi ia oxigen din aer, nu inseamna ca nu i-ar placea sa aiba si oxigen in apa si niste bacterii benefice care sa consume din substantele nocive pana i se schimba apa. E adevarat ca Betta traieste prin Thailanda in ape superficiale, dar ele se intind pe kilometrii intregi si betanul poate sari dintr*o "balta" in alta, deci ideea ca ei traiesc in mediul lor natural in 5 litri de apa murdara e falsa.
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

trasalica, am citit foarte bine, mesajul a fost editat la 11:42 in caz ca nu observi,

ultimul paragraf "este un acvariu mic ... nu am cum sa fac ciclarea" a fost adaugat dupa mesajul meu de la 11:31

stiu ca sunt comic ... e bine ca te "bufneste rasul", e sanatos cica

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com