[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
MI se albesc peretii  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
Mircea Alex
Junior member

Joined: 14/08/2016 16:35:57
Messages: 6
IP:
Offline

Buna ziua , as vrea sa va intreb de ce peretii acvariului mi se albesc incontinu,o fi oare din cauza clorului din apa ceea ce nu cred caci eu las apa de la robinet intr-o galeata de 10 litri la invechit cam o saptamana pana cand le schimb apa.Acvariul meu este de 40 de litri si am doua filtre:unu aquael fan-mini plus si un micro jet filter.O alta problema care mi se pare dubioasa este ca pesti mei inoata prea des la suprafata apei ,ei au foarte multa pofta de mancare si ii hranesc de 4 ori pe zi de fiecare data cu o cantitate pe care o consuma in 2-3 minute de catre 3 scalari 3 platy si 3 sanitari.Va rog sfatuiti-ma cu ce as putea sa fac
[Thumb - 14037541_1027519957361383_1754676106_o.jpg]

[Thumb - 14017963_1027519984028047_1004068690_n.jpg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Fa si tu un decor mai natural in acvariu nu statui si substrat turquaz, adca nisip fin(pana in 2mm poate fi de rau) quartzos culoare gri/bej, plante se poate fara), lemne si mai vorbim
[Email]
Mircea Alex
Junior member

Joined: 14/08/2016 16:35:57
Messages: 6
IP:
Offline

Pai faptul ca mi se albesc peretii are legatura cu asta?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ce inseamna ca se albesc peretii?

Mi se pare ca ai depuneri de calciu deasupra nivelului apei.
Daca ai apa dura e ceva normal.

3 scalari in 40 de litri e mult prea mult - desi in momentul de fata sint mici. In citeva luni ar trebui mutati intr-un acvariu de peste 150 de litri.

3 mese pe zi e mult.

In 24-48 de ore clorul din apa se evapora fara probleme. Poti sa "imbatranesti" apa doar 2 zile.

Treci pe la profil si scrie locatia. Poate cineva de pe linga tine a facut vreo analiza a apei.

Daca ai folosit substrat (nisip sau pietris) colorat culoarea se va descompune in timp. Si va arata si mai ciudat decit e acum. Daca pietroaiele contin marmura nu sint bune pentru pestii care ii ai - maresc duritatea apei.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Mircea Alex
Junior member

Joined: 14/08/2016 16:35:57
Messages: 6
IP:
Offline

Va multumesc pentru sfat ,în curand îmi voi achizitiona si un acvariu de 200 de l asa ca îmi puteti recomanda vreun tip de substrat de calitate?
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In momentul de fata as prefera ca substrat activ Dennerle Deponit Mix. Daca nu o sa poti macar Aqubasis (exita si alte variante mai ieftine). La ambele as folosi toata linia de fertilizare de la producatorul substratului pe care il alegi. Dennerle e mai scump, dar "tine" plantele mai mult timp. Ambele se pun pe toata suprafata acvariului intr-un strat de 2-3 cm sa asigure nutrientii pentru plante. Peste substratul activ se pune substrat inert de 3-5cm.

Substrat inert inseamna nisip cuartos cu marimea boabelor de nisip de 2-4mm. Gasesti nisip cuartos (culoare naturala) la Hornbach la sac (si e ieftin) sau prin petshopuri la pungi de 2-3 kg (mult mai scump). Mai gasesti si nisip cuartos negru, dar e mult mai scump. Dar arata mult mai bine.

Am presupus ca vrei acvariu plantat.

Pentru un acvariu de 200litri mai ai nevoie minim de:
1. Fitru extern
2. Iluminat
3. Suport pentru acvariu
3. Incalzitor
4. Termometru
5. Set de analize pentru apa (minim ar fi NO2, NO3, pH, Gh, Kh)

Sint in ordinea importantei si a pretului. Cel mai important si mai scump e filtrul. Minim un JBL E901 completat cu material filtrant biologic (daca vine fara el) si eventual un prefiltru. Variantele de la Eheim sint considerate mai bune, dar si mai scumpe. La 200 de litri filtrele interne nu vor face fata.

Te rog trece-ti locatia la profil. E unul din putinele motive pentru care iei ban aici.

Gasesti raspunsuri la multe din intrebari aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page

Ar tebui sa citesti cel putin primele 5-6 articole.

Si 2 sfaturi:
- ca in multe alte domenii ieftin inseamna slab
- multi vinzatori din petshopuri sint acolo ca sa vinda, nu ca sa dea sfaturi. Sint si exceptii notabile.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com