[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare de incepator.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Talanelu
Member

Joined: 20/12/2015 20:48:22
Messages: 215
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua. Sunt acvarist din decembrie 2015. Este primul acvariu. Ca oricare dintre voi am si eu o dorinta de a face un acvariu marin. Tocmai am vb cu un acvarist nu stiu daca e experimentat sau nu ( nu vreau sa il jgnesc ) la telefon si m-a cam speriat referitor la costurile lunare. La acvariile voastre cam ce costuri lunare aveti? Nu ma refer la costurile echipamentelor ci la solutii, mancare, curent si ce o mai fi. Astept raspunsuri si de la cei cu corali si de la cei fara pentru ca la acvariile cu corali si anemone sunt implicate alte costuri banuiesc. Nu vreau sa imi fac prea curand un marin pentru ca nu am experienta necesara. Mai am de citit foarte mult si de ingrijit la fel de mult un acvariu cu apa dulce pentru a capata experienta voastra. Vreau sa aflu daca imi permit financiar sa am asa dorinta in viitorul apropiat.
Va multumesc mult si astept raspunsuri de la voi.

Staight outta Bucharest
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salutare...fain ce vrei sa faci...eu pot doar visa momentan la ideea de a avea un acvariu marin. Ai nevoie de banuti multisori pentru mentenanta dar si pentru a cumpara ce-ti trebuie pentru a le asigura pestilor/nevertebratelor/ce vrei sa tii in el un trai decent. Un coleg de pe forum zicea ca ar fi necesar macar un acvariu de 100l pentru inceput dar sunt colegi care au si setup-uri nano-reef.

Cei care s-au apucat de acvaristica de apa sarata au respectul meu pentru ca ai nevoie de nervi de otel...stapanire de sine in caz de esec in caz ca din cauza unui fleac, toata munca se duce pe apa sambetei si pierzi corali/ pesti/ etc care nu-s foarte ieftini...

Uite aici un video care explica ceva despre asta...il urmaresti, si tragi o concluzie....si pana una-alta citeste si urmareste jurnalele colegilor care au acvarii marine.

This message was edited 4 times. Last update was at 14/07/2016 16:38:40


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca ai casa ta poti avea si acvariu marin.
Exista o varianta pentru toate buzunarele.
Daca nu ai casa ta, nu merita sa faci un acvariu marin.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Talanelu
Member

Joined: 20/12/2015 20:48:22
Messages: 215
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am auzit de cineva cu marin ca a plecat in concediu si cand s-a intors a gasit tot acvariul mort din cauza unui castravete care a fost tras de o pompa si omorat. Acel castravete am inteles ca ar avea ceva toxic si ca din cauza lui a murit tot. Dupa cele intamplate a spart acvariul. Sincer cred ca e grav sa ti se intample asa ceva.
Cu aceste discutii poate ajutam multe persoane care ar vrea marin. Ma gandesc ca nu sunt singurul cu aceasta dilema si cat am cautat pana acum pe forum si nu am prea gasit discutii de genul asta.
Multumesc pentru filmulet.

Staight outta Bucharest
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

castravetele/marul de mare/anemona/ si anumiti pesti pot distruge total un acvariu marin deoarece au anumite toxine eliberate in momentul agresiunii/mortii animalului. oricum cand se pleaca in vacanta e ideal sa lasi o persoana care sa vina de cel putin 2 ori pe zi la acvariu si sub indrumarea ta sa verifice tot.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Talanelu
Member

Joined: 20/12/2015 20:48:22
Messages: 215
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai mai bine angajezi o persoana special pentru asa ceva ))) Foarte mare bataie de cap cu marinele astea dar nu trebuie sa ne pierdem speranta.
De cheltuielile lunare nu spune nimeni nimic???

Staight outta Bucharest
adrianyva
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 16:03:09
Messages: 289
Location: Iasi
IP:
Offline

Ce cheltuieli lunare sa fie? Mancare la pesti care nu este o avere plus curentul! Curentul este in functie de ce echipamente ai...nu iti poate spune nimeni acum cat curent vei consuma tu peste 2-3 ani cand iti vei face un acvariu marin!
Talanelu
Member

Joined: 20/12/2015 20:48:22
Messages: 215
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu numai pentru mine am deschis acest topic. Sunt multi acvaristi care isi doresc un marin. Legat de cheltuieli sunt sigur ca sunt mult mai multe. Saculetii de la sump care am inteles ca ii poti spala de max 2 ori ca se colmateaza repede, solutiile pentru corali etc. Era mai simplu sa ai rabdare cu incepatorii si sa scrii cu aprox. o suma de bani.

Staight outta Bucharest
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Sa nu deschid alt topic,daca faci un acvariu marin de 54-72 litri,intra o pereche de clownfish?

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Da, intra, dar sigur nu te vei multumi cu atat. Din pacate asta e realitatea, toti intreaba una, iar cand e sa puna in practica sfaturle primite, fac alta.
[Email] [Yahoo!]
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Sa sti ca asta e tot ce mi-am pus in plan,o pereche de clown,acvariu am,mai trebuie skimmer,filtru extern,incalzitor am si sistem de racire parca,e bine?cer scuze lui Talanelu ca ma bag peste topicul lui daca vrei sa imi dai sfaturi cu ce imi trebuie pe PM,daca nu te deranjez... dan_florin

This message was edited 1 time. Last update was at 15/07/2016 12:01:45


Larva' cartoon!
[Yahoo!]
adrianyva
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 16:03:09
Messages: 289
Location: Iasi
IP:
Offline

Talanelu nu ai zis cati litrii o sa aibe acvariul tau ca cineva sa iti poate spune cheltuielile!
Eu la acvariul meu de 56 litrii , in care am o pereche de clowni, un pepermint, si corali nu am nevoie de sump sau skimmer! Acvariul merge foarte bine si nu am cheltuieli lunare! Doar sarea pt schimburile de apa si mancarea!
Nu o sa iti poata spune nimeni ce cheltuieli lunare o sa ai! Eu nu dozez nimic si am corali frumosi! Daca vrei corali duri e cu totul altceva!
Spune proiectul pe care il vrei , cati litrii o sa aibe acvariul si ce vei tine in el si atunci o sa ti se spuna cam cat te va ajunge cu aproximatie pe luna!
adrianyva
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2016 16:03:09
Messages: 289
Location: Iasi
IP:
Offline

Larva450 wrote:Sa sti ca asta e tot ce mi-am pus in plan,o pereche de clown,acvariu am,mai trebuie skimmer,filtru extern,incalzitor am si sistem de racire parca,e bine?cer scuze lui Talanelu ca ma bag peste topicul lui daca vrei sa imi dai sfaturi cu ce imi trebuie pe PM,daca nu te deranjez... dan_florin


Este suficient pt o pereche de clowni!
Skimmer nu este neaparat nevoie la cati litrii de apa o sa ai tu acolo!
Fitru extern nu iti trebuie! Ai nevoie de unul Hang On plin cu matrix!
Talanelu
Member

Joined: 20/12/2015 20:48:22
Messages: 215
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ideea era sa spuna fiecare la ce acvariu detine ( litrii si pesti,corali) cam ce suma cheltuie pe luna , acesta este motivul pentru care nu am spus un litraj exact. Ma gandeam ca cineva si-a facut cu aprox. acest calcul. Larva eu nu am nici o problema. Cu cat mai multe discutii cu atat mai multe informatii acumulate.

Staight outta Bucharest
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Inca o intrebare,la acvariul marin merge luminat cu neon normal sau doar albastru sau leduri albastre?

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Asta e un forum de acvaristica, rolul lui e de a dezbate diverse probleme, de a cauta solutii si a impartasii cu ceilalti colegi experientele avute, deci daca ai timp sa citesti, lucru pe care ti-l recomand, o sa gasesti absolut orice informatie vrei, dar repet, trebuie sa-ti aloci timp sa citesti tot ce te intereseaza.
[Email] [Yahoo!]
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Am timp destul

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

bazinul meu de 300 litri pe care il vedeti mai jos in semnatura, consuma undeva la 60-70 lei lunar maxim (curent+ 2 kg sare+hrana pesti+bicarbonat de sodiu + putin reef foundation A) ATAT !!! defapt nu consuma ci produce deoarece coralii cresc...
asa ca nu va speriati de costuri.... incepeti cu unul mic si apoi dupa ce va faceti mana, cititi foarte mult si realizati un acvariu sustenabil ! mult succes

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
Talanelu
Member

Joined: 20/12/2015 20:48:22
Messages: 215
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta este raspunsul pe care il asteptam. Multumim mult eleven.

Staight outta Bucharest
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com