[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu nou, este in regula sa introduc deja puii de guppy?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Buna,

Am cumparat azi un acvariu de 54 L, l-am clatit, am pus deja 4 kg de nisip de rau si 25 litri de apa in care am adaugat 12,5 ml de aqua safe. Este in regula sa ciclez acvariu, punand tot azi si puii de guppy in el (au 5 zile si deocamdata sunt cazati intr-un acvariu de 12 litri)?
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

Un raspuns rapid ar fi, NU! Aqua Safe scoate doar clorulul si alte substante daunatoare dar nu produce bacterile necesare. Asteapta si opinile colegilor care sunt mai cunoscatori dar nu adauga puii inca.

This message was edited 2 times. Last update was at 10/07/2016 18:07:17

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NU, nu e in regula... asteapta 10-14 zile, cu filtrarea mergand non-stop.
Ca sa nu te punem sa faci teste de apa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ideea e ca sunt intre doua variante rele.
Acvariul pe care l-am folosit pe post de maternitate are in el covor de pietris, cam 3 cm inaltime. In astea 5 zile am tot dat mancare puiutilor, la 2 ore, si vad ca s-a asezat pe jos un strat consistent. Imi este teama sa curat cu pompa de apa pentru a nu trage si pestisorii cu ea.
M-am gandit ca daca-i mut in acvariul nou vor avea parte de apa mai curata. Am schimbat in fiecare zi cam 3 litri de apa din 10.
Nu stiu ce sa fac...!?
Ma bucur pentru orice sugestie...
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Pentru binele gupilor lasa-i unde sint.
Nisipul a fost spalat?
Ce filtru ai?
Doar 25 de litri au intrat in acavriul de 54?
Ceva plante sint?

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2016 18:25:32


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Concomitent cu acvariul am cumparat si denitrol, dar vanzatorul mi-a spus sa astept 3 zile pana le pun in acvariul nou.
As putea sa folosesc Denitrol in acvariu maternitate?
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nisipul a fost spalat bine, ramanand apa curata.
Filtru este Eheim, intern, a venit la pachet cu acvariul. Am pus doar 25 litri initial, am mai adaugat 10 litri de apa peste 1 ora, si vreau sa completez cu apa de la acvariul maternitate.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schimba-le ceva apa zilnic si aia e...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

Lasa-l macar 24h la ciclat si incearca sa ii faci un test maine.
Acei pui ii ai din alt acvariu sau i-ai primit? Daca ai alt acvariu adauga ceva din el pentru a produce bacterii(pietre,filtru,etc).
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Da, asa o sa fac. Il las macar 24 de ore.
Daca pun Denitrol, am citit ca pot sa introduc pestii abia peste 48 de ore.
Puii ii am de la o gupita din alt acvariu, dar acolo sunt alti pesti si au nevoie de filtru. As prefera sa nu le destabilizez mediul, pentru ca acolo mi se pare ca totul este in echilibru

Va multumesc mult pentru sugestii, daca va mai vin ideii... sunt aici...
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

GabrielaD wrote:Ideea e ca sunt intre doua variante rele.
Acvariul pe care l-am folosit pe post de maternitate are in el covor de pietris, cam 3 cm inaltime. In astea 5 zile am tot dat mancare puiutilor, la 2 ore, si vad ca s-a asezat pe jos un strat consistent. Imi este teama sa curat cu pompa de apa pentru a nu trage si pestisorii cu ea.
M-am gandit ca daca-i mut in acvariul nou vor avea parte de apa mai curata. Am schimbat in fiecare zi cam 3 litri de apa din 10.
Nu stiu ce sa fac...!?
Ma bucur pentru orice sugestie...


In maternitate nu e bine sa ai pietris sau nisip, ceva plante plutitoare da.
Foloseste un furtun cu diametru mic ca sa cureti mizeria. Cele de la pompele de aer sint bune. Legi furtunul de o sirma (o rigla de plastic sau altceva) ca sa poti sa il manevrezi. Dupa ce faci sifonul stai cu o bucla de la furtun in mina - cind stringi bucla in mina nu mai curge apa prin furtun. Cind se apropie un pui stringi furtunul il muti mai departe si tot colectezi ce e pe fund.

Daca s-a strins mizerie inseamna ca le dai prea mult sa manince.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2016 19:00:00


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Multumesc, ma duc sa incerc!
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Revin cu vesti, am reusit sa scot nisipul si plantele. Puii inca traiesc. Cred ca i-am stresat totusi.

Procesul a constat in pescuirea lor unul cate unul, mutarea intr-un bol cu apa din bazinul lor, salvarea restului de apa.

Nisipul si plantele le-am mutat in acvariul nou, dupa ce le-am spalat bine.

Sper sa fie in regula.

Atasez si niste poze cu inainte (cu nisip si plante) si dupa:
[Thumb - 11.07.16_2.JPG]

[Thumb - 07.07.16_4.JPG]

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

In poza a doua in fata acvariului ai 2 chestii maro in substrat , este mancare ?
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu, este un substrat pentru plante, mai fin decat pietrisul de rau.

La magazin, mi s-a recomandat sa iau 2 tipuri de substrat: unul fin (cel maroniu) si unul mai grunjos, cat bobul de orez.
Cel fin este si cu nutrienti pentru plante.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Te rog frumos de acum inainte, intreaba intotdeauna inainte de a cumpara (chiar daca astepti putin) cind vrei sa cumperi ceva. Vinzatorii in RO sint platiti ca sa vinda nu sa dea sfaturi la ce probleme ai in acvariu. Sint si exceptii.

Si nu te grabi niciodata sa bagi chimicale daca nu esti foarte sigura ca folosesc. JBL Denitrol se foloseste impreuna cu JBL Biotopol (e recomandarea firmei care le produce - JBL) la accelerarea ciclarii.

Din fotografii pare ca ai plante usor de crescut care nu au neaparata nevoie de substrat fertilizant.

E mai important sa ne spui ce filtru ai la acvariul nou (si la pui) si sa faci schimburile de apa cam de 5-10% la 1-2 zile neaparat cu apa declorinata pina se termina ciclarea.

Apa declorinata = tii apa de la chiuveta cel putin 24 ore intr-un vas cu gura larga fara capac (o galeata, un bidon de 5-10 litri fara capac).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am 3 acvarii: unul de 12 litri (folosit pe post de maternitate) - fara filtru; unul de 25 litri (populat cu 4 guppy, 5 neoni, 1 pomaceea) - cu filtru Eheim capacitate maxima 40 litri/h; si ultimul de 54 litri (in care sunt acum 19 pui de guppy) - dotat cu filtru Eheim pentru 150-300 l/h. Acesta ultimul este cel in care vreau sa transfer pestii din acvariul de 25 litri. Puii de guppy intentionez sa donez o parte si cealalta parte sa-i schimb pentru alte 2 femele de guppy din acvarii diferite. Nu vreau sa fie suprapopulat.

Am inceput ciclarea acvariului nou de pe 10 iulie. Am pus apa, am declorinat-o cu aqua safe, am adaugat pietrisul si cateva plante pe care le aveam in acvariul maternitate.
Ulterior, peste 48 ore, in buretele filtrului am introdus 1 ml de Denitrol, la 40 litri apa. Asta pentru ciclarea mai rapida a acvariului. De asemenea, buretele filtrului de la acvariul initial l-am spalat in apa acvariului nou. Tot aici am pus cateva plante si pietris. Am adaugat si cativa melci din acvariul initial si am introdus puii de guppy (prima oara unul pe care l-am lasat peste noapte si dupa aceea ceilalti). Acestia par sa o duca foarte bine.
Peste o saptamana intentionez sa mut si restul de pesti (din acvariul initial) in acvariul nou, daca puii or sa fie suficienti de mari pentru a nu fi mancati de ceilalti.

Am citit posturile legate de ciclare, ca dureaza minim 3 saptamani. Numai ca eu aveam puii care nu aveau o apa curata, pentru ca in acvariul maternitate nu aveau filtru. A fost o solutie de compromis sa-i mut intr-un acvariu care nu era ciclat complet.

Apa o pastrez 2 zile in galeata, inainte de a o adauga in acvariu. Inca nu am facut schimb de apa, deloc, la acvariul nou. Intentionez sa schimb azi 10 litri. Ar trebui sa o schimb mai des? ...am vazut ca mi-ai sugerat la 1-2 zile.., dar este limpede cristal, nu miroase... doar plantele nu sunt in regula. Putrezesc si nu stiu care-i motivul. Cred ca substratul nu le ofera ceea ce au nevoie.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca apa are alt miros (usor) in afara de cel de balta (sau de apa statuta - cum vrei sa ii spui) ai o problema. Eu (dar stau prost cu mirosul) il simt doar daca bag nasul imediat deasupra apei.

Au fost mai multe discutii pe tema accelerarea ciclarii cu diverse substante si concluzia a fost ca ajuta, dar nu scurteaza prea mult timpul. In nici un caz nu dureaza 3 zile. Finalizarea ciclarii poate fi determinata sigur doar prin analiza apei - cind amoniacul si nitritii sint la zero. Ca apa e clara, fara miros e doar pentru noi. Daca vei ajunge vreodata sa simti miros de amoniac deasupra apei sint destul sceptic ca vei mai gasi un peste sau crevete viu in acvariu.
In locul tau as mai avea rabdare inca 2 saptamini.

Cind muti plantele au nevoie de o perioada de adaptare la noile conditii.

Schimba 2-2,5 litri de apa zilnic la cel de 54 de litri pentru inca 1-2 saptamini (pe perioada ciclarii). Poti folosi si 2 bidoane de apa plata de 5 litri fara capac in care pui mai putina apa sa ai o suprafata de contact cu aerul mai mare.

Gupii, platy si xifo sint adevarate masinarii de facut pui. Daca incerci sa pastrezi toti puii - in 1-2 ani o sa ai citeva sute. Nu o sa ai cui sa ii donezi. Poti sa tii separat femelele de masculi (sa nu uiti ca femelele pot sa aiba 2-3 rinduri de pui si dupa ce au fost separate) sau sa aplici metoda cruda (nici mie nu imi place) scapa cine poate. Adica sa lasi puii in acvariul comun - daca au destule ascunzatori si sint destul de rapizi, unii o sa scape.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
GabrielaD
Junior member

Joined: 06/07/2016 09:59:54
Messages: 92
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Aseara am pus pentru prima oara capacul la acvariul in curs de ciclare si am aprins neonul cu care este dotat (15 W). De dimineata am observat ca geamul este usor aburit (2 pete de 2 cm diametru, chiar sub capac pe geamul din fata). Am ridicat capacul si era un miros de apa statuta. Am decis sa dau la o parte capacul, am masurat temeperatura apei dupa o jumatate de ora. Aceasta era de 27 grade, desi in camera aveam 25,5.
Cred ca neonul si capacul incalzesc prea mult apa si creeaza un efect de sera.
M-am gandit ca pe perioada verii sa inlocuiesc capacul cu un gratar de lemn, cu ochiuri mici, care sa nu-i permita melcului pomaceea sa iasa. O sa folosesc ca substitut de neon un bec de 10W, cu clips.

M-ar ajuta o asigurare ca este bine ce fac, sau alte solutii...
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

E bine.
Mirosul e mai puternic cind e pus capacul (se aduna substantele mirositoare sub capac). Fara capac se evapora mai multa apa (cu capac se condenseaza apa pe capac si cade inapoi in acvariu). O sa trebuiasca sa mai adoagi apa - 2-3 litri pe saptamina (vara si la temperaturile de acum).

Stabileste pe undeva un semn (unde nu se vede) - nivel maxim de apa (daca se poate pe exterior cu un marker permanent) si il verifici la 3-7 zile. Daca e sub semn cu citiva milimetri mai pui apa pina la semn. Vezi cind faci semnul - daca apa atinge capacul in interiorul acvariului urca prin capilaritate intre capac si geam si se mai scurg citeva picaturi prin exteriorul geamului - o sa vezi urme de apa evaporata pe exteriorul geamului. Am zis urme - nu ca o sa curga.

Neonul fiind sub capac mai adaoaga si el ceva caldura.
Vezi daca ai posibilitatea sa inlocuiesti neonul (15W la 54 de litri e putin desi ai plante usor de crescut - adica fara mari pretentii) sau sa adaogi inca un neon - poze cu neonul si capacul ar fi foarte bune.

Nu am avut melci pina acum deci nu pot sa dau sfaturi la ei.

Ca sa scapi de stresul "am uitat sa aprind lumin/sa sting lumina" exista prize programabile. E 12-15 lei una mecanica si se regleaza foarte usor. Esti la ciclare deci 5-6 ore de lumina de la neon ar trebui sa fie de ajuns. Mai tirziu o sa poti mari timpul.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/07/2016 14:10:44


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com