[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput cu ciclide africane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Va salut colegi,
E drept ca pe acest forum nu m-am prea implicat in prezentari si diverse discutii, stie truda, m-au furat alte forumuri si mai nou in special facebook-ul...bata-l soarele
Am hotarat insa sa incep o prezentare pe aici, pare-se ca ma aflu la locul potrivit.
Desi sunt membru pe acest forum de ceva vreme, nu prea am dat pe la alte sectiuni decat vanzari...rusinica...
Ehh, astea fiind spuse, iata ce am de gand: acvariu 170x46x46, dedicat tropheusilor. Cum suna? Pareri? E destul de mare? Dimensionat ok?
Asta cu dimensionatul...e inutila intrebarea, deoarece stativul il am demult si asa e blatul lui...asa ca in momentul de fata sticla asteapta sa fie lipita...deci nu mai pot da inapoi.
Dupa calculele mele, sticla de 8 mm este suficient de rezistenta, cu intariturile de rigoare, poate aici unii dintre voi veti spune ca NUUUU, dar acum si pentru asta e totuna...e taiata, cantuita.. Nu vad de ce nu ar fi ok, am detinut candva un acvariu executat de o firma din Bucuresti cu dimensiunile 120x40x70 tot din sticla de 8mm si nu avea treaba.
Daca totusi ar fi ceva...fereasca sfantul...in tot raul e si un bine...stau la parter!!
Momentan detin trei acvarii, toate trei cu discusi, asta ca sa intelegeti de ce nu am prea activat pe aici...Unul de 400, unul de 180 si unul de 170 l. Exclusiv discusi. Mai urmeaza unul pentru discusi dar momentan prioritate are cel despre care v-am povestit. Acela va fi echipat cu filtrare externa, pompa valuri, nisip fin, incalzitorul se subintelege...siiiii un background superb executat de catre colegul nostru din Constanta, Alex Paul.
Am mai avut in trecut ciclide de Malawi, dar de Tanganyika niciodata. E greu cu ei? Ma gandeam ca daca ma descurc cu discusii, nici cu acestia nu ar trebui sa am probleme, sau da?? Cateva sfaturi, critici, idei, ar fi binevenite si primite; chiar daca am cativa anisori in acvaristica, cred ca mereu se poate invata ceva nou...ooooh si inca cate.
De aceea astept sa discustam (eu doar cand am timp), si bine-nteles voi reveni si cu poze.
Atat pentru moment, sa aveti o zi superba!
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ce-ai facut ma nene ma?! Iar ciclide, Romeo? Nu te lasi tu cu una, cu doua.
No, hai sa fie cu succes si suntem cu ochii pe tine!

This message was edited 1 time. Last update was at 09/07/2016 10:24:20

[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si spor la treaba!

- barem pune intaritoare superioare, daca tot zici ca sticla de 8mm e "batuta-n cuie". O sa dormim linistiti, cu totii.
- colegu' constantean face backgrounduri misto, o sa iasa bine!
- nu o sa ai probleme cu tanganyikanii, nu-ti face griji... apa curata si mancare potrivita. Nu-i indopa cu "carnuri" si o sa fie in regula.
- mai sunt colegi cu bazine de Tanganyika, asa ca ai cu cine te sfartui pe probleme specifice:

Adi Radu: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/35803.page

Calin Gherman: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/9810.page


PS: Nu uita sa faci poze, din toate etapele setup-ului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Se vede ca e perioada vacantelor...nu tare multi au sarit sa ma incurajeze...
@Koala, multumesc pentru sfaturi...ca sa dormim linistiti, intaritura va fi transversala si va avea 40 cm latime, din sticla de 8 mm dublata. Deci suprafata pe care va tine siliconul va fi de 16 mm pe 40 cm lungime, ce-i drept asta vine exact pe mijlocul bazinului, sus. Nu stiu cine cum isi costruieste bazinul, dar eu nu prea pun intarituri longitudinale, mi se pare ca ma incurca mai rau decat cele transversale ( cele "H"). Plus ca acesta va sustine si capacele de sticla, care vor ajuta la stoparea evaporarii pe cat de mult posibil. Promit sa fac poze in fiecare faza a procesului de contructie, ca sa inteleaga toata lumea cum procedez eu. Si in momentul de fata, acvariul de 400, care e de fapt un Juwel Rio 400, asa e intarit. Cand l-am cumparat din Sibiu, avea cele doua intarituri de plastic originale gata taiate si se umfla vreo 2 cm cand se umplea. Nu m-am jucat cu norocul si i-am aplicat intaritura din sticla si tine beton. Am observat insa ca multi se mira de aceasta metoda, desi e la fel de eficienta ca si intariturile longitudinale. Am observat si faptul ca multi pun si pe fund intarituri, lucru care mi se pare absolut fara rost. Daaar, fiecare face cum crede. Eu m-am ghidat dupa bazinele executate de firme/fabrici si cand am vazut ca neamtul face in felul "X", am zis hai ma ca ala sigur nu e prost degeaba...au ei ani de experienta in spate si stiu ce fac. Ca atare daca ei nu pun extra intarituri de fel si chip, inseamna ca nu e nevoie.
Ca si material de lipit, voi folosi siliconul transparent de la Bison, parerea mea e ca e foarte rezistent, lipeste super si nu pateaza deloc. Adica si daca mazgalesti undeva, e mult mai usor de curatat decat siliconul negru...Am lucrat cu ambele si am decis ca nu ma chinui cu cel negru. Cel negru (Dow Corning 881 sau cam asa ceva) face pelicula mult mai repede decat Bison-ul, pateaza tare daca nu esti atent, e mult mai greu de curatat, se vede si o pata microscopica si uite asa...si nu e cu nimic mai rezistent decat cel transparent. Asta nu inseamna ca nu sunt pretentios, doar ca nu mi se pare important sa am lipitura neagra. Multi fac asta doar pentru a da senzatia de "fabrica" sau de "original". Va spun eu ca frumusetea unui acvariu nu o da culoarea siliconului... Oricum baietii destepti stiu asta...
Absolut ca nu sunt de acord cu lipituri cu exces de silicon ca la usa cortului, dar culoarea nu conteaza, cel putin pentru mine.
Apropo: undeva pe net este o formula de calcul, pe ceva site, cu rezistenta sticlei versus dimensiunile acvariului. Eu nu stiu exact unde-ce- si cum, deoarece din lipsa de timp am rugat un prieten bun sa verifice pentru mine daca dimensiunile pe care le doresc eu se pot executa din sticla de 8 mm, iar acolo spune ca totul e OK...Sper sa fie asa...
Sa va mai dau detalii: filtrarea va fi asigurata de un filtru Fluval 405, asta deocamdata...la 20 de pesti, de aprox 5-6 cm...nu stiu daca e ok? Voi ce spuneti? Of course, nu ma rabd sa pun doar 20...mai am de gand sa maresc efectivul, dar deocamdata atat mi-am permis...sunt in proces de multare de la un apartament la altul...banii nu imi ajung nici sa ma usurez in centru...si uite asa...Sper insa ca in cel mai scurt timp sa pot achizituona inca o serie de pesti. PARERI???? Cati pesti imi recomandati intr-un astfel de bazin???? Cati pot tine in conditii normale??? Aici chiar va rog sa va dati cu parerea! cel putin cei care detineti tropheusi. Nu vreau sa arunc banii pe geam, sa cumpar si sa trebuiasca sa invat pe pielea mea (ca si la discusi) ca la "x" litri merg maxim "Y" pesti...Asa ca va rog, doresc pareri!!! De scimb de apa nu se pune problema...o cunosc de la discusi...dar nu cunosc tropheusii ca si comportament...cum se tolereaza, cati??? Daca e nevoie mai pun un filtru...stiu ca filtrarea nu e niciodata prea multa...exagerata...
Va voi tine la curent!
@dan_florin, in sufletul meu nu am renuntat niciodata la africani...era doar o chestiune de timp sa revin...si de spatiu...acum gasesc o provocare si in noul proiect si iata ca o iau de la zero. Bine ca am si posibilitare financiara, ca altfel ioc...nu poti face nimic...Si tropheusii sunt scumpi, nu numai discusii...


[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta e un link catre un "calculator" de acvarii: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

- cu sticla de 8 mm esti in zona "safe"... cu sticla de 10 mm ai fi stat in zona "very safe".
- culoarea siliconului nu conteaza, decat daca vrei sa-l asortezi cu mobila
- ref. intaritoarele superioare, daca tu te intelegi bine cu alea transversale, fa-le asa.
- eu am bazin de 2 metri, doar cu intaritoare longitudinale... deci, se poate si asa. Depinde de cel care lipeste bazinul.
- aici de citit, daca ai timp si chef: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page#p230659

- ref. pesti, tre' sa citesti topicurile pe care ti le-am indicat mai sus,
- 20 de pesti, la volumul ala de apa, nu sunt multi... si filtrarea o sa fie in regula, cel putin pana cresc pestii.
- sunt cam sensibili la "stomac" si au nevoie de materie vegetala in meniul lor.



PS: Eu am tinut cam 50-60 de mbune (africani de Malawi) in bazinu' de 200x50x55. Cu 2 canistre Eheim.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu am tropheusi dar din cate stiu ei isi regleaza populatia. Daca incepi cu 20 bucati eu zic ca e foarte bine.
Cu siguranta va interveni si Calin in acest topic si te lamureste el.
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Unul din primii pasi:
image
[Yahoo!]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Si multam lui Alex de la Aquarium Prestige:

image
image
image
[Yahoo!]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Apropo @koala: dupa calculatorul de factor de siguranta, si cu sticla de 7 mm ma pune in zona "safe", daramite cu 8 mm...???
Zic eu ca veti putea dormi linistiti...
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu noi Romeo, ci tu tre'sa dormi linistit in primul rand. Oricum, intaritoare musai sa pui.
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Romeo eu la africani nu ma bag da sa ai spor, decorul chiar arata bine, dar il provoc pe Alex sa faca unul-la aceiasi calitate si pentru sudamericani adica : doar trunchi si radacini sau radacini pe fundal argilos/gresie (eventual) erodat de ape cu gauri sapate de catfish , de africani face lumea dar pentru astialalti nu am vazut-inca-unul reusit , pentru inspiatie Alex
[Thumb - 3567b.jpg]

[Thumb - 14171_479956398702528_1411026854_n.jpg]

[Thumb - 548767_480611695303665_2046839132_n.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/07/2016 13:46:19

[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Decorul arata exceptional!
La grosimea sticlei nu mai comentez nimic, promit...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

@ocean, nu as crede ca nu poate face, foarte talentat tipul.
Contacteaza-l si va intelegeti.
[Yahoo!]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Mmmno, ci-ca eu am dat ordinul, eu l-am executat (cu putin ajutor...)



image
image
[Yahoo!]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Azi a sosit si decorul, in conditii bune. Mare lucru din partea curierului...
Din pacate nu ma pot pune instant sa-l si lipesc, dimineata se da desteptarea!
Nu-i bai, ma ocup zilele ce urmeaza, oricum trebuie sa-i dau cateva ape...sa se mai intareasca bine de tot siliconul...etc.
Revin cu poze cand e lipit background-ul si intariturile la acvariu.
Alte detalii daca tot scriu: filtrul, pompa de valuri si incalzitorul le am deja, azi m-am interesat si de comatex sa-i fac si capacul. Dimineata masor totul la milimetru si dau comanda la comatex. Am un amic la o firma de reclame, imi trage si folie pe comatex si va trebui sa-mi fac timp dupa aceea sa-l bibilesc si pe acela. Daca nu reusesc in timp util (doarece intre timp va sosi si clipa ca sa ma mut...) atunci pun o lampa provizorie si cand termin capacul il voi pune.
Va tin la curent!
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Romeo, te muti in Cluj?
Frumos pana aici, succes in continuare!
[Email] [Yahoo!]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Sunt incantat ca decorul a ajuns in conditii bune..astept si eu sa vad cum se muleaza dupa acvariu, ocean am sa raspund provocarii tale, momentan am de amenajat un background pentru cineva, acvariul va fi cu discusi dar cred ca am ma ridic la nivelul asteptarilor, am nevoie de cateva modele, am nevoie de putin ajutor, daca tot ma provoci vino cu cateva modele poate ne auzim in particular
[Email]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Am comandat azi si comatexul. Ma tem ca dureaza...dar nu e foc deocamdata.
Dane...am ratat mutatul in Cluj prin 2008-2009...acum nu mai pot, raman aici in groapa aceasta... Apa e buna la noi pentru ciclide , nu ca la tine in Cluj...acolo e buna pentru discusi , eu ma chinui pe aici cu GH 12, PH 7.5-8...
De aceea sper ca sa le mearga grozav la tropheusi.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva noutati?
Ai mai avansat cu proiectul?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Am mai scris cate ceva mai sus...
Azi am lipit si intariturile la acvariu.
Am o munca care ma cam solicita toata ziua, tare putin timp imi ramane pentru restul treburilor si sunt muuulte... Ma impart insa intre familie si hoby...si e bine!!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com