[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Nano pentru Beta Spledens?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Simpaticii de la mine de la servici au niste chestii de prezentare de plexiglas de 2mm ceva mai mari decit A4.
Cind bate vintul mai sparge cite una si ei le aruncau la gunoi. I-am rugat sa mi le dea mie asa ca m-am ales cu vreo 2-3 kg de plexiglas de 2mm de 215x310mm.

Ar merge facut un nano pentru Beta de 30x20x20(display) cu un sump integrat (de 2-4litri) pe spate cu un bolborositor?
As putea tine 2 Beta in el daca ii separ cu alta bucata de plexi?

Un calcul facut cu ce am gasit pe net indica un factor de siguranta de 3-4 la 2mm grosime pe o inaltime de 20cm.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

In legatura cu grosimea las pe cei care se pricep sa isi spuna parerea, insa in legatura cu ce vrei sa pui in acvariu: o sa ai cam 12 litri brut ceea ce inseamna ca dupa ce pui pietris, decoratii, plante iti vor ramana si mai putini litri. Un Betta e la limita, zic eu. Sa pui separator si sa ai 2 pesti, fiecare in aproximativ 4 litri de apa(net) nu cred ca e ok deloc pentru pesti. Probabil ca pot supravietui dar asta nu inseamna ca o duc bine.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Nu m-as baga,este greu sa lipesti plexi,cei care au incercat ar putea da o parere...Eu am un acvariu care m-a dus vreo 30 lei maxim sa il fac,adica siliconul (bine ca a intrat doar 10 la suta din tub,maxim ) ),este primul facut de mine si are 8 litrii, o perioada am vrut sa il vand cu 15 lei,si inca vreau,poate chiar negociabil...Cine si-ar bate capul sa lipeasca plexi comparativ cu sticla ? ) Plus ca se zgarie infernal de rau.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Banuiam ca sint la limita si am preferat sa intreb.

Dublez lungimea - 2 sectiuni identice - mai complicat de construit (din bucatile care le am), dar ar fi aceleasi probleme de constructie.

Volumul total brut va fi mai mare de aprox. 15 litri pe fiecare sectiune - 30 de litri pt. 2 Beta. Vreau sa pun in spatele partii vizibile (din fata) un filtru pe toata lungimea lat de cca. 5 cm cu burete si ceva de filtrare biologica plus pompa (bolborositor sau cea mai mica pompa care o gasesc) si incalzirea. Adica toate acareturile vor fi ascunse in spate.

Si in versiunea initiala ar fi fost de fapt 15 litri brut.

Ramine intrebarea daca la un bazin de 60x25x20 cm e de ajuns plexi de 2mm? - 60 cm lungime si 20 cm inaltime.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2016 21:59:53


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

AdrianMar wrote:Nu m-as baga,este greu sa lipesti plexi,cei care au incercat ar putea da o parere...Eu am un acvariu care m-a dus vreo 30 lei maxim sa il fac,adica siliconul (bine ca a intrat doar 10 la suta din tub,maxim ) ),este primul facut de mine si are 8 litrii, o perioada am vrut sa il vand cu 15 lei,si inca vreau,poate chiar negociabil...Cine si-ar bate capul sa lipeasca plexi comparativ cu sticla ? ) Plus ca se zgarie infernal de rau.


Stiu, dar mai am niste idei "ciudate" care implica lipirea plexi asa ca trebuie cumva sa imi "fac" mina.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2016 22:19:25


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plexi-ul ala o sa se curbeze, o sa faca burta.
Poti sa uiti de idee, pentru ca e pierdere de vreme.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pentru ca tu mi-ai dat niste sfaturi, acuma ma revansez)
Plexiu de 2mm este foarte subtire, cred ca sunt sanse foarte mari sa se curbeze. Daca ai mai multe placi ai putea sa lipesti doua(sau mai multe) impreuna ca sa il faci de 4-6mm. ACRIFIX 1S este un lipici foarte bun pentru plexi, dar este posibil sa pierzi din claritate cand lipesti doua placi. Sugestia mea este sa mergi la un magazin specializat pe plexi si sa intrebi cum sa le lipesti. Oricum iti zic 100% ca nu este suficient 2mm, e foarte subtire si se va curba si crapa.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2016 22:26:04

rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

In plus, fara coltare nu o sa ai cum sa lipesti colturile fiind foarte mica suprafata de lipit.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Acrifix 15 nu e transparent zic vinzatorii. Acrifix 192 ar merge cu dezavatajul ca se intareste la UVA, la lumina solara sau in timp mai mare la lumina de neoane - se pare ca o versiune a lui e folosita si de dentisti. Si parca am pe undeva niste LEDuri UVA daca le mai gasesc.

@koala - cred ca ai dreptate - se indoaie prea usor. Oricum am ce pune intr-o cutie transparenta de 30x20x20 cm. Si vad ca exista ceva gen cornier de PVC ca sa ii intaresc muchiille.

Trebuie sa vad cum se taie drept plexi. Cu ferastrau, pendular sau o freza mica mi-au iesit diferente de 0,2-0,3 mm.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2016 23:34:12


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
rxget21
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2016 18:26:53
Messages: 186
Location: Timisoara
IP:
Offline

Placa de 2 mm poti sa incerci sa o zgarii cu catteru si dupaia sa o rupi. Un circular ar fi mai bun. 192 folosesc si eu si il las la lipit 24 de ore in casa si nu il mai dezlipesti. Iar pentru colturi exista si coltare din plexi dar cred ca depasesc bugetu.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai nene Liv,

- plexi-ul ala se indoaie in timp, adica o sa faca "burta". DUPA ce-l lipesti, la interval de 2-3 saptamani...
- daca vrei taietura misto, tre' sa o faci la CNC... nu cu pila, nu cu bomfaieru', nu cu nimic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sefule, parerea mea e ca te scarpini intr-o pozitie nefireasca. Daca vrei sa-ti faci damblaua cu un betta, alege o solutie "la cheie"

http://allforpets.ro/bol-acvariu-tetra-betta-bowl-18-l_2557.html

http://www.emag.ro/acvariu-hagen-marina-betta-kit-boy-13404-20575112/pd/DG4QJBBBM/

http://www.aquariumshop.ro/article/acvariu-marina-betta-kit-zen.html

Sau mergi in Hornbach si gasesti acolo acvarii ieftine, de la mic la mare, iti iei unul dupa pohta inimii si gata.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt de aceeasi parere cu batman... un bazin mic, pentru bettani, e ieftin si accesibil. Gasesti variante misto, gata de cumparat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Multumesc pentru sugestii, linkuri si observatii - o sa le recitesc mai tirziu.

Azi am treaba.
Miine fiindca am reusit sa izolez mbuna de restul bazinului o sa fie o replantare cu ce a mai ramas intreg plus alternanthera de la Dan - pe care am pus-o separat. Daca am timp trec si la iluminat mediu, daca nu ramine pe duminica. Plus berile de rigoare bineinteles.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sefule, parerea mea e ca te scarpini intr-o pozitie nefireasca. Daca vrei sa-ti faci damblaua cu un betta, alege o solutie "la cheie"

http://allforpets.ro/bol-acvariu-tetra-betta-bowl-18-l_2557.html

http://www.emag.ro/acvariu-hagen-marina-betta-kit-boy-13404-20575112/pd/DG4QJBBBM/

http://www.aquariumshop.ro/article/acvariu-marina-betta-kit-zen.html

Sau mergi in Hornbach si gasesti acolo acvarii ieftine, de la mic la mare, iti iei unul dupa pohta inimii si gata.


"Acvariile" astea de mai sus tin 1 litru jumate de apa. Adica pestele ala sta intr-o singura pozitie si se arde cu amoniac 24/24. La fel de bine merge un peste de plastic in asa bol, se misca la fel de mult si nici nu trebuie schimbata apa. Eu una nu cred ca asa "acvarii" au ce cauta pe piata si sper ca sunt cumparate de cat mai putini oameni.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu vreau sa intru in polemici, dar acum ceva vreme vorbeam cu un prieten, care numai nepriceput nu poate fi numit in domeniul serpilor si al pestilor betta si.. nu mai zic. Dar imi mentin spusele.


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Prieteni am 2 observatii:
1. O specie are succes daca reuseste sa se reproduca.
2. Are si mai mult succes daca reuseste sa-si mareasca arealul de reproducere si numarul indivizilor.

Beta Splendens din ambele puncte de vedere o duce bine spre foarte bine. Reproducerea e relativ usoara (din punctul nostru de vedere) si il ajutam noi aici. Aria de reproducere s-a marit de la Thailanda la aproape tot globul (din cite am auzit sint si acvaristi prin Siberia). Cit despre numarul lor - in orice caz in ultimii 100 de ani a fost in crestere. Ca e crescut intr-un vas de 0,5 litri (cum am vazut in fermele din Thailanda) sau 15 litri deja nu prea mai are.importanta. Se reproduce in ambele cazuri. Eu vreau sa ii ofer conditii mai bune in care sper sa ma bucur de el 2-3 ani nu 1-2 ani.

Am mai avut Beta prin 1980-81 - in borcane de 3 litri. Am reusit cu plimbari prin baltile din jur (Oborul si Timisoara erau departe) sa ii lamuresc sa depuna. Din lipsa de mincare si lipsa experientei mi-au murit toti puii dupa 3-4 zile.

In ceea ce priveste marimea bazinului 12-15 litri mi se pare de ajuns pentru o pereche de beta separati. Daca e dotat si cu un sump integrat de 2-3 litri cu filtrare biologica
plus intretinerea uzuala, nu cred ca poate fi comparat nici cu ce e la reproductie in Thailanda, nici cu paharele de 250ml in care sint inchisi in magazineledin RO (sper ca le schimba apa de 2 ori pe zi cel putin - doar ca nu i-am vazut facind asta).

Cit priveste il cumpar/il fac e o optiune personala din mai multe motive. Daca nu iese pot sa cumpar unul. Cind o sa fac jurnalul cu Beta (fiindca vreau Beta) daca e de sticla inseama ca l-am cumparat, daca o sa fie de plexi+pvc inseamna ca l-am facut pentru placerea mea.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2016 21:26:31


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com