[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Backgrounduri si Acvarii cu cichlidae - Pasiune descoperita din intamplare  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare tuturor !
Am vazut ca sunteti destul de entuziasmati de ceea ce a iesit din mana mea in ultima vreme si m-am gandit sa va fac o scurta poveste legata de cum a inceput totul, pana unde am ajuns in prezent si cam pana unde am sa urc cu aceste backgrounduri. (vorbesc de backgroundurile homemade din topicul Cichlidae-120l-novice).
Ei bine toata nebunia a inceput pe undeva prin toamna anului 2013 cand o cunostinta ma rugat sa-i ofer o mana de ajutor in vederea amenajarii unui acvariu, cu cichlide. Bun, il ajut dar...sau mai bine as spune DAR , (acest DAR chiar era unul mare), ce nu stiam eu nimic de acesti pesti superbi, de care m-am indragostit pe parcurs, dar ce nu stia gagiul asta mai nimic legat de acvaristica.
Ete si uite asa am inceput sa ma mut pe sectiunea "Acvarii cu cichlidae - Jurnal" si dai si citeste, ca sa fiu sincer in prima noapte imi aduc aminte ca am adormit cu laptopul in brate, nu mai ma saturam de poze, mi-au placut atat de tare acvariile celor batrani si cu experienta aflati aici pe forum, ca nici nu aveam rabdare sa citesc, eram cv de genu: POZA! POZA! POZA! POZA !
Desigur dupa o zi de cursuri la facultate, am inceput si documentarea, trebuia sa ajut si omul in timp ce-mi clateam eu ochi. Bun si uite asa am inceput...apa; pH; temperatura....opa stai asa pesti astia tineau pui in gura...super tare frate si dai si citeste si mai mult si sari de la un topic la altul, mi-a placut atat de mult ce am citit pe forum incat eram nerabdator sa ii vad mai repede pe nazdravani si sa vad eu care-i treaba cu ei.
In ce-a de-a treia zi am dat fuga cu "doritorul-necunoscator" (reamintesc ca nu stie nici acum prea multe, omu vede ii place si vrea) in ZooMania, infingete la aia acolo la bazinele cu pestisori, "CICHLIDE AFRICANE - 9 LEI", sincer sa fiu a fost un shoc. pentru mine aia erau mici si nu aveau culori, vb cu tipul din magazin ne alege el 8 pestisori unul ne spune el de la inceput ca se va face albastru, gata nene ala sa fie ( acel albastrel urma sa devina defapt un Pseudotropheus Demasoni care a omorat tot ce era pe langa el pana au mai ramas 2 :lol a mai bagat el acolo si niste "dinaia galbeni ca sunt frumosi tare" am zis eu atunci ( Labidochromis Caeruleus-as spune eu acum ) si inca cativa care saracii au cam dat coltul ca-i capacea "Albastrelu" si mureau unul cate unu si nu intelegeam dc (asta pana cand am inceput sa mai citesc eu mai bine si iaca ca am si aflat care-i treaba cu el...acum "ALEX STIE!!!).
Tot la oameni astia mai mari d.p. forum am vazut si cv legat de background, "...aham...bun hai sa vedem unde gasim unu de cumparat" am mers cu al meu in magazin si am gasit ceva facut din polistiren dinala bobite si vopsit fara ciment fara rasina fara nimic...parea ok pt mine atunci...am mai luat si niste radacini, am citit eu ca astia trebuie sa se poata ascunde asa in goana mea dupa poze. Ete si uite cam asa arata primul acvariu cu africani amenajat de mine.
[Thumb - CAM00555.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 23/08/2016 16:30:57

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Eeee dar stati ca povestea aici abea a inceput, sa nu credeti ca am avut stare cam 6 luni daca nu mai bine, in camera de camin aveam un 120l cu red belly, dar deja ma plictisisem de ei, doar ca nici nu ma induram sa-i arunc, plus ca student, greu cu bani, mai si fumezi, m-am tarait pana pe la sfarsitul lunii martie, am pus eu ban pe ban acolo cat mi-a permis bugetul, ca de...strangi bani, nu asta este problema, preblema mea era ca nu aveam de unde sa-i strang
Eeee din nou Eeee si pentru ca bani putini si zic eu ca o dreapta jumatate, nu doua, nu inca... mai lucrez la cea de-a droua dreapta este in curs de transformare , am inceput sa ma documentez DYI.
-filtru extern ca am vazut eu acolo ca nu merge asa cu unu cu doua... astia mici fac multa mizerie si cica sunt cam pretentiosi...bun, ma repet DYI, teava d.pvc niste discuri ceramice, niste zeolit si putin burete, iar pentru a-mi impinge apa am folosit doua capete de la doua filtre interne legate in paralele pentru a spori debitul de apa.
Cam asa arata dracovenia:
image
image
image
image
Bun...dar parca vreau si background 3d cum am tot vazut pe la alti, dar cum nema bani hai cu DYI, eee si uite ca asa am inceput eu cu fabricarea primului background, hidos cum spune o persoana pe care am cunoscuto nu de mult fara nici un gand ca am sa ajung sa creez in viitor astfel de backgrounduri, am pasit incet ca un copil care abea invata sa mearga, dar totusi ambitios, si aici trebuie sa ii multumesc persoanei care ma ambitionat crancen Koala, ma nene eu atat de tare m-am ambitionat sa fac eu ce vreau ca nu m-am lasat si am dat bataie mai departe cu ai mei gargauni pe care ii aveam in cap.
image
image
image
image
Asa arata primul meu background..."hidosul" (am gasit si un nume pentru el)
Labidochromis -hongi sweden -caeruleus -mbamba bay
Am sa ma opresc aici si promit ca revin cu forte proaspete si am sa continui povestea dar sunt cam chior de somn, am avut o zi plina ieri si nu am dormit decat o ora si jumatate...pentru ca nu am reusit sa ma inteleg la "pret" cu cineva...Flori esti acolo ?! Mai taiem din ele sau nu ?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/07/2016 14:28:42

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline




by koala: Am reparat linkul... tine-o tot asa.

This message was edited 3 times. Last update was at 05/07/2016 14:51:56

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare! Daca tot am inceput cu povestea am sa incerc sa o aduc in zilele noastre cat mai repede.
Pentru ca gasisem eu si reteta acum.... si am vazut eu ca daca topesc pe la varfuri polistirenul ala cu o flacara(lumanare, bricheta, lampa cu gaz) dupa ce am taiat cu grija forma dorita a polistirenului la cutter sau nu neaparat. Mai apoi am inceput sa adaug cimentul, laptele de ciment care nu trebuie sa fie unul foarte gros ci sa fie ca si smantana la densitate. Dupa ce am adaugat 3-4 straturi de ciment simplu am inceput sa trec la nuante, nuante pe care eu le dadeam din oxid de fier (eu am gasit oxid in urm nuante:verde; rosu; maron; galben; albastru; negru...verdele se poate scoate si din combinatia de culori galben-albastru).
Pestisorii incepeau sa creasca destul de repede iar eu ma cam plictiseam de decorul ala care nu ma prea ajuta nici cu filtrarea prea mult, ii determina si pe pestisori sa ocupe teritorii, masculi deveneau tot mai agresivi asa ca...next episode
image
image
image
Ajunge cu povestitu ca astazi mai mergem si la munci, dupa 24 de ore de munca daca am sa mai fiu capabil de scris am sa va povestesc ce-am patit eu cu backgroundul de mai sus care nu a rezistat decat 5-6 saptamani

This message was edited 1 time. Last update was at 06/07/2016 08:36:29

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare Dupa cum spuneam si mai sus backgroundul din imagine nu a rezistat prea mult, unul dintre masculi de labidochromis mbamba bay a cautat cu orice pret ca inlature plasa ce ascundea conducta ce-mi scoatea apa din acvariu (in`ul) asa ca ne avand alta solutie a trebuit sa scot toata apa din acvariu si sa refac backgroundul.
Pentru ca rezultatul nu ma multumea (nu ca acum as fi foarte multumit de rezultatele mele...vreau tot mai mult) am zis sa incerc sa creez un alt background ( cea de-a treia incercare). ]
Folosind aceiasi reteta, aceiasi tehnica ciment in straturi succesive date la pensula, oxid de fier pentru culoare, sculptat la cutter si flacara pentru a rotunji varfurile.
image
Cam asa arata acvariul meu dupa 3 incercari, in acel timp eram foarte mandru si foarte multumit de rezultat, plus ca pestisorii incepusera sa prinda colorit.
[http://img.plici.ro/image/jYJ]image[/url]
[http://img.plici.ro/image/jYG]image[/url]
[http://img.plici.ro/image/jY1]image[/url]
[http://img.plici.ro/image/jYn]image[/url]
[http://img.plici.ro/image/jYU]image[/url]
[http://img.plici.ro/image/jYy]image[/url]
[http://img.plici.ro/image/jYR]image[/url]
[http://img.plici.ro/image/jYr]image[/url]
[http://img.plici.ro/image/jYk]image[/url]
[http://img.plici.ro/image/jYh]image[/url]
[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Incet, incet au aparut si puiuti...
[Thumb - CAM00298.jpg]

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru ca deja aveam 2 serii de pui, am incropit niste tuburi din plasa pe care le-am cusut cu ata normala si am creat 2 maternitati, nu aveam posibilitatea sa ii tin in alt acvariu si am cautat o solutie sa ii tin pe toti la gramada, si mi-a reusit
[Thumb - CAM00340.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2016 19:55:43

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Din lipsa de ocupatie, si destul de mult timp liber am inceput sa fac tot felul de teste, si sa incep sa ma joc cu polistirenul, am facut cateva decoriri in miniatura, ca sa vad ce-mi iese
image
image
image
image
Foarte incantat eu de rezultatul obtinut, am inceput sa ma laud ca de...tare mandru mai eram eu, pana cand un prieten de acasa ma suna si ma ia tare..."Auzi ma! Tu stii sa lipesti sticla? "
M-am pierdut, nu stiam ce sa raspund, de stiut stiam, teoretic, parctic nu facusem asta pana atunci, nici macar ca si ucenic, asa ca i-am spus omului adevarul, "Ma nene eu stiu cum se lipeste teoretic, dar practic.., nu am facut asta pana acum, dar cel mai bine vb cu cineva care a facut asta". "Hai cand vii acasa suna-ma sa discutam"
Bun..in 2 zile ajung acasa ma intalnesc cu flacau asta intr-o cafenea si ce-mi zice omul, ca deasupra cafenelei unde noi ne-am intalnit patroni vor sa faca un acvariu, atunci chiar m-am panicat, eu unu nu ma bag,ei nu si nu, ca lipim noi acvariul sa nu mai plateasca pe nimeni. Bun am slefuit eu la sticla ca nu era nici cantuita, si dai cu piatra de abraziva, dai si foaie abraziva si curata canturile, desigur ca nu ne-a iesit, asa ca am sunat am vb cu cineva sa le lipeasca sticla, a venit si le-a lipit sticla. Bun aici intru eu pe fir, ei vroiau carasi aurii, ceva sa fie acolo nu foarte scump, dar sa fie si frumos. Dupa 2-3 ore de discutii cu patroni si poze si multe altele i-am convins pe oameni aia sa bage ciclide africane in acvariu, iar eu sa le fac backgroundul, eram atat de incantat incat nu le-am luat nici un ban, materialele lor si atat. Si dai si apucate de treaba. Dupa cam 2 saptamani de munca am terminat backgroundul.


daca ma ajuta cineva si-mi explica si cum fac sa postez clipurile as fi foarte incantat, sa-mi lase un exemplu. Multumesc Frumos !

This message was edited 2 times. Last update was at 07/07/2016 20:19:12

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Apesi pe butonul Youtube, pui link-ul catre clip, apesi iar butonul Youtube

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nF6sIK9fC1o[/youtube]


Cam asa arata formula. Rezultatul e asta:


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Bun multumesc frumos ! Am modificat si eu la mn ca sa se inteleaga ce si cum
[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Acum ca tot am vazut eu care este treaba cu backgroudurile astea, si mana imi parea ca incepe sa se dea dupa ele si ele se dadeau usor, usor dupa mana mea, am inceput sa postez pe facebook, din intamplare am avut success, m-am imprietenit cu domnul Motiu Florin din arad, crescatorul de africani...din vb in vb acesta indruma pe cineva care avea un acvariu in curs de lipire catre mine in vederea confectionarii unui background. Am renuntat la polistirenul acela clasic din bobite si am trecut la ceva mai serios, doar ca aici au inceput sa apara problemele, asta era mult mai tare si aparatul meu de sculptat rudimentar, nu facea fata temperatura era cam mica pentru ce aveam eu nevoie iar rezultat nu era deloc multumitor.
Ce am gandit eu... daca as folosi un aparat de sudura sa inrosesc eu o sarma, oare ce ar iesi, si am legat sarma pe o ditai teava care la randul ei era fixata in menghina... inca ma amuza cand ma gandesc la ce mi-a trecut atunci prin minte dar a mers. Am sculptat decorul si tipul a fost multumit, din pacate cu pozele cam prost, am cerut in cateva randuri niste poze si cele mai ok poze au fost facute de cel ce a lipit acvariul si decorul dupa ce a ajuns la arad.
image
image
image
image
image
image
Am mai munci la ince 3 proiecte si am renuntat, era destul de greu, nu mai lucram intr-o magazie amarata in camin ci mergeam in atelierul cuiva, si aveam destul de mers, era greu si cu apa acolo asa ca am renuntat, licenta batea la usa si tot asa. Dar nu aveam de gand sa renunt, dupa terminarea facultatii am zis ca-mi caut o casa de inchiriat, prima conditie, ce-a de-a doua sa am unde sa-mi fac atelierul si sa nu am proprietari pe langa mine...multa galagie la mn in atelier si sigur ma dadeau afara in 2 luni
Dar totusi cineva a tinut cu mine si am gasit o casa de inchiriat, pe o suma chiar modica, foarte aproape de locul de munca, intr-un sat pe langa orasul Mangalia, Vamaioti poate stiu si au auzit de el, Limanu se numeste comnuma.
Eee si dupa ce am renovat eu casa am pus mobila pe pozitie si toate cele prin ianuaria anul acesta am inceput sa pun la punct atelierul, si dai si cumpara lemn, nu am facut nici-data o masa, ce-i drept la prima nu prea a iesit ea demna de lauda, dar la cea de a doua masa a fost chiar foarte ok. Mi-a placut atat de mult sa vad acvarii ce erau amenajate cu backgroundurile mele incat nu m-am lasat cu nici un pret.

image
image
image
Cam asa arata atelierul pe la inceputul lucrarilor, promit ca-i fac o poza sa vedeti cum arata acum nu mai seamana sub nici o forma mizerie si praf cat cuprinde, iar acareturile sunt tot mai multe, cutii cu maimute am de nu stiu ce sa mai fac cu ele, dar...cine stie cand am nevoie de ceva dp acolo
Eu inchei pentru aceasta seara si sper ca nu am plictisit pe nimeni, poate chiar mai inspir si pe altcineva
Ape limpezi tuturor! Am sa incerc maine seara sa aduc povestea la zi



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Si decorul facut mie,care din pacate poze nu au fost prea multe,pt ca niciodata nu am reusit sa ii fac poze clare,din cauza ca lumina la mine in acvariu nu era lumina buna si se vedea blur....presupun ca de.asta l.ai omis,din lipsa de poze si pt ca ai considerat ca nu e cine stie ce,insa in acvariu a venit super si arata de milioane

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
euro2me
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2013 20:59:04
Messages: 268
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Foarte misto ce faci, felicitari.

Ce mai e prin 2 mai, e aglomerat ?

Nu-ti bate capul, sunt altii facuti pentru asta.
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai tot nu exista poze cu el nici acum? adica daca ai fotografii le poti posta aici eu unul nu stiu de ce background vb. Exista un background pe care l-am facut la inceput dar pe are nu l-am amintit pentru ca nu am nici o fotografie din pacatem am avut cateva in atelier facute dar le-am pierdut, deci ....POZE POZE POZE
[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Este destul de aglomerat, este prima vara pe care o petrec in zona si chiar sunt uimit cum sa trezit totul la viata, era pustiu acum 2 luni iar acum ...a inflorit totul
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Misto topicul!
Daca te tii de el si-l aduci "la zi", o sa-l fac Sticky.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

fain tare alex

bravo

lipesti si acvarii? mia colaborezi cu cineva?

ce mai fac discusi ?

pestisoru meu de aur
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Sunt si pe topicul meu"un alt inceput" la un proiect care acum este in asteptare
[Thumb - received_1653650421628003.jpeg]

[Thumb - received_1653659334960445.jpeg]

This message was edited 6 times. Last update was at 12/07/2016 12:24:36


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Daaa si mi-au mai scapat inca doua am sa revin cu o corectie la timeline sper sa se inteleaga, momentan sunt ocupat am niste musafiri si cam toata saptamana sunt pe chefuri daca tot au intrat acvaristi in concediu si nu am de lucru ma dau si eu la focuri de tabara si gratare

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2016 23:06:01

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

Ei da, dupa ce am facut acel background de la arad, au mai fost un numar de 3 proiecte, cel prezentat mai sus de colegul nostru a lipsit din poveste pentru ca nu am avut fotografii cu el (a fost printre primele nr.5 mai exact), nici cu cele 3 de care am amintit nu am fotografii excelente, unul dintre proiecte a fost o donatie, cel ce mi-a insuflat pasiunea asta cu africani, a trecut la discusi, acvariul meu din camera de camin a urmat sa ramana in facultate doar ca intr-o alta locatie si cu discusi in el, din pacate nu am reusit sa ma inteleg cu omul, discusi au nevoie de filtrare, apa cat mai curata si tot asa, trecem peste detaliile minore, am schimbat backgroundul si am bagat discusi, in paralele am lucrat la un alt proiect pentru americani, un trunchi de copac (nu forte reusit de altfel) nu am poze cu el la gata ci doar cu el in alb.
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com