[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Plate coral sau ce este ?  XML
Forum Index » Corali
Author Message
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Azi am vrut sa cumpar un frag de GSP si era atasat acest coral de el, cine l poate identifica ? Multumesc !
image

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2016 19:37:45

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Norocosule.
Ai o (Helio)fungia fralinae, in stadiul atasat, de anthocauli.
Fragul tau de GSP a fost crescut pe un schelet mort de Heliofungia. Aceasta are insa puterea sa pastreze tesut visbil dupa moarte din care cresc acesti anthocauli.

Cand sunt suficienti de mari, se desprind singuri de pe scheletul mama si isi continua dezvoltarea ca adulti liberi, pe substrat.

Pastreaza scheletul mama, va continua sa produca anthocauli.

Heliofungia este un plate coral, un LPS. Are nevoie de lumina mediu-inalt (fotosintetic), beneficiaza de pe urma hranirilor de 2-3 ori pe saptamana, practic mananca orice.
Tine nitratii si fosfatii redusi, de asemenea Ca / Mg / Alk in oarametri optimi, altfel moare. Si daca ai noroc produce pui.

Vezi exact acelasi coral aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/60/35772.page#p322427

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
ceatza
Member

Joined: 09/12/2014 14:46:08
Messages: 139
Location: Salisbury UK
IP:
Offline

Nu l am cumparat dar probabil ca am sa l cumpar zilele urmatoare e o colonie marisoara cu plate atasat.

Am fost si am luat 2 firefish in schimbul la jester goby iar deja un fire fish e mort iar al 2 lea da semne sa schimbe lumea sunt foarte dezamagit. Parametrii apei sunt buni iar sa fac claim la inca 2 pesti deja e prea mult pentru mine .
 
Forum Index » Corali
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com