[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Regandire acvariu marin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Am un nano acvariu de 36 litri brut, iar in prezent a devenit neincapator, nu mai am unde sa mai pun corali, pesti, etc. Vreau sa fac altul la un volum dublu de apa, mai precis 72 litri. Acum, cateva intrebari pentru cei cu experienta care mi-ar putea da un sfat:
- pot face un sump la volumul asta sau s-ar preta mai degraba un refugiu? (personal, inclin spre sump)
- pentru ca latimea nu poate fi modificata (30 cm), distanta pana la perete mi-ar permite doar un refugiu pe toata lungimea acvariului de doar 8 cm. E prea putin?
- e ok daca lampa va fi pozitionata deasupra uneia dintre laturile acvariului, zona in care vor fi rocile si coralii, iar in partea opusa sa las o plaje mai larga cu o lumina ceva mai slaba?
Multumesc.
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Eu as face un sump... pentru faptul ca iti aduce un aport de apa in sistem si pentru faptul ca ascunzi acareturile acolo.
- Nu inteleg ce vrei sa zici, cu aia 8 cm de refugiu... adica, vrei sa faci ala in spatele acvariului, la "nivel"? Ca sa pui ce, acolo? Niste alge?... nu strica, da' o sa fie incomod de umblat/curatat.
- Pune lampa cum vrei tu, ca nu conteaza... sub ea, bagi coralii... mai la umbra, lasi plaja de nisip. Nu e bai!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dan_florin wrote:Am un nano acvariu de 36 litri brut, iar in prezent a devenit neincapator, nu mai am unde sa mai pun corali, pesti, etc.


Ei, ei, si daca nu ti-as fi zis lucrul asta acum cateva luni e zile...
[Email] [Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Va multumesc domnilor! smilie
Koala, asa e, latimea refugiului o sa-mi dea mari batai de cap. Aveam in plan sa pun si un skimmer mic acolo, asta pe langa matrix si alte materiale bilogice (cu algele n-am experienta), dar mentenanta lasa de dorit la o latime asa mica.

Aure, Aure...pai trebuia sa-mi dai cu ceva in cap atunci de sa ma lasi lat, cand ma trezeam imi faceam din start unul de juma'de tona. Lasand gluma, ai avut dreptate, dar la vremea aia eu faceam pasi mici si timizi spre acvaristica marina (nu ca acuma am devenit nu stiu ce expert). Apropo, poti trece oricand sa vezi in ce stadiu ma aflu in prezent, doar sa-mi dai un semn.
[Email] [Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

" - Pune lampa cum vrei tu, ca nu conteaza... sub ea, bagi coralii... mai la umbra, lasi plaja de nisip. Nu e bai! " De la ciclide mi se trage si mie cu plaja. Cine cunoaste stie! Merci, maestre Koala!
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sincer, io m-as caca in el de refugiu (acolo, pe aia 8 cm latime)... si-as face bazinul mai lat, atat cat imi permite spatiul.
Idem dedesubt, unde-as face sumpul atat de mare cat se poate. Chiar mai mare decat bazinul, daca pot si daca am loc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

koala wrote:Sincer, io m-as caca in el de refugiu (acolo, pe aia 8 cm latime)... si-as face bazinul mai lat, atat cat imi permite spatiul.
Idem dedesubt, unde-as face sumpul atat de mare cat se poate. Chiar mai mare decat bazinul, daca pot si daca am loc.


Foarte adevarat! Totusi, n-am sa fac refugiul mai mare ca bazinul, da' un lucru e sigur, nu ma mai"zgarcesc"la volum.
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asculta-ma si fa sumpul atat de mare cat iti permite spatiul disponibil. O sa ne multumesti mai incolo!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

dan_florin wrote:

Foarte adevarat! Totusi, n-am sa fac refugiul mai mare ca bazinul, da' un lucru e sigur, nu ma mai"zgarcesc"la volum.


Fa-l pe ala de 72 de litri si mai discutam peste 2 luni, cand o sa-ti doresti unul de 160 de litri

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Fa-l pe ala de 72 de litri si mai discutam peste 2 luni, cand o sa-ti doresti unul de 160 de litri
Plm, e adevarat ce zice batmanu'.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Adevarat, mai mare e mai bine! Va multumesc de acum, dar cum sa o multumesc pe nevastamea? Oriunde se uita, tre' sa vada o simetrie, o noima o lucrurilor, altfel....nu ma vad eu bine. Sunt un om de cuvant, cand m-am lasat de ciclide, i-am promis ca nu mai fac un acvariu mare in casa, asadar, eu pledez pentru armonie in familie.
[Email] [Yahoo!]
mirciulik
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/04/2008 14:33:19
Messages: 450
Location: Bucharest - crangasi
IP:
Online

Pentru armonie iti zic eu cum sa faci: renunti la toate acvariile. Dupa 2-3 luni o sa inceapa sa-i fie dor sa se uite la pesti si corali si o sa te lase sa-ti faci un acvariu. Atunci poti chiar sa maresti volumul
La noi a functionat.
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

mirciulik wrote:Pentru armonie iti zic eu cum sa faci: renunti la toate acvariile. Dupa 2-3 luni o sa inceapa sa-i fie dor sa se uite la pesti si corali si o sa te lase sa-ti faci un acvariu. Atunci poti chiar sa maresti volumul
La noi a functionat.


In teorie suna bine mirciulik, dar ai scapat din vedere ca deja am adunat ceva corali in acvariul meu, n-as renunta asa usor la ei. Musai tre'sa-i transfer in cel mare daca-l fac.
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nici o problema, accept cadouri

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Batman sa primeasca cadouri? Cine esti? De unde vii? Ce-ai facut cu adevaratul Batman?
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Glumeam, iti dai seama.. Chiar azi ii reprosam lui Peti ca-mi face discounturi prea multe si ma simt aiurea

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Glumeam, iti dai seama.. Chiar azi ii reprosam lui Peti ca-mi face discounturi prea multe si ma simt aiurea


Esti mortal! Cine nu are simtul umorului cred ca si-a gresit forumul.
[Email] [Yahoo!]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Glumeam, iti dai seama.. Chiar azi ii reprosam lui Peti ca-mi face discounturi prea multe si ma simt aiurea


aha .... voi lucrati pe ascuns
maine il sun si io pe nea Petrica
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Spre deosebire de ALTII, nu dau nume, care nu lucreaza deloc. De exemplu, cineva care trebuie sa-mi faca usi pentru bai, ca sa nu mai stau in plm cu perdea in loc de usa

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
georgemonda
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/11/2014 22:19:16
Messages: 2009
Location: Bistrita
IP:
Offline

da jos perdeaua ca sa nu mai stai cu ea
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com