[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa distilata de la instalatia de aer conditionat?  XML
Forum Index » Apa
Author Message
sydney
Member
[Avatar]

Joined: 07/04/2006 15:44:52
Messages: 158
Location: Timisoara, zona Flora
IP:
Offline

Apa pe care o elimina prin condens instalatia de aer conditionat poate fi folosita pe post de apa distilata in amestec cu apa de la robinet? Sau intra cumva in contact cu ceva piese din cupru care ar putea cauza o anumita concentratie nedorita de cupru in apa? Foloseste cineva aceasta apa in scopul mentionat? La instalatia la care ma uit acum vad ca nu doar picura sporadic, ci curge cu jet aproape continuu. Cred ca ar putea fi o sursa de apa distilata, cel putin pe timpul verii.

N-am gasit nimic pe forum legat de acest subiect. Sa fie ideea chiar atat de nastrusnica?

Îmi oglindesc sufletul în acvariu.
Africanu
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2002 02:50:07
Messages: 218
Location: bucuresti - dr. taberei
IP:
Offline

Aia numai distilata nu e. La mine la job apa de la aerul conditionat curge intr-o ghiveta care are a acumulat destula negreala intr-un timp nu tocmai lung (negreala de la apa de AC, evident).
[Yahoo!] [MSN]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Eu zic ca apa aia care curge din instalatia de aer conditionat e chiar apa distilata. Si la aparatele pe care le stiu eu curge chiar printr-un furtun transparent, nu printr-o teava de cupru.

Prin instalatia de cupru "curge" freon. Sau ma rog, cine stie ce alte gaze mai ecologice, care faciliteaza schimbul de caldura...

Si in Constanta "tzasneste" la fel din instalatiile de AC. E aerul foarte umed.

Ma rog, o antrena ea ceva impuritati de ajunge cu "negreala" la iesire, dar... ce sa zic... daca ai vedea ce iese si din apa de baut (impuritati adica) nu stiu daca ai mai bea de la chiveta... ;).

In concluzie, eu as face asa: As filtra-o bine, dupa care as face un test de duritate ca sa ma asigur ca nu ma chinui degeaba. Dupa care un test de Cu, ca sa dorm linistit, si ce alte teste mai am pe acasa... Doar urmeaza sa o folosesc in acvariu, nu vreau sa fac vreo prostie din lene sau graba.


Val.
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

am citit pe undeva ca apa provenita de la dezghetarea frigiderului (cele vechi, care faceau gheata in congelator) ar avea o duritate fff scazuta ....
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

cristi_ionescu_79 wrote:am citit pe undeva ca apa provenita de la dezghetarea frigiderului (cele vechi, care faceau gheata in congelator) ar avea o duritate fff scazuta ....


Asa este.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Normal... ideea e aceeasi. Si gheatza din frigidere si apa care curge din instalatiile de AC provin din vaporii de apa din atmosfera.
Adica, cel putin teoretic, e chiar apa distilata.

Val.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com