[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Visul meu...Malawi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Va salut dragi forumisti.
Ma numesc Dan si sint din localitatea Turda. Pana acum ceva ani am avut un setup cu un acvariu Rio Juwel de 80 de litri in care am tinut neoni, mulinezi, gurami si ceva sanitari. Deoarece mi-am gasit de lucru afara din tara, am stopat acvariul respectiv deoarece era foarte greu pentru sotia mea sa faca mentenanta acvariului pe timpul celor 2 luni cat eu nu eram acasa din turele mele 2 luni servici, 1 luna concediu. Dupa 8 ani de meleaguri straine am decis ca revin in tara la sfarsitul lunii August. Sotia si-a dat acordul anul trecut ca pot sa imi vad linistit de hobby atunci cand voi reveni in tara so...long story short...din decembrie am inceput sa imi achizitionez cele necesare.
Deoarece stam la bloc, spatiul mi-a permis achizitionarea unu Rio Juwel 300 iar rasfoind forumul asta in ultimii 4 ani am hotarat si ce pesti vor innota fericiti in noul acvariu, ciclide africane. Proiectul incepe sa capete contur. Pana acum am achizitionat urmatoarele:
- Acvariu Rio Juwel 300 (am scos filtrul intern)
- Filtru extern Eheim professionel 4+ 600 (poate putin overkill)
- Sterilizator UV Eheim reeflexUV 500, pe care vreau sa il introduc pe returul canistrei, pentru a fi folosit cu usurinta la nevoie, cu toate ca va reduce la jumate debitul canistrei, sau cu pompa separata, depinde cum se comporta tot ansamblul in momentul cand voi starta acvariul.
- Mobilierul este facut la comanda
- Background facuti de baietii de la Aquadekor Iugoslavia

Mobilierul nu este inca terminat, urmeaza sa imi ajunga si usile zilele astea. Planul mobilierului este urmatorul.
-In partea stanga urmeaza sa plasez vechiul Juwel de 80 de litri. Va fi tinut ca steril, incalzit, cu un filtru intern micut si ca bazin de rezerva in caz de ceva. Schimbul saptamanal in bazinul mare il voi face aspirand substratul scotand aproximativ 80 de litri de apa. Completarea o voi face cu ajutorul unei pompe pe care urmeaza sa o achizitionez, o pompa de recirculare - Jebao DC3000 din bazinul de 80 de litri, unde apa va avea circa o saptamana vechime.
- In partea dreapta voi monta canistra si sterilizatorul.

In principiu, in Septembrie ajung in tara, o sa umplu acvariul, dupa ce ma hotarasc ce nisip o sa pun si o sa trec la ciclarea lui. Sper ca intr-o luna, adica sfarsitul lunii Septembrie sa fie gata pentru a primi noii locatari. Referitor la nisip, ma gandeam ca va fi de efect JBL Sansibar Snow, cu toate ca granulatia pare cam mica. Astept sugestii la acest capitol.

Referitor la pestani, ma gandesc sa bag maxim 30 de juvenili prima oara, 5-6 tipuri, urmand sa fac o triere pentru a ramane cu maxim 20-25 de pesti maturi, cu toate ca vad ca pe nici unul nu prea va lasa inima sa faceti triere si sa renuntati la 1-2 exemplare. Mai jos, lista cu ce am in plan. Astept sugestii deoarece nu stiu prea multe despre compatibilitatile dintre aulonocare si cei de jos. Am cateva aulonocare frumoase pe lista dar in principal cei de jos sint un must.
- Haplochromis borleyi yelow fin
- Labidochromis hongi red top
- Iodotropheus sprengeri
- Labidochromis caeruleus

Revin cu update-uri. Cine are sugestii, combinatii de pesti pe care sa le aplic la acvariul meu, este bine venit.

Cu stima,

Dan
[Thumb - 13292820_1175421595810166_442007346_n.jpg]

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bun venit!

- bazinul pare in regula, dpdv al dotarilor... ai mai avut pesti, deci nu esti incepator. Nu vad probleme.
- ia nisip fin, pentru ca pestii au tendinta "sa sape"... daca nisipul e "colturos", se vor rani la buze.
- gusturile nu se discuta, in materie de pesti... totusi, eu te-as sfatui sa te mai gandesti la ideea cu Iodotropheus sprengerae. Sunt pesti oarecum terni, nu stralucesc prin culoare si/sau comportament.
- numarul de pesti este rezonabil ales, tinand cont de bazin si filtrare.
- avem multe bazine "cu africani" pe forum, ai de un' sa te inspiri.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Multumesc pentru reply Koala. Mie imi era ca nisipul pe care l-am ales eu sa nu fie prea fin pentru scormonitori. Este listat cu granulatie 0.1-0.6 mm.
In privinta filtrarii, am uitat sa mentionez ca mi-am montat pe bateria de la bucatarie de unde o sa alimentez acvariile cu apa un filtru Aquator Maxi Duplex cu fltrare mecanica si carbon, ca sa stau eu linistit )
In privinta pestilor, borley si caeruleus sint principalii actori, restul ma mai documentez. In principiu vreau pestani colorati, pasnici si nepretentiosi. Daca avem pe cineva din Cluj poate prind si o sursa pentru pesti, contracost bineinteles, cei de la Pet Shop au un termen de livrare cam mare.

Cu stima,

Dan

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2016 15:35:11

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La bateria aia de filtrare ar fi bine sa montezi si un cartus de Sterasyl... asta filtreaza sulfatul de aluminiu (care e foarte toxic).
Completeaza-ti orasul de resedinta, ca sa ne fie usor cu recomandarile... My Profile - Location

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

koala wrote:La bateria aia de filtrare ar fi bine sa montezi si un cartus de Sterasyl... asta filtreaza sulfatul de aluminiu (care e foarte toxic).
Completeaza-ti orasul de resedinta, ca sa ne fie usor cu recomandarile... My Profile - Location

Orasul de resedinta completat. Filtrul cu Sterasyl pot sa il pun chiar la acvariu, pentru uz exclusiv, deoarece nu vreau sa imi afecteze debitul la bateria de la bucatarie. Multam pentru sugestie, am notat pe lista to do.

Cu stima,

Dan
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- In perioadele de "tulburari climaterice" (de obicei, toamna si primavara, cand raurile vin umflate si murdare), regiile de apa folosesc acest material (sulfatul de aluminiu) in statiile lor de tratare a apei potabile.
- Asta, sulfatul de aluminiu, este un "coagulator" si ajuta la limpezirea apei... este extrem de toxic pentru pesti si nu se poate detecta cu teste de apa normale.
- Se depune pe branhiile pestilor si-i sufoca... pestii incep prin a fi apatici, se inchid la culoare si cauta colturile cu "umbra"... refuza mancarea si mor. Nu exista tratament.
- Sterasyl-ul este un cartus ceramic, care opreste aceasta substanta... la noi, la Bucuresti, este "cam obligatoriu". Schimburile de apa sunt problematice, in perioadele mai sus amintite.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bine ai venit in randul ciclidarilor.
O sa vezi ca nu neaparat calitatea apei de retea ii va deranja ci duritatea extrem de mica.
Dar asta e apa de Cluj, nu avem ce-i face.
Iti recomand si eu sa scoti de pe lista Sprengerae dar nu din cauza ca ar avea culoare neatragatoare. Mie chiar imi place coloritul lor.
Dar nu sunt ok in combinatie cu Hongi. Femelele si subdominantii de Hongi nu prea stau colorati si atunci culoarea lor e foarte asemanatoare cu Sprengerae.
Pe de o parte vor iesi scantei, pe de alta parte vei avea 2 specii foarte asemanatoare in bazin.
Haplo se vor face mari dar daca nu exagerezi cu numarul lor nu cred sa fie probleme.
Asteptam poze cu lansarea la apa.

LE: Era sa uit. In Cluj gasesti ciclide la Jucu (asa si asa, cum ti-e norocul), nevertebrate.ro (doar pe comanda, nu poti alege tu pestii) sau pe la colegi de pe forum.
Ti-as recomanda si ciclide-arad.ro, Florin e un tip serios si are multe specii.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/06/2016 12:10:38

jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Salutare.
Am nevoie de un sfat. Mai sus ziceam ca o sa bag acvariul de 80 de litri ca buffer de apa. asta presupune si o pompa Jebao DC 3000 cu care sa urc apa in acvariul mare cand fac schimbul de apa.
Daca fac filtrare cu de exemplu http://wts-online.ro/filtre-apa-instalatii/ultrafiltrare-uz-casnic/filtru-apa-trio-cu-ultrafiltrare-0-02-microni, pot sa sar bufferul de apa si sa fac umplerea acvariului mare direct de la retea? Efectiv nu am spatiu pentru acvariul mic + filtru de apa in acel compartiment. M-am gandit la aceasta varianta deoarece pompa Jebao nu va trage evectiv toata apa din acvariul mic, din 80 de litri o sa pot folosi circa 50 doar iar in cazul unui schimb mai mare de apa am pus-o, tot de la retea trebuie sa bag apa. In cazul in care merge sa folosesc apa de la retea cu filtrul am mai scapat de un point of failure, pompa Jebao.
Deocamdata sunt la capitolul detalii tehnice, vedem cu pestanii mai incolo ce si cum.

Multumesc

This message was edited 2 times. Last update was at 28/06/2016 19:25:26

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, poti sa folosesti direct apa de robinet, daca ai o baterie de filtrare corect incropita.
Uite ce folosesc eu:
koala wrote:Ziceam zilele trecute ca sunt pe cale sa incropesc un nou sistem de filtrare... astazi a venit Lucian pe la mine si am terminat lucrarea:

- e un sistem "combinat", pot scoate si apa de osmoza (pentru bazinul mic) si apa "normala" (pentru bazinul mare)
- am luat cartusul de osmoza de la vechea instalatie si l-am fixat peste bateria noua de filtrare,
- am legat "mustaria" la robinetul care alimenteaza instalatia vasului de toaleta,

image

- alimentarea cu apa a bateriei se face prin furtunul galben, prevazut cu robinet de blocare a debitului,

image

- apa intra in baterie si trece prin: filtru mecanic + carbune activ + sterasyl
- iesirea din circuit este prevazuta cu un "T", asa ca apa poate sa intre in continuare in cartusul de osmoza (situat deasupra),
- daca nu vreau apa de osmoza, atunci jonglez din cei 2 robineti montati pe bateria de filtrare si las sa curga doar apa filtrata "normal"

image

- furtunul galben = alimentarea cu apa de la retea... apa strabate toate cartusele filtrante (si membrana de osmoza),
- furtunul albastru = apa reziduala a instalatiei de osmoza,
- furtunul negru = apa filtrata, pe care o pot folosi la acvariu.

In functie de pozitiile celor 2 robineti (stanga si dreapta), pe furtunul negru curge apa de osmoza / sau doar apa filtrata.


Lucian, multumesc pentru sfaturi si pentru ajutor!


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Multumesc pentru efort Koala, stiam agregatul tau ;). Deci, modificam a 'nspea mia oara proiectul. Ramane filtrul din link-ul din postul meu anterior si acvariul de 80 va ateriza prin alta camera, de rezerva (ma omoara nevasta ).
Filtrul are filtrare de 5 microni, carbune activ, tot 5 microni, Sterasyl si un cartus de ultrafiltrare de 0.02 microni. Singurul lucru care ma ingrijoreaza ar fi debitul de 3-4 litri pe minut dar nu cred sa fie mare problema, asteptam, luam o bere si o tigara si asteptam sa se umple bazinul la saptamanale...

Dan

This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2016 19:56:46

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scoate ultrafiltrarea aia, ca nu cred ca-ti treba.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

koala wrote:Scoate ultrafiltrarea aia, ca nu cred ca-ti treba.

In cazul acesta, pot sa il instalez pe acesta:
http://wts-online.ro/filtre-apa-instalatii/sistem-trio-filtru-apa-de-baut/sistem-filtrare-apa-trio-sedimentecarbon-matrikx-usa-ceramic
Are oricum acelasi debit...

Dan
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, ala pare ca e in regula.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Malawi nu sunt chiar cei mai sensibili pesti.Ai fi avut probleme si neaparat nevoie de ceva sa filtreze apa inainte la tropheusi,dar cum esti la malawi,nu stiu daca ai nevoie de atatea lucruri.Mai bine investesti in niste saruri daca apa este moale.Ai nevoie de ph 8 si duritate cel putin 8.In apa poti adauga ceva pentru metale grele,gen aquasafe si/sau o poti filtra intr-un alt acvariu mic daca exista spatiu cu un filtru normal umplut cu carbne activ,un filtru mecanic foarte bun se poate face dintr-un bidon (cat ai nevoie asa mare il faci) umplut cu ciorapi de dama de exemplu.Parerile mele,zic asta pentru ca mie chiar mi s-au parut rezistenti,mai rezistenti decat pestii mici gen guppy,xipho...care la orice poluare a apei mor primii din cauza dimensiunii si nu mi se par deloc rezistenti in ciuda reputatiei lor de pesti easy.
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

Salut si multumesc tuturor pentru sfaturi

Scuze daca nuvela urmatoare este greu de citit.

-Am zis ca daca exista posibilitatea spatiului si financiara, doar pentru a-mi potoli piticul de pe creier si pentru a dormi linistit noaptea merita sa iau un filtru bun ca cel postat mai sus. Instalatia de apa si scurgere in apartament am facut-o eu personal si mi-am lasat deja un robinet de apa rece si o teava de scurgere in masca din baie pentru eventualitatea in care montez un acvariu in zona respectiva. Urmeaza sa perforez un perete de beton si voi avea o teava direct in mobilierul acvariului.
-Stau la bloc si am mai trecut prin faza cu bidoane de apa lasate la decantat pentru o saptamana si nu a fost prea placut. Decantarea intr-un acvariu mai mic a picat deoarece cel pe care il am acum de rezerva are doar 80 de litri. O submersibila de la Jebao, ca cea mentionata in primul post (si pe care trebuie sa o cumpar si nu este chiar ieftina) nu ar putea sa traga toata apa din acvariu deoarece apa in care este scufundata este folosita si la racire. Singura optiune ar fi sa mai fac un sarcofag de aproximativ 140 de litri, deci investitie suplimentara.
-In varianta folosirii acvariului existent de 80 de litri, la un schimb de apa de 50% este problema, ca sa nu mai zic un schimb de apa complet. Financiar si tehnic este mai simpla solutia cu un filtru bun direct la reteaua de apa.
-Uitandu-ma la ce a patit Koala in trecut, si nu cred ca este singurul, Doamne fereste, am ajuns la concluzia ca paza buna trece primejdia rea, nu am de unde sa stiu ce substante folosesc cei de la Compania de Apa Aries din Turda. Problema este ca apa este preluata direct din raul Aries, cunoscut pentru apa nu chiar OK. Un alt motiv pentru filtrare cat mai buna este prezenta unei bombe chimice cu ciclohexan, mercur si alte chestii nasty de pe platforma unui fost combinat chimic din localitatea mea, chestii care sunt raportate ca ajunse in panza freatica si mai departe in raul Aries. Din cauza acestor chestii nasty din sol, nu am de unde sa stiu ce baga cei de la regia de apa pentru a contracara toate aceste substante.
-Voi folosi si saruri pentru ajustarea pH-ului si alti conditionneri pentru apa in momentul lansarii la apa, care va avea loc in Septembrie, nu cu sticla de sampanie sparta ca nu are rost .
-Filtrul va fi folositor si pe viitor daca ma hotarasc sa implementez un sistem de schimb de apa la picatura (electrovalve, controller-e, microcontacte de nivel, etc, am background de electronist in spate)
-Conform http://caaries.ro/buletin-de-informare-cu-privire-la-calitatea-apei-turda-7/, pH-ul este OK, se poate ridica putin dar nu este chiar un must deocamdata.

Cu stima,

Dan

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2016 09:10:52

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nene, treaba simpla e cea mai buna!

- o baterie de filtrare, bine gandita, te scoate din cacat... n-ai nevoie de bazine de decantare si alte avioane, ca nu faci crescatorie acolo.
- pentru schimb la picatura, ai nevoie doar de o gaura in acvariu... undeva in partea de sus, la 5 cm sub nivelul apei... pui un cot, cu gura-n sus, pe interior = ala e nivelul apei.
- alimentarea la picatura o faci pe sus, n-ai nevoie sa gauresti bazinul... cata apa vine = atata apa pleaca pe cotul ala.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

koala wrote:Nene, treaba simpla e cea mai buna!

- o baterie de filtrare, bine gandita, te scoate din cacat... n-ai nevoie de bazine de decantare si alte avioane, ca nu faci crescatorie acolo.
- pentru schimb la picatura, ai nevoie doar de o gaura in acvariu... undeva in partea de sus, la 5 cm sub nivelul apei... pui un cot, cu gura-n sus, pe interior = ala e nivelul apei.
- alimentarea la picatura o faci pe sus, n-ai nevoie sa gauresti bazinul... cata apa vine = atata apa pleaca pe cotul ala.


-Perfect de acord cu partea cu filtrul bine gandit care te scoate din rahat.
-Trebuie sa tin cont si ca poate sotia va ramane "in charge" daca eu sunt cumva plecat si vreau sa tin chestiile simple, gen, aspiri substratul si rahateii si apa se duce direct la canalizare. Dupa aceea, se da drumul la robinetul de pe instalatie si se inchide cand apa ajunge la nivelul X. Fara furtune intinse prin casa si alte chestii (electrovalve si alte chestii le aveam eu in cap pentru o automatizare completa).
-Oricum, schimbul la picatura este cel mai simplu de realizat si nu contine elemente care te pot lasa cu ochii in soare in caz de ceva, exceptand cazul unei pene de curent prelungite, mai ales pe timp de iarna, de asta am inca dubii daca sa implementez acest sistem sau nu.

Cu stima,

Dan

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2016 09:25:02

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Exact cum aveam io la plantat. Si o filtram minimal, prin 2 filtre casnice, unul cu ceva gen bumbac si unul cu carbune activ.
E misto, in primul rand ai un schimb constant de apa, mic dar constant, iar vara scapi de problema apei evaporate si iti mai scade si temperatura din bazin.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
jd_enea
Junior member

Joined: 29/03/2015 12:07:13
Messages: 55
Location: Turda / Cluj
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Exact cum aveam io la plantat. Si o filtram minimal, prin 2 filtre casnice, unul cu ceva gen bumbac si unul cu carbune activ.
E misto, in primul rand ai un schimb constant de apa, mic dar constant, iar vara scapi de problema apei evaporate si iti mai scade si temperatura din bazin.


La mine cred ca o sa am probleme cu temperatura apei deoarece aerul conditionat este in apropierea acvariului si sta pe 22 de grade pe automat toata vara, imi este teama ca o sa functioneze incalzitorul si vara ca sa tin acvariul la un 26-27 de grade. La plantat filtrarea apei nu cred ca este chiar cruciala comparativ cu un acvariu populat cu pesti. Cred ca cerintele de filtrare sunt mai mici.

Dan
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu ma intelege gresit, ma refeream la filtrarea apei care vine pe teava sistemului "la picatura". Filtrarea bazinului era asigurata de 2x Eheim 2078

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com