[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Procambarus sp. / Marmored crayfish  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nou mini proiect ce se anunta a fi mai mare decat as fi putut crede.
Am acceptat o donatie de pe fb a unui nou user inscris pe forumul nostru la indemnul meu. Este vba de o femela de astacus care avea in plin proces de eclozare vreo suta de noi pui care acum topaie prin tot mini acvariul provizoriu pe care il au la dispozitie pana sambata cand imi vine acvariul cel vechi de 25l diversa,primul acvariu serios ce l.am pus la cale alaturi de sotie prin 2011-2012. Acolo va sta femela pe nume RAC (botezata de fostii proprietari)in varsta de HABAR NU AM avand in vedere ca are in jur de 8-10 cm iar peste tot unde am citit spune ca varsta se calculeaza in fucntie de marime,iar daca ma iau dupa marime ar trebui sa aibe aprox 4ani. Un alt mister pe langa varsta ar fi si faptul ca fostul proprietar o avea de cateva luni,iar cel mai probabil femela era deja cu icrele dupa ea,caci nu cred ca poate fi capabila de a-si fecunda singura icrele. Am citit ca se imperecheaza in toamna si icrele eclozeaza in mai,insa astea au eclozat luna aceasta in iulie. Stiu ca ii trebuie minim 150l ,insa pana acum a stat intr.un spatiu f mic asa ca pana va veni si acvariul mare de 320 va sta in cel de 25 ce initial era atribuit viitorilor pesti killie.
Am mai citit si ca este o specie rezistenta ce face fata temperaturilor intre 1- 28 grade celsius,insa sensibila la parametrii apei. Avand in vedere ca o voi muta intr.o casa noua si este o specie ce traieste in rauri si lacuri destul de reci, OARE pot eu sa pun apa in acvariu cu filtru substrat si etc imediat ca apoi sa o mut si pe ea cu puii imediat ce temperatura din acvariul nou ajunge la cea din cel vechi,sau trebuie facuta ciclare ca si la un acvariu de pesti obisnuit ? Va rog ca cei ce aveti cunostinte sa imi dai si alte detalii ce ar trebui stiute de mine pe acest topic,intrucat nu exista detalii despre aceasta specie pe forumul acesta si prea putine pe altele. Multumesc.
P. S. : Donez puiuti numai in jud Constanta

This message was edited 2 times. Last update was at 18/07/2016 10:43:17


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Sa te bucuri de racusor!!
Sa ni-l arati si noua
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Multumesc. Tin sa precizez faptul ca suntem in iunie ,nu iulie cum scrisasem adineauri la eclozarea icrelor
O sa o arat de indata ce o voi muta

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Astazi nu ma putui abtine sa nu o filmez. Este inca intr.un loc provizoriu micut cum spuneam, si asta se datoreaza doar celor de la curierat,care nu mai raspund la telefon,incredibil. Vorbisem initial ca coletul sa imi ajunga sambata,am fost asigurat ca o sa imi vina,insa cand am sunat ieri pe sofer,nu a raspuns nimeni. Astazi bineinteles ca e duminica,asa ca.... Maine sunt la munca asa ca abia marti. Si totusi nu e fancourier,stiu ca ei fuck de.astea. sper doar sa nu imi fi spart acvariul

(Nu mai stiu sa pun video)




by koala: Am rezolvat eu cu linkul.

This message was edited 2 times. Last update was at 23/06/2016 14:22:48


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mi-a venit in sfarsit acvariul cu tot ce imi trimisese sotia in conditie buna,cutia era cam strosita intr-o parte,am desfacut-o cu tupeu(mai precis i.am zis soferului sa o deschida de fata cu mine) desi cel care mi l.a adus mi.a zis ca degeaba ma uit,firma nu e raspunzatoare pt cum ajunge coletul atata timp cat nu e platit pt retur desi pe cutie scria in zece locuri FRAGIL si pe o eticheta scris mare "de livrat sambata!" .
Mi se termina mancarea pe care mi-a dat-o colegul odata cu racutica
Stie cineva ce mancare sa iau pt raci ? Am de gand sa iau pastile de-alea pt ancistrusi si etc,am vazut ca unele cutii de la jbl au si raci pe eticheta, si nu stiu ce altceva sa iau de frica sa nu iau degeaba. Am mai aruncat niste novo bel de la JBL(fulgi) si Artemin de la aqua el mancare premium tot fulgi,mancaruri ce nu le dau la pesti ca nu recomand fulgii,dar le-am luat in trecut si nu cred ca fulgii sunt suficienti pt racutica daca aveti ceva experiente cu racii nu ezitati sa impartasiti e experientele cu mine,nu am mai avut raci pana acum si ar putea ajuta si pe altii

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In mod normal, racii halesc mortaciuni... incearca si tu cu bucatele de carne, viermi, etc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am citit pe net despre acest fapt si spuneau ca ar fi indoielnica faza cu hranirea cu mortaciuni, gen gusta dar nu mananca...sau nici atat. M.am interesat si am aflat cat am putut

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2016 14:26:54


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Poti sa-i dai rondele de castraveti, dovlecei, spanac sau piept de pui rupt fasii, ori rame tinute cateva zile intr-o casoleta sa scoata pamantul din ele.

PS: am avut 2 Cherax quadricarinatus care au fugit din bazin si vreo 10 Procambarus alleni si le-am ce ti-am scris mai sus

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2016 14:36:23


Mama prostilor e mereu gravida!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:Am citit pe net despre acest fapt si spuneau ca ar fi indoielnica faza cu hranirea cu mortaciuni, gen gusta dar nu mananca...sau nici atat.

Bah, plm, s-ar putea sa fie cum zici tu... n-am experienta cu racii "astia" de acvariu.
Da' am crescut intr-o mahala bucuresteana, pe margine de garla... copil fiind, mergeam la pescuit si chiar mancam ce prindeam.
Aveam cosuri de plasa metalica, in care puneam cate o mortaciune (in general, era vorba de pui de gaina), si pe care le scufundam in apa... seara.
A doua zi, dimineata, erau pline ochi de raci. Eu nu cred ca racii aia se adunau acolo doar asa, "la caterinca".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Hahaha sa sti ca ai dreptate,daca tot precizasi faza cu plasa imi amintesc de emisiunea deadliest catch alaska de pe discovery si prindeau homari cu capete de peste prinse ca.momeli in custile alea imense....aruncai o bucatica de piept de pui fiarta dar trecu pe langa,probabil din cauza fierturii nu mai are miros,o sa incerc sa dau si crud dar deocamdata nu am filtrare eficace si mi.e frica sa nu imput substratul ala mai ales ca din cauza puilor,nu pot aspira cumtrebuie pana nu ii mut in alt acvariu,iar asta se va intampla pe 1-2 iulie cand ma mut la alta casa...deocamdata...incercam usorusor cu ce avem

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2016 14:47:09


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

+1 pentru koala, cat eram copii pana pe la 8-9 ani (ca dupa aceia au disparut) ,asemanator prindem raci in Mures, aveam doua metode una mai "saraca" era sa stam pe langa pescari, daca nu pescuiam chiar noi, sa cerem un pescut pe care vroiau sa-l arunce inapoi, il zdrobeam de o piatra, legam cu o sarma langa pietre si asteptam racii-dar asa nu prindeam decat 1-2; cealalta era mai productiva dar trebuia sa pandim puii/gainile oamenilor(aveau gradini prin bercurile de salcii)inhatam unul mai marisor, il rupeam bucati ce le legam de crengi de salcie si le lasam la radacinile lor. Pana jucam noi un fotbal le lasam acolo, dupa le scoteam rapid,practic le aruncam pe mal racii erau ciorchine pe ele, pastram clestii si cozile(inotatoarea din mijloc trebuia smulsa iesea cu anus cu tot), adunam cate o punga de cozi si clesti-asa delicatese mai rar

This message was edited 1 time. Last update was at 23/06/2016 17:46:16

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Da,deci de carne nu se atinse nici pana acum,2-3puiuti se pusasera pe ea dar ramase intreaga. Castravetii sunt plimbati de colo colo de bulele de la piatra de aer,dadu cu antenele de ei,insa nu ii isca niciun interes. O sa mai incerc si cu carne cruda,dar ma duc pana in constanta la petshop(stau in topraisar unde e baza militara) si iau niscai sortimente si aia e...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Offff...treaba incepu de dimineata,si inca nu se termina.
Cum Racutica nu s.a atins de pieptul de pui fiert,el s.a ramificat in apa si cel mai probabil a fost mancat de puiuti(sper). Incercand sa vad cam ce i.ar placea,ii dadui o bucatica de 1cm dintr.un carnacior subtire si rosu nu stiu sigur soiul,putin cam picant,observai dupa aceea,dar pe care il devora imediat. Mersei in constanta in auchan la petshop pt a cauta novo fex(mancarea ei de pana acum) si zisera ca aduc sapt viitoare,asa ca luai inima liofilizata pt testoase si creveti nemtesti uscati tot pt testoase in speranta ca poate poate...... Cum nu stiu orasul si nici nu stau in el pt a nu face naveta la munca in baza militara,trebui sa ma grabesc sa prind si transport inapoi spre casa fiind duminica iar autocarele nu circula asa des si nici la ore de dupa 19. Cu ocazia asta ii multumesc userului underwater atat pt drumul la auchan cat si pt kilogramul/ele de substrat manado pt viitorul acvariu dedicat racuticii cat si pt pompa de aer si altele pana mi.au venit mie acareturile dar bineinteles ca tre sa astept pana dupa 1iulie pana cand ma mut la casa noua ca sa instalez toate astea plus mutari etc. In fine, in drum spre casa ma lua un pr spre costinesti cu gagica-sa si dadu si bere si inghetata asa ca inotai in pantaloni scurti cu el iar gagica.sa imbracata in valurile uriase ce se prezentara azi la mare. Facuram poze,super tare. Ajuns acasa,abia asteptai sa incerc sa vad daca mananca racutica,imediat deschisei borcanul de inima liofilizata si ii aruncai o bucatica. Imediat cum simti mirosul,incepu sa se agite cautand.o disperata,dar negasind.o,asa ca incercai sa i.o aduc aproape,dadu cu antenele de ea,dar tot degeaba,nu o apuca sa o manance ca pe carnatul de azi dimineata si nici ca pe ultima portie de novo fex ce o mai avusei inainte sa plec. Nervosbca nu o gaseste si pt ca bullele de aer de la piatra conectata la pompa incepusera sa sfarame si inima de vita prin tot acvariul,luai bucata si o aruncai. Deschisei borcanul de creveti,aruncai 4 si asteptai. Nimic. Tot cauta sa evadeze sau cauta ce cauta. Ma gandii ca o fi satula,asa ca zilele urmatoare o voi tine doar pe inima de vita incercand sa vad daca manancavin caz de foame. Sper ca ii va placea. Totusizcu chestiile astea imi facui o groaza de nervi, umblai o gramada,cheltuii bani si il pusei si pe underwater pe drumuri pt mine pt o mancare de care nu se ating decat puii,dar nu stiu daca se intampla asta pt ca sunt peste tot sau pt fa le place. Anyway imi fac griji cu tulburarea apeizdar fac un mini schimb de apa si sper sa fie bine. Ce zicetiz credeti ca se va atinge de carnea aia maine/poimaine sau o lasa sa se dezintegreze in fasii mici si apoi o cauta ca proasta ? Atasez imediat si poza cu mancarea

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Carnea da-o cruda nu fiarta, vezi la petshop-uri mixtura pentru discusi (la congelate), la hipermarcket-uri la raionul de peste de la scoici la file.. de-i mai dai carnati si carna fiarta o sa trebuiasca sa o inveti cu furculita si cutit
[Email]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Salut!
Ce vad eu in film este o marbled crayfish.
Toate sunt femele si se cloneaza, neavand nevoie de partener.
Nu sunt deloc pretentioase si sunt exagerat de prolifice, face multi pui tot timpul anului.
Eu le dadeam mazare decojita.

Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Omg,chiar s.a inmultit peste masura,iar fostul stapan mi.a zis ca nu a avut partener,deci...pana la urma e marbled crayfish. Astazi ii amenajai casuta insa tot nu se atinse de inima aia de vita si nici de creveti.
Ii bagai o felie de castravete crud(nefiert) infipt in bat de gratar si un crevete la fel....sa vedem...pusei un prieten si imi lua novofex pana la urma,deci stresul acesta va disparea.

Donez pui ! Multi pui in Constanta chiar si ca hrana in loc de artemia,sunt inca mici si pot fi hraniti cu acestia orice tip de peste. Daca nu reusesc sa ii dau,chiar nu stiu ce sa fac cu atatia pui avand in vedere ca eu nu am pesti. Cred ca voi cumpara pesti )
L.E. : mazarea decorticata i.o dadeai fiarta ?

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2016 15:56:49


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

image

image

This message was edited 2 times. Last update was at 27/06/2016 16:11:21


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Date fiind noile informatii,cer redenumirea topicului in marbled crayfish/procambarus sp.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2016 16:26:56


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Ai grija ce faci cu puii. Este o specie invaziva, mananca orice, sunt foarte rezistenti (mai putin la ph-ul mare) si se inmultesc rapid (partogeneza).
Apa de schimb o poti pune la flori ca sa fii sigur ca nu ajunge vreun exemplar in apele din C-ta.
La mine nu a rezistat niciun exemplar mai mult de 2nopti datorita ph-ul mare, undeva intre 7,5 si 8.

Mama prostilor e mereu gravida!
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Nu fiarta, mazare decongelata.
Daca te documentai vedeai ce te asteapta.
Acum lasa puii si vezi ca apar exemplare albastre sau rosiatice. Pe alea le tii, dupa care bagi pesti ...

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2016 16:38:48


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com