[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pui de guppy morti si umflati la burta dupa nastere  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
AlleksQ
Junior member

Joined: 04/06/2016 17:05:27
Messages: 8
Location: Chisinau , R. Moldova
IP:
Offline

Salut , a fatat femela de Guppy 8 pestisori si toti au murit , dar la 5 din ei era burta foarte umflata parca era ca un balon si un pic galbena , care poate sa fie problema ? ((
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

La puii de om stiu ca exista o faza icterica imediat dupa nastere.
Nu stiu daca e cazul si la puiii de guppy (nu sunt familiar cu hematologia pestilor, habar n-am daca pot apare incompatibilitati de grup intre mama si pui, nici macar daca au mai multe grupe de sange).
Eu zic sa revii dupa urmatoarea nastere cu detalii. Daca se repeta, e posibil sa fie fie o boala genetica (adica gene proaste, gen deficienta de glucozo 6 fosfat dehixrogenaza), fie o infectie virala cronica (hepatita virala la pesti?). In acest caz, cel mai bun curs este inlocuirea femelei defecte.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
AlleksQ
Junior member

Joined: 04/06/2016 17:05:27
Messages: 8
Location: Chisinau , R. Moldova
IP:
Offline

merci , nu cred ca au murit de foame , femela era izolata in alt acvariu si cind m-am uitat ultima data inca nu ii nascuse , dupa am fost plecat cam 20 de ore si cind am revenit toti erau morti si abia 2 de mai miscau dar au murit intre timp . Citeva zile in urma a nascut alta felema de guppy 5 puisori si toti sunt ok !
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Femela de guppy pe care o am a nascut 100de pui dintre care 4 vii restu morti,din cei patru unul e handicapat,nu esti singurul caruia i s-a intamplat...sa moara puii.

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
AlleksQ
Junior member

Joined: 04/06/2016 17:05:27
Messages: 8
Location: Chisinau , R. Moldova
IP:
Offline

cel mai ciudat mi s-a parut burta umflata la ei , ca un balon
Larva450
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/01/2016 22:52:50
Messages: 1009
Location: Bucuresti sector 6
IP:
Offline

Asa erau si acestia patru,eu i-am pus intr-un acvariu unde am crevetii si si-au revenit

Larva' cartoon!
[Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Cernobylul isi arata coltii.
Pestii astia erau renumiti prin faptul ca nasc pui vii, nu morti.

Icterul e ingalbenirea pielii din cauza unei cantitati mari de bilirubina. Nu are treaba cu hranitul. Burta mare ar fi explicata in contextul unei hepatite fulminante sau hemolizei masive (daca e la fel ca la om). Merita sa faci disectie sa vedem organele interne.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

AlleksQ wrote:mi s-a parut burta umflata la ei , ca un balon

Cred ca-i sacu' vitelin . E posibil sa fi "nascut" mai repede (pui incomplet dezvoltati) din cauza stresului c-ai mutat-o.

Poze: smilie ... Poze cu plante
AlleksQ
Junior member

Joined: 04/06/2016 17:05:27
Messages: 8
Location: Chisinau , R. Moldova
IP:
Offline

da asa este , merci pentru ajutor
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com