[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 126l  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Terchila
Junior member

Joined: 27/05/2016 01:14:02
Messages: 5
Location: Botosani
IP:
Offline

Salut toata lumea, ma numesc Marian, sunt incepator in domeniul acesta ( am 1-2 luni ) iar in acest topic as dori sa va cer sfaturile referitoare la deciziile mele in creerea unui acvariu. Pentru inceput am sa va explic cum m-am gandit eu sa-l fac.
Acvariul va avea urmatoarele dimensiuni 80 lungime 40 latime 40 inaltime, iar sticla va avea grosimea de 8mm,
Ca si filtru m-am gandit la acest model: https://iazz.ro/magazin/acvaristica/filtre-acvariu/filtre-externe-acvariu/filtru-acvariu-extern-sunsun-hw-302/
Substrat de culoare neagra, nimic special
Ca si plante voi folosi:
Ludwigia arcuata 3
Heteranthera zosterifolia 4
Didiplis diandra 10
Limnophila sessiliflor 5
Micrantheum umbrosum 5
Hygrophila polysperma rosanerving 3
Rotala rotundifolia 5
Am o bucata de mopan destul de maricica iar impreuna cu aceste plante sper ca voi reusi sa-i fac un design frumos
Problema pe care o am consta in construirea unui capac cu sistem de iluminat
M-am gandit la mai multe variante, astept feedback-ul vostru pentru a ma ajuta in a face o alegere viabila
Varianta 1.
Cumpar 3 balasturi de la dedeman, tuburi t5 28 pe care le interconectez urmand sa le incorporez in capac
Varianta 2.
Cumpar drosere si neoane separat, fac instalatia handmade si o incorporez in capac

Astept parerile voastre.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bun venit pe forum!

- acvariul e in regula, asa cum l-ai gandit tu. Grosimea sticlei e bine aleasa, nu vor fi probleme.
- pentru capac, uita-te si aici, poate gasesti inspiratie: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page
- eu as face instalatia hand-made, urmand ca droserele sa fie fixate in afara... nu le-as pune sub capac (unde-s expuse la umezeala).



PS: Trece-ti orasul de resendinta (My Profile - Location), ca sa ne fie usor daca iti facem vreo recomandare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Terchila
Junior member

Joined: 27/05/2016 01:14:02
Messages: 5
Location: Botosani
IP:
Offline

image
m-am gandit sa folosesc urmatoarele materiale pentru capac, respectiv instalatie. ce parere aveti?

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2016 15:01:14

scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu as merge pe lungime de 100 cu aceeasi inaltime si latime(asta daca nu poti mari latimea). Lungimea de 100 te ajuta la neoane(fiind o lungime clasica gasesti neoane mai usor si de calitate-Giesemann). Filtrul in aparenta e ok, dar uite-te la consum in comparatie cu alte filtre si trage o concluzie. Consumurile se vad in timp si te afecteaza, iar un filtru il lasi permanent sa functioneze

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com