[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema cu stelute de mare  XML
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Author Message
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Salutare!

Dupa cum spune si titlul, am o problema cu stelutele de mare tip Brittle Starfish.
Nu stiu cate bucati am in total, dar presupun cateva sute, daca nu cumva 1000.
Fiecare dimineata incep cu curatare coralului Birds Nest de stelutele acestea, si de fiecare data am in jur de 10-15 bucati pe ea. Nu ar fi o problema, daca nu ar manca din coral. Din pacate incetul cu incetul il curata de polipi.
Aveti cumva vre-o idee ce as putea sa fac, sau ce animal as putea sa introduc sa scap de ele, sau macar sa tina ceva numarul lor in control?

Atasez 2 poze, una cu o steluta de pe net, iar celalalt cu o recolta de dimineata.

Merci!
[Thumb - IMG_0528.jpg]

[Thumb - IMG_0311.JPG]

dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu pot sa cred! Chiar ma gandeam sa dau un anunt ca vreau sa cumpar o stea din asta, iar acum aud ca-s halitoare de corali. Nu mai inteleg nimic. Sunt sau nu reef safe? Poate e o specie mai aparte, cine stie...
PS: imi pare rau colegu'de treaba cu coralii, si eu le-as starpii sa stiu ca-i devoreaza.
[Email] [Yahoo!]
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Am Birds nest de aproape un an, si acum o luna-doua au inceput obiceiul acesta prost, pana acuma am avut o problema cu asterea, care manca Kenya tree cand coralul era mai micut, dar inafara de asta, nu am vazut sa manance corali. Daca vrei iti trimit vreo 100 de bucati
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Recolta de azi...incredibil!!!
[Thumb - image.jpeg]

dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Chiar ca e horror! Multumesc de oferta, da' zic pas de data asta.
[Email] [Yahoo!]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

systhem wrote:Am Birds nest de aproape un an, si acum o luna-doua au inceput obiceiul acesta prost, pana acuma am avut o problema cu asterea, care manca Kenya tree cand coralul era mai micut, dar inafara de asta, nu am vazut sa manance corali. Daca vrei iti trimit vreo 100 de bucati


Am avut in acvariul mic si eu cateva sute, dar n-am vazut niciodata sa manance vreun coral sanatos, decat tesut mort, in momentul in care coralul era pe duca.

Acum le tot pandesc, poate poate le prind, sa le mut in acvariul mare, pentru ca de facut isi fac treaba (curata pietrele prin toate gaurile posibile) ca la carte.

Eu zic sa mai verifici totusi pentru a fi sigur ca acel coral nu are o problema, ca nu prea cred ca de nebune se invart ele pe langa el.
[Email] [Yahoo!]
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Coralul e in crestere, aproximativ 3-5 mm lunar, nu cred ca ar avea ceva. Noaptea am vazut, ca stelutele se invart in apa, si birds nestul fiind asa dens cu crengi, se agata de ea. In rest nu au treaba cu nimic in acvariu.
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

E valabil si pentru tine trimit daca vrei, eu arunc 50 de bucati zilnic...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu daca sa-ti doresc sa scapi de ele, sau sa ma rog sa le mai ai pana dau drumul la bazinul cu ciortani, ca sa-ti cumpar vreo suta de bucati

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
systhem
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2015 14:43:14
Messages: 135
Location: Targu Mures
IP:
Offline

O sa mai am, daca vrei iti trimit cateva, si eu am vazut numai 1-2 bucati cand am cumparat piatra, iar acuma am sute...
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ehe, maestre.. mai dureaza o luna pana dau acvariul la apa, apoi pana isi face mendrele.. Noi sa fim sanatosi

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aurecj
Senior member

Joined: 09/05/2006 09:35:36
Messages: 754
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

systhem wrote:E valabil si pentru tine trimit daca vrei, eu arunc 50 de bucati zilnic...


Daca tot ai si n-ai ce face cu ele, decat sa le dai pe canalizare, mai bine pune-le intr-un transport spre Cluj, ca eu abia astept sa imi umplu acvariul cu ele...
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

M-as inscrie si eu la cateva daca iti prisosesc
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Sunt ok, mananca resturi.
E adevarat ca au prostul obicei sa-si dea drumul la liber prin acvariu.
Eu obisnuiam sa le recoltez in filtrarea mecanica.

Daca ar fi sa aleg intre birdnest si niste animalute care imi tin acvariul curat de mancare neconsumata (astea chiar ajung peste tot), eu stiu ce as alege.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Nevertebrate si macroalge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com