[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce alga este asta?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

De ieri am observat in moss(pheonix moss) o alga. Este doar in locul unde se vede in poza. Nu am alte alge in acvariu, dar asta nu stiu cum si de ce s-a format.
Putin ajutor va rog.
[Thumb - 20160519_204757-1024x576.jpg]

[Thumb - 20160519_204805-1024x576.jpg]


Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Nu stie nimeni ce alga este asta?

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

BBA cred.Elimin-o mecanic si cu easy carbon.Se formeaza din motive diverse.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu stiu ce e, dar stiu sigur ca nu e BBA.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Si eu zic la fel, nu pare a bba.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pare Rhizoclonium.
Daca asta este trebuie sa sti ca traieste si in lumina foarte slaba. Curatenie, curatenie, curatenie... marita cantitatea de CO2 si bineinteles curatenie...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Pai cu curatenia sa zice ca se poate si mai bine, dar cu lumina... Am 2x24t5geisman pt un acvariu de 63l...si ea este aparuta exact deasupra langa luciul apei, adica acolo este teoretic cea mai puternica lumina. Mi-e frica sa mai suplimentez ca sa nu ma umplu de alge.
Legat de co2 el merge la aprox 1bul/sec vreo 8 ore ziua si mai merge vreo 3 noaptea(am facut asa ca sa pastrez ph cat de cat constant).

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mie numaratul cu bule pe secunda nu imi spune nimic Daca imi spui ce pH are apa de retea si cat este cea din bazin si ce KH ai, poate ne lamurim...
Am facut precizarea cu lumina deoarece sfatul cel mai utilizat este sa se reduca lumina...
Curatenia include si schimburile de apa


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Lucian wrote:mie numaratul cu bule pe secunda nu imi spune nimic Daca imi spui ce pH are apa de retea si cat este cea din bazin si ce KH ai, poate ne lamurim...
Am facut precizarea cu lumina deoarece sfatul cel mai utilizat este sa se reduca lumina...
Curatenia include si schimburile de apa


fac Sifonat si schimb de apa cca 30-35% saptamanal. Curatat geamuri etc.
NU am teste de apa, am un test permanent co2 care arata ca as cam avea ph 6,5-7. kh nu stiu.
Legat de lumina...am inteles in prima ta postare ca alga traieste in lumina slaba iar eu spuneam ca am lumina multa. deci sa inteleg ca am multa lumina? sau sa reduc orele de iluminat??
fertilizez cu tropica premium fertilizer si tropica specialized fertilizer conform specificatiilor de pe recipiente, adica 5 pompari la 50l din fiecare.(am specificat asta pt ca nu sttiu daca are importanta sau nu).

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Lucian wrote:pare Rhizoclonium.
Daca asta este trebuie sa sti ca traieste si in lumina foarte slaba. Curatenie, curatenie, curatenie... marita cantitatea de CO2 si bineinteles curatenie...


Ciudat,aia apare de obicei in balti nu in acvariu,dar asa pare sa stii.Crevetii amano mananca Rhizocolonium,daca nu moare cu co2 de la easy carbon, o mica colonie o rezolva,sau niste pesti amatori de alge.

This message was edited 2 times. Last update was at 01/06/2016 22:45:16

R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

As baga ceva creveti dar nu am avut niciodata si din cate am citi sunt cam sensibili la apa si fluctuatii de co2. Cum eu nu am ph controller mi-e frica sa nu ii omor pe toti....

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com