[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Carasel blocat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
masterx
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/06/2006 09:49:31
Messages: 46
Location: Bucuresti, berceni, piata progresu
IP:
Offline

Ieri... gandindu-ma ce mai fac pestii mei m-am dus sa ma uit dar nu zaream caraselul meum auriu... banutul meu de aur :-) .... so l-am cautat bine si intr-un sfarsit l-am gasit blocat intre buretele filtrului si geam... am crezut ca a murit dar cand am miscat buretele ca sa-l deblochez a inceput sa inoate. Dupa aceea am zarit ca are niste pete albe pe corp.... ca niste ciuperci.. asa zice si taica-miu dar eu zic ca sunt de la lovituri.. s-o fi zbatut tare de tot. Am vazut ca are si coada zdrentuita... cat timp a fost blocat, cei doi gurami impreuna cu o xiphoaica rosie mi-au rontait la coada banutului de arata ca o perdea desirata acum . Intrebarea este: O sa supravietuiasca? pt. ca este foarte slabit... sta pe fundul acvariului (l-am mutat in alt acvariu gol) si sta pur si simplu ca si cum ar fi un somn.

Acvarist in devenire
[Email] [WWW] [Yahoo!]
dark_one
Junior member

Joined: 11/04/2006 04:28:33
Messages: 66
Location: Deva
IP:
Offline

e bine daca lai izolat, dar nu e de ajuns, pentru. ca indiferent ca e bolnav sau ca lor terminat guramii tai, inlocurile unde a fost muscat vor aparea miste bacteri care se vor "plimba" prin toata apa, shi exista riscul sa le bagi shi in acvariul celalalt prin intermediul furtunului cu care cureti sau miciogului etc., asa ca baga sera backtoipur in acvariul in care lai separat, shi schimba jumate din apa in fiecare zi pana isi revine. Incearca sa ii dai mai putina hrana uscata shi mai multa hrana vie, cea uscata strica apa mult mai repede, ca hrana vie incearca niste pureci de balta sau artemia adulta( exclus grindalul pentru. ca, contine multe grasimi shi astea nu se dizolva in apa, le elimini greu).
_________________
e plina tara de escroci.......e plina tara de oameni naivi.......hai sa-i ajutam pe cei din urma

e plina tara de escroci.......e plina tara de oameni naivi.......hai sa-i ajutam pe cei din urma
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In acvariul in care l-ai mutat trebuie sa ai aerare si filtrare. Daca apa e curata, se va face bine. Conditioneaza apa cu aqutan care va proteja mucoasa si il va ajuta pe banut sa-si refaca tegumentul. Poti adauga si fishtamin (complex de minerale si vitamine) ca sa-si recapete puterea.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com