[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Finrot persistent  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
BettaChuck
Member

Joined: 21/08/2012 10:05:28
Messages: 139
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am cumparat un peste Betta acum 2 luni desi avea in mod evident finrot, pentru ca in rest era activ si ma gandeam ca asa cum am scapat alti Betta de finrot, o sa fac la fel si cu asta. Se pare ca are insa un finrot persistent. Nu cred ca este fungic pentru ca nu are varfurile inotatoarelor albe si macinarea nu este uniforma, deci e probabil varianta cealalta. Pana acum l-am tinut in acvariu de 26l, ciclat, la temperatura de aproximativ 25 de grade, cu schimburi partiale de apa saptamanale de aproximativ 30%(apa lasata 48 de ore intr-o galeata inainte de utilizare) si hranit cu granule Tetra Betta. De doua zile l-am pus intr-un acvariu de plastic de 6l cu schimburi de apa zilnice(apa tratata cu JBL biotopol). Sa folosesc niste eritromicina? Daca da, in ce cantitate si cum(cat il tin in apa respectiva, de cate ori sa aplic tratamentul?) Sa pun si niste albastru de metilen ca dezinfectant in apa? Sau stiti vreo solutie speciala pentru asa ceva? Mentionez ca pestele este activ si mananca, nu respira ciudat, nu da niciun semn de boala. Multumesc!

LE: Poza cu betanul(acum e putin mai rau acum decat in poza asta, care a fost facuta la scurt timp dupa ce l-am luat)
image

This message was edited 2 times. Last update was at 28/04/2016 11:03:20

 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com