[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Identificare corecta  XML
Forum Index » Killie
Author Message
happy hippo
Junior member

Joined: 18/12/2014 17:28:39
Messages: 51
Location: Stuttgart
IP:
Offline

Saluti

Am nevoie de ajutor in identificarea corecta a speciei. Omuletul de la care am luat pestisorii, ii stia sub numele de Gardneri galben.

Multumesc
[Thumb - SAM_3418.JPG]

opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

La prima vedere pare Aphiosemion (ex. Fundulopanchax) gardneri, dar la fel de bine poate fi nigerianus.
Killifish isi mai trag numele si de la locul din care au fost colectati, dar pana nu pui o poza mai clara nu-ti poate spune nimeni. Ca exemplu, diferenta cea mai evidenta intre gardneri si nigerianus o reprezinta faptul ca unul are galben pe inotatoare, iar celalalt albastru deschis. Asta pe langa rosu.

Mama prostilor e mereu gravida!
happy hippo
Junior member

Joined: 18/12/2014 17:28:39
Messages: 51
Location: Stuttgart
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns
https://www.youtube.com/watch?v=4wIRILUjcJc

Mie imi pare galben complet, iar femela este si ea galbena.
varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Dupa coada si aripa dorsala pare aphysemion gardneri. Fundulopanchax are coada mai evazata si aripa dorsala mai lunga cu aceeasi inaltime pe toata lungimea.
Acum, cum ti-a explicat si Mihai depinde foarte mult de unde sunt colectati si prin cate "corceli" au trecut. De obicei killi pot sa aiba cateva caracteristici diferite in salbaticie, chiar daca sunt aceeasi specie, dar se gasesc in doua ochiuri de apa la 500 m distanta una de alta. De aia se pune numele locului de unde sunt colectati (Aphanius numai in Turcia are vreo 3 particularitati clar definite, pe langa incrucisari).

Sa-i stapanesti sanatosi.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Daca e un hibrid e nasol ca nu stii cum sa-l cataloghezi.
Daca nu te intereseaza asa mult locul de colectare si denumirea exacta, te poti bucura de frumusetea pestilor. Dansul de curtate al femelei e un act de balet: gratios si bland. Mi s-a facu dor de ei. Cred ca vreau sa tin o pereche in bazin.

http://www.fishlice.f9.co.uk/house/Roger%20Gladwell%20folder/Roger%20Gladwell.htm cateva poze cu unele variatii de Fundulopanchax, actualmente Aphiosemion.

Mama prostilor e mereu gravida!
happy hippo
Junior member

Joined: 18/12/2014 17:28:39
Messages: 51
Location: Stuttgart
IP:
Offline

Va multumesc pentru lamuriri. Nu ma interesa neaparat punctul exact de colectare, cat zona geografica. Mai ales ca am citit ca ar fi anuali si bianuali, dupa ce depun, la unele specii trebuie scoase ouale, la altele sa fie lasate in apa, depun la suprafata apei sau depun pe substrat... Este o specie tare complexa, care m-a bagat in ceata un pic.
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Ce ai tu in bazin e sigur african, aquarium strain cel mai probabil. Depun in mop, turba, bila de moss, dar fiind rapitori mananca orice le intra in gura (inclusiv puii lor). Icrele le poti scoate daca vrei pui. Eclozeaza in vreo 2 saptamani, daca-mi amintesc bine. O, da, sunt non-anuali. Adica traiesc mult si bine, nu depun doar intr-o anumita perioada, iar masculul bate femela care nu vrea sa depuna. Trebuie sa ai grija la aspectul asta.

Mama prostilor e mereu gravida!
plecos
Junior member

Joined: 16/06/2002 05:57:17
Messages: 17
Location: iasi-Constanta
IP:
Offline

Sper ca nu este prea tarziu pt acest raspuns,dupa poza ta,acest killie este 99,99%Fundulopanchax gardneri nigerianum gold.Adica este un killie care face parte din grupul gardnerilor care contine multe specii distincte ,cu diverse fenotipuri, care hibrideaza liber .Poate fi chiar Fp gardneri "Misaje"goldxFp.gadneri "Lafia"gold.Cauta poze pe net pt cele 2 varietati si te vei convinge singur.

RKA 001MF
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

plecos wrote:Sper ca nu este prea tarziu pt acest raspuns,dupa poza ta,acest killie este 99,99%Fundulopanchax gardneri nigerianum gold.Adica este un killie care face parte din grupul gardnerilor care contine multe specii distincte ,cu diverse fenotipuri, care hibrideaza liber .Poate fi chiar Fp gardneri "Misaje"goldxFp.gadneri "Lafia"gold.Cauta poze pe net pt cele 2 varietati si te vei convinge singur.


Nu cred ca e prea tarziu, doar sa mai intre colegul in topic sa citeasca.
Multumim pentru interventie, domnule @okipho

Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Killie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com