[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scadere KH  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut,

Am tot citit pe forum, problema cu KH-ul. Am un KH destul de mare peste 7 (mai exact testul Tetra 6 in 1 imi face o culoare aproape albastra, ceea ce e mult), toate topicurile sunt destul de vechi de prin 2012 cel mai "nou".
Exista o metoda mai moderna da a scadea acest KH?
Am citit ca acidul citric poate scadea dar dozat o perioda mare de timp. Nu scrie insa cat sa pun, de cate ori pe zi etc.
Ma puteti ajuta va rog frumos?
Pe viitor intetionez sa achizitionez un sistem de filtrare al apei, cel indicat de Koala, dar cand or sa fie banuti, ca sa scot apa curata.
Pana atunci ce metode aveti de scadere?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2016 15:05:06


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Unu la mana, testul ala e varza, nu te poti baza pe el.
Doi la mana, de ce vrei sa scazi KH-ul? O valoare sub 3-4 poate provoca variatii ale PH-ului.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai pe Test scrie ca nu e safe valoare pe care o am.
Le-am primit si eu si am zis sa le folosesc.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Si eu am folosit teste jbl 6 in 1 si aveam kh numai 8-10, nu am avut niciodata probleme. Ca sa stai linistit ia-ti un test la picatura si stii exact ce kh ai.
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Aham, o sa merg deseara sa vad ce gasesc pe la petshop. sa fie si in limita bunul simt pretul ).. Multumesc

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Daniel1402
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/08/2014 15:01:41
Messages: 461
Location: Bucuresti, Giurgiului
IP:
Offline

Pretul variaza si in functiei de petshop oricum nu ar trebuie sa sara de 30 lei.
Cu placere!

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2016 15:42:38

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

trasalica wrote:Pai pe Test scrie ca nu e safe valoare pe care o am.
Le-am primit si eu si am zis sa le folosesc.


Pe naiba nu e safe.
Problema se pune altfel: in functie de nevoile pestilor/plantelor incerci sa aduci apa in parametrii respectivi.
Unii prefera PH mare, altii mic, unii apa dura, altii apa moale.
Deci trebuie plecat de la ce ai in acvariul respectiv si apoi "umblat" la parametrii apei.
Oricum testele alea le poti arunca, nu-s bune de nimic.
Daca vrei valori cat de cat precise ia teste cu reactivi.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Boss, io cand eram mai tanar foloseam JBL TorMec Activ (pus in saculet, in filtrul extern). Scadea (si mentinea) duritatea si ph-ul Nu mai stiu precis, dar parca il schimbam la 5-6 luni.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Va multumesc, este vorba despre acvariul " Casa ramirezia".
O sa merg sa caut Tormec pe aici prin CTA, trebuie sa gasesc, dar la o scurta citire a produsului, cica coloreaza apa presupun ca maronie asa, nu o sa am apa cristal . Mersi,

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2016 15:51:20


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu stiu ce volum are acvariul tau. La fostul meu, de 400 litri, era frectie la picior de lemn, nu reusea s-o coloreze. Daca ai bazin mic si nu te deranjeaza "apa neagra" (folosita pentru anumite specii de pesti sau anumite biotopuri).. Depinde si cat pui., eu puneam cate o cutie in fiecare filtru (2 buc).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Am bazin Juwel 60L, 10 neoni, 1 pereche ramirezi, niste rcs, melci pomaceea si asasini. O sa pun jumatate, vad cum se comporta si mai adaug daca este.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cred ca si neonii si ramirezii se preteaza la apa neagra (cred). E micut bazinul, sigur o sa-ti coloreze apa.
Incepi cu o cantitate mica si stai cu testele pe acvariu, vezi ce se intampla. Daca e suficient, bine, daca nu - mai adaugi.
Nu reusesc sa-mi aduc aminte (tre' sa las dracului beutura) daca spalam tormecul inainte de folosire sau nu.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Cormoranul
Member
[Avatar]

Joined: 11/07/2014 09:34:59
Messages: 151
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca este hornbach in constanta gasesti acolo vreo 25 lei cutia. Eu la un acvariu de 60l bag cam 2 pumni de pelete. Apa ramane limpede dar capata o tenta galbuie. Oricum ramirezii s-ar putea sa o aprecieze
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu avem noi Hornbach, au deschis astia toate prostiile numai de acvaristica nimic . E saraca Cta, cat sa speli? sigur tot iese. O sa pun cum a zis Cormoranul, va multumesc, revin cu update de indata ce le am.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12937
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Vezi la Dan Ieftinica

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Io in continuare nu inteleg de ce iti bati capu pentru un KH de 7.
E o valoare inofensiva pentru pestii tai. Nu vad de ce ai da bani si ti-ai colora apa.
Mai ales ca valoarea e obtinuta cu un test cunoscut pentru erorile mari.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

trasalica wrote:Salut, am tot citit pe forum problema cu KH-ul.
O anumita problema? Daca da, care?
trasalica wrote:Am un KH destul de mare, peste 7.
O duritate carbonica de 7°dKH poate fi, pentru pesti, mare sau mica, in functie de conditiile de viata la care sunt adaptati. Neonii si Ramirezii pot sa supravietuiasca si la acest nivel al duritatii carbonice, dar vor plati acest inconvenient cu pretul unei durate de viata mai scurte, o reproducere redusa sau oprita, culori si comportament suboptimale.
Este indreptatita dorinta de a oferi unor vietati aflate in ingrijirea noastra conditii de viata cat mai bune.
trasalica wrote:Exista o metoda mai moderna da a scadea acest KH?
Exista si metode relativ moderne, dar epoca in care au aparut nu are o importanta deosebita, metodele vechi si cele noi avand avantaje si dezavantaje in functie de situatia in care sunt aplicate, se afla in continua concurenta.
Metodele vechi: filtrarea prin rasini schimbatoare de ioni, sau prin turba;
Metoda mai noua: filtrarea prin osmosa inversa.
Ambele metode presupun investitii relativ mari, daca se fac in cazul ingrijirii unui numar mic de acvarii, cu un volum total sub ca. 100-200 L, iar apa folosita are duritate medie sau mare.
Daca se urmareste schimbarea duritatii unui volum mai mare de apa, este bine sa fie luate in considerare proprietatile apei, pentru a se putea aplica metoda cea mai potrivita.
Apa cu duritate mai mica de 5-6°dGH, 3-4°dKH poate fi influentata multumitor, in conditii economice, folosind pentru dedurizare turba, a carei influenta devine neglijabila in cazul apei cu duritate medie sau mare, metoda devenind in acest caz costisitoare, din cauza necesitatii unor cantitati mari.
Apa cu duritate mai mare de 6-7°dGH, 6-7°dKH poate fi filtrata prin osmoza inversa, caz in care se obtine apa cu duritate generala de ca. 0,7-0,8°dGH, resp. ca. 20µS/cm. (1°dGH = 33µS/cm)
Filtrele cu membrana semipermeabila, care filtreaza apa prin principiul osmozei inverse, exista de cateva decenii si au devenit in ultimii ani relativ accesibile la preturi care depind de calitatea foarte variabila.
Un caz deosebit il reprezinta necesitatea reducerii duritatii unui volum mare de apa cu duritate inalta, insotit de o presiune prea redusa a apei din reteaua de distributie.
In acest caz, pe de o parte se reduce mult durata de functionare a membranei semipermeabile, prin colmatarea cu depuneri de calcar, iar pe de alta parte devine necesara folosirea unei pompe, pentru ridicarea presiunii la cea necesara functionarii normale a membranei.
(Producatorii declara proprietati ale membranelor, care devin reale doar in cazul exploatarii in conditii ideale de temperatura si presiune, acestea existand foarte rar in realitate, ceea ce poate sa devina cu usurinta deosebit de nerentabil in practica!)
In acest caz devine avantajoasa folosirea metodei filtrarii prin rasini schimbatoare de ioni.
Doi litri de rasini de tip "Levatit S 100 G 1" livreaza ca. 500-600l de apa fara carbonati, cu o viteza de ca. 40-60l/h.
Rasinile incarcate cu componentii duritatii carbonice se coloreaza in rosu intens.
Cand ajunge culoarea rosie la baza cilindrului s-a epuizat capacitatea de filtrare.
Regenerarea acestor 2l necesita ca. 1,6l acid clorhidric cu concentratie de 33%, care se dilueaza cu 3,4l apa de retea, din care rezulta 5l de acid cu concentratie de 9,5-10%.
Cei 5l trebuie sa treaca prin 2l de rasini in 45 min, dupa care se spala rasinile cu 25l de apa de retea. In urma acestei regenerari se obtine apa cu 0°dKH, cu continut ridicat de CO2 si acid sulfuric.
CO2 se poate elimina prin aerisire, sau poate fi folosit pentru plante, acidul sulfuric se anuleaza prin adaos de apa de retea, pana se obtine cea mai redusa conductivitate electrica masurata cu TDS-metru. Schimbarea conductivitatii se produce instantaneu/contunuu, dupa volumul de apa adugat, indicatia TDS-metrului fiind continua.
In cazul unei ape cu duritate de 11-12°dGH, ca. 450µS/cm, se obtine prin filtrare apa cu ca. 560µS/cm, plusul de conductivitate fiind dat de acidul sulfuric.
Prin amestec apa filtrata-nefiltrata ca. 70L + 30L se obtin 100L apa gata pentru schimb, cu ca.180µS/cm duritate permanenta, cu un rest inofensiv de clorid, rezultat din anularea acidului sulfuric.
trasalica wrote:Am citit ca acidul citric poate scadea dar dozat o perioda mare de timp. Nu scrie insa cat sa pun, de cate ori pe zi etc
Acidul citric este un acid organic, care poate sa duca la inmultirea exploziva a unor bacterii, care la randul lor pot sa consume o mare parte a oxigenului din apa, aceasta afectand pestii si bacteriile din filtrul biologic.
trasalica wrote:Pe viitor intetionez sa achizitionez un sistem de filtrare al apei, cel indicat de Koala, dar cand or sa fie banuti, ca sa scot apa curata.
Pana atunci ce metode aveti de scadere?
Poate, osmoza?
Nota: rasinile folosite la masinile de spalat vesela nu sunt potrivite cu scopurile din acvaristica, pentru ca lasa o cantitate foarte mare de sare in acvariu.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/04/2016 14:22:37

Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Acvaristi varstnici relateaza ca au si in prezent in folosire filtre cu rasini pe care le-au instalat in anii ´70.
Filtrul meu functioneaza de 17 ani, iar cand l-am primit il avea fostul proprietar de cel putin 5 ani.
Il folosesc la pregatirea apei pentru cei mai pretiosi discusi salbatici din acvariile mele.
Daca se ataseaza un filtru care retine si restul componentilor duritatii, se obtine apa cu conductivitate de 3µS/cm.
Metoda filtrarii prin aceste rasini permite, cu unele modificari minore, eliminarea definitiva a schimburilor de apa.
image

This message was edited 5 times. Last update was at 27/04/2016 19:54:07

Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Oh va multumesc mult pentru tot, ieri am fost cam absent. Intre timp pana sa vad ce a scris Opincarul si Ioan am fost si am cumparat Tormec, 20 si ceva de lei. Am clatit 2 pumni, i-am bagat in filtru, apa s-a facut usor galbuie, imi place cum se vede. Am citit ca impiedica oarecum dezvoltarea algelor . Lukitza, mi s-a pus pata pe asta trebuie sa o fac ), nu ma judeca gresit, dar cand ma prinde ceva, trebuie sa il fac, indiferent, dupa ma dau eu singur cu capul de pereti . Sa vedem ce se intampla cu tormecul. Interesant tare ce ai scris tu Opicarule, o sa ma apuc sa citesc despre treaba asta cu rasini. Iti multumesc,

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca tot ti-ai pus in cap sa faci asta du-te si cumpara si un test de KH cu reactivi.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/04/2016 09:31:05

 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com