[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Super ancistrusi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

De?in un acvariu de 300l cu ciclide africane. Printre ciclide aveam 3 ancistrusi pentru a curata mizeria care se strange. Ieri am decis sa scot din acvariu o piatra de vreo 10-15kg (40/30/20). In momentul in care am scos piatra, am observat ca in gaurile de pe fundul pietrei erau doi ancistrusi intepeniti. Am tot incercat vreo 10minute sa ii eliberez dar nu am reusit. Cu toate ca imi parea rau, am hotarat sa ii las sa moara si am plecat unde aveam treaba. Asta se intampla pe la 16:30, pe la 21:10 cand am ajuns acasa am iesit pe balcon sa verific piatra, daca au iesit intre timp. Spre uimirea mea ambi inca erau in viata, dupa inca 5 minute de spart cu dalta la piatra, am reusit sa ii eliberez si sa ii bag înapoi in acvariu.

Intrebarea mea este urmatoarea: cum au reusit sa reziste atat timp?

0771 496 835 Lucian
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Probabil i-a ajutat ceva apa ramasa pe fundul gaurii unde-au stat... probabil ca au metabolismul mai lent, asa ca le trebuie mai putin oxigen/kg corp... probabil ca au avut si mare noroc!
- Eu am bazinul plin de pui de ancistrus, iar unii dintre ei migreaza in cutia overflowului -> prin tevi -> in sump... am remarcat faptul ca uneori raman "atarnati" de geam si continua sa roada algele, indiferenti la faptul ca nivelul apei e sub ei.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Posibil. Poate si din cauza umezeli din aer. Ieri a plouat si eu am balconul deschis, iar piatra a fost pe balcon.

0771 496 835 Lucian
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com